, niedziela 23 czerwca 2024
Jedno pytanie do...Doroty Sieroń-Galusek
dr hab. Dorota Sieroń-Galusek -adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej, Instytut Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie fot: arch. prywatneDodaj do Facebook

Jedno pytanie do...Doroty Sieroń-Galusek

dr hab. Dorota Sieroń-Galusek
Co robić z wolnym czasem ? Choć na co dzień nie zadajemy sobie pytania o czas, to jednak czas jest bardzo ważną kategorią w naszym życiu. To jak wykorzystujemy dany nam czas wpływa na jego jakość. Wszyscy jesteśmy od niego zależni, żyjemy w konkretnym czasie, określony czas wytycza bieg naszego życia. Dobrze jest kiedy zdobywamy pożądane umiejętności i kompetencje we właściwym czasie, ponieważ to warunkuje nasz harmonijny rozwój i wpływa na jakość naszego życia, szczęście, poczucie spełnienia.

Człowiek jako istota twórcza i kreatywna traktuje też czas jako wyzwanie. Sprzeciwiając się upływowi czasu, podejmujemy walkę z nim, za wszelką ceną staramy się go zatrzymać, a zwłaszcza skutki jego przemijania. Te próby podejmowane są między innymi przez medyków, biologów, chemików, farmaceutów, kosmetologów.
O tym jak ważny jest dla nas czas widać chociażby w nauce. Jest to kategoria problemowa podejmowana przez naukowców z różnych dziedzin nauki. Zajmują się nim zarówno fizycy, filozofowie, kulturoznawcy, jak i pedagodzy. Nasz stosunek do czasu zmieniał się w biegu dziejów – zmienia się również w biegu ludzkiego życia. Weźmy choćby jedną z aktywności ludzkich – uczenie się. Czy z perspektywy dziejów, czy z perspektywy jednostkowej biografii widzimy, jak zmieniał się stosunek do nauki. Nikt już dzisiaj nie kwestionuje faktu, że uczymy się przez całe życie. A słynne przysłowie „na naukę nigdy nie jest za późno”, znajduje chociażby swoje potwierdzenie w edukacyjnym boomie, jaki obserwujemy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, gdzie seniorki i seniorzy nie tylko chętnie uczestniczą w wykładach, ale z powodzeniem uczą się języków obcych, poznają nowe media. Nikt dzisiaj nie kwestionuje, że człowiek uczy się przez całe życie, a przecież nie zawsze było to oczywiste i powszechne. Rzeczywistość społeczna, tworzone przez nas instytucje mają nas w tym wspierać. I to nie tylko te, które w sposób oczywisty wiążą się z oświatą: przedszkola, szkoły, uczelnie, ale również instytucje kultury: domy kultury, centra, muzea, teatry mają w swojej ofercie edukację kulturalną.

Powróćmy zatem do naszego pytania co robić z czasem, zwłaszcza tym wolnym od obowiązków związanych z pracą albo wynikających z rytmu codzienności? Bez wątpienia należy go w sposób twórczy wykorzystać. Można, jak pisałam wcześniej, postawić na samorozwój – podnoszenie własnych kompetencji i umiejętności: edukacyjnych, językowych, kulinarnych, ale również sportowych. Można także zadbać o rozwój duchowy – oddać się lekturze, porwać muzyce czy zatopić w historie pokazywane w kinie. Szczęśliwie, współczesność ofertuje nam ogrom atrakcji, zarówno tych na wyciągnięcie ręki, w przestrzeni wirtualnej jak i w przestrzeni rzeczywistej miast i miasteczek, gdzie każdy zależnie od gustów i potrzeb jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Jedynym problemem może być wybór jak spędzić wolny czas. Co z ogromu oferowanych propozycji wybrać, i zrobić to tak, by nie zmarnować wolnych chwil na kanapie zastanawiając właśnie nad najlepszą dla nas atrakcją. Czasem rada przewodnika – animatora kultury jest w tym wyborze decyzji niezbędna!
Spędzajmy zatem wolny czas w sposób twórczy i aktywny, sami lub z bliskimi i przyjaciółmi, a przy tym uczmy się, doświadczając kulturę. Do tego zachęcamy czytelników „Gazety Codziennej”, a czas majówek bez wątpienia temu sprzyja. Choć pogoda w tym roku niekoniecznie…

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama