, piątek 1 lipca 2022
Druga edycja Sfartu już za namiDodaj do Facebook

Druga edycja Sfartu już za nami

Krzysztof Puda
Druga edycja Sfartu już za nami

Organizatora strumieńskiego festiwalu artystycznego była grupa C41. fot. mat. pras.


Druga edycja Sfartu już za nami

Specjalnie przygotowane i zabezpieczone przez nas elementy wystroju parku, a wśród nich parkowa ławka. fot. mat. pras.


Druga edycja Sfartu już za nami

Właściwa część festiwalu, czyli wydarzenia zorganizowane w strumieńskim Parku, odbyły się w sobotę 25 sierpnia. fot. mat. pras.


Druga edycja Sfartu już za nami

W Przeglądzie Zespołów Garażowych, udział m.in. wzięła grupa Pepper Gas. fot. mat. pras.


Druga edycja Sfartu już za nami

Pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach festiwalu odbyło się w czwartek 23 sierpnia w Galerii Pod Ratuszem, a był to wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Martyny Szymik-Kaszy i Szymona Kaszy zatytułowanej "Tam gdzie lądują żurawie...". fot. mat. pras.

Noc odespana, emocje opadły, więc przyszedł czas na podsumowanie.

Pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach festiwalu odbyło się w czwartek 23 sierpnia w Galerii Pod Ratuszem, a był to wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Martyny Szymik-Kaszy i Szymona Kaszy zatytułowanej "Tam gdzie lądują żurawie...". Tematyka prac Artystów wynika z obserwacji otaczającej ich natury i skupia się przede wszystkim na pejzażu i ptactwie. Podziemia Ratusza z trudem pomieściły wszystkich chętnych do zwiedzenia wystawy w dniu jej otwarcia. Jednak wszystkich którzy się nie zmieścili, lub mieliby ochotę na ponowne odwiedzenie wystawy informujemy, że będzie to jeszcze możliwe aż do 21 września. Galeria będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu miasta.

W piątek odbył się wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem miał on miejsce w Galerii MGOK, a była to wystawa fotografii Piotra Szymona - "Pielgrzymi Kalwaryjscy". Głównym pomysłodawcą i organizatorem tej wystawy był Mariusz Gruszka, który swoje umiejętności w zakresie fotografii kształtował właśnie pod pilnym okiem niestety nieżyjącego już Piotra Szymona. Polecamy również tę wystawę wszystkim którzy nie mieli jeszcze okazji jej zobaczyć.

Właściwa część festiwalu, czyli wydarzenia zorganizowane w strumieńskim Parku, odbyły się w sobotę 25 sierpnia. Dla potrzeb Sfartu zagospodarowaliśmy nie tylko scenę, ale całą przestrzeń Parku. Specjalnie przygotowane i zabezpieczone przez nas elementy wystroju parku takie jak ławki miniatura wieży piastowskiej, zostały bardzo ochoczo przemalowane na wszystkie kolory tęczy przez najmłodszych uczestników festiwalu. Park nabrał dzięki nim nowych barw! Ci najmłodsi, ale też i wszyscy chętni mogli przez całe popołudnie brać udział w warsztatach kuglarskich przygotowanych przez grupę Animo z Cieszyna. Po zmroku grupa Animo podgrzała również atmosferę festiwalu poprzez spektakl ognia. Jesteśmy przekonani, że wszyscy którym udało się zobaczyć grupę Animo w akcji, byli - tak jak my - pod dużym wrażeniem.

W Parku swoje stanowisko miał również Szymon Kasza. Schroniony pod baldachimem ze specjalną maską ochronną na twarzy i z ciężkim sprzętem w ręku, Szymon dał nam niepowtarzalną okazje do zobaczenia całego procesu rzeźbienia w kamieniu - od zwyczajnej, nieregularnej bryły, do nadzwyczajnego arcydzieła.

To nie był jednak jedyny niecodzienny widok na jaki byliśmy "narażeni tego dnia". Była też okazja do zobaczenia tzw camery obscury, czyli aparatu otworkowego w wersji super wielkiej. Aparat ten mogliśmy zwiedzić od środka, ponieważ był on zbudowany wewnątrz specjalnie przygotowanego na tę okazję busa.

Sfart to również dużo dobrej muzyki! Wszyscy chętni mieli możliwość do wystąpienia na dużej scenie i zaprezentowania swoich umiejętności. Wystąpili dla nas "Odważni", czyli grupa gitarzystek ze szkoły podstawowej w Strumieniu. Zadebiutował również zespół "Sporadyczni", składający się z młodych, ambitnych muzyków którzy zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar coverów utworów muzyki popularnej.

Po zejściu ze sceny "Sporadycznych", nadszedł czas na centralny punkt naszego programu, czyli Przegląd Zespołów Garażowych. Ze wszystkich zgłoszeń wybraliśmy 4 zespoły które wzięły udział w przeglądzie. Kolejno zaprezentowali się: NoToSzok, Pepper Gas, Earth Bolt, Taras My.

Wykonania były bardzo zróżnicowane, jednak poziom wszystkich zespołów stał na wysokim poziomie. Jury zdecydowało jednak jednogłośnie, że laureatem nagrody głównej zostanie zespół Earth Bolt z Pszczyny, który wykonuje muzykę elektroniczną na żywo.

Nagrodą główną Przeglądu jest sesja w studiu nagraniowym, która została ufundowana w ramach programu "Działaj Lokalnie" polsko-amerykańskiej fundacji wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, oraz przez p. Ewę Nowak, właścicielkę pubu Under.

Poza nagrodą główną przyznana została również nagroda specjalna, a o tym kto ją otrzyma zadecydowało demokratyczne głosowanie wewnątrz grupy C-41, organizatora festiwalu. Nagroda ta powędrowała do zespołu Taras My, a jest nią sesja fotograficzna zespołu , którą wykona Mariusz Gruszka.

Po przeglądzie na scenie znalazły się 3 zestawy perkusyjne przygotowane do występu naszej muzycznej niespodzianki - grupy Tres Tambores - której przewodził dyrektor MGOKu - Bodzio Żydek.

Wieczorem swój koncert zagrał ostatni już zespół, tym razem w pełni profesjonalny - The Black Pearls. Grupa zachwycała swoim rockowym brzmieniem z towarzyszeniem sekcji smyczkowej. Po tak mocnym występie nadszedł w końcu czas na wyciszenie. W ramach projektu SFARTkinowisła, wyświetliliśmy na dużym ekranie muzyczny film "Once", po którym pozostało już tylko zamknięcie festiwalu i wielkie sprzątanie.

To jeszcze nie wszystko co działo się w tej edycji naszego festiwalu, nie sposób wszystkiego opisać. Obiecujemy jednak, że spotkamy się za rok i będzie jeszcze więcej i jeszcze lepiej! Jeżeli masz głowę pełną pomysłów i chcesz się zaangażować w tworzenie przyszłego Sfartu razem z nami, serdecznie zapraszamy!

Wszystkie wydarzenia zostały udokumentowane, a zdjęcia możecie oglądać w galerii naszego funpage'u.

W tym roku pozostało nam już tylko jeszcze raz podziękować Pani Kazimierze Habarcie za zorganizowanie i niesamowite zaangażowanie dzięki któremu mogliśmy tak bardzo rozbudować nasze działania. Dziękujemy dyrektorowi MGOKu Bodziowi Żydkowi za wzięcie nas pod swoje skrzydła i za stworzenie możliwości z których staramy się jak najlepiej korzystać. No i w końcu dziękujemy Mariuszowi Gruszce, który nieustannie nas inspiruje i motywuje do działania. Dziękujemy wszystkim którzy bezinteresownie zaangażowali się w pomoc przy organizacji wszystkich wydarzeń festiwalu. Jesteśmy przekonani, że bez tych ludzi nie mielibyśmy SFartu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama