, sobota 3 czerwca 2023
 "Rodzina pod życzliwym dachem" - program wspierania rodzin wychowujących małe dzieci - podsumowanieDodaj do Facebook

"Rodzina pod życzliwym dachem" - program wspierania rodzin wychowujących małe dzieci - podsumowanie

Anna Wąsik/Słonecznik
 "Rodzina pod życzliwym dachem" - program wspierania rodzin wychowujących małe dzieci - podsumowanie

Życzliwy dach to miejsce najczęściej kojarzone z rodzinnym domem. Ciepłe, przytulne, pełne życzliwości i zrozumienia. Takie domy chcemy mieć jako dzieci, takie domy chcemy tworzyć jako rodzice. Czasem jednak to naturalne pragnienie trudno jest zrealizować - przeszkadzają życiowe problemy, ludzka niedoskonałość i słabość, brak szczęścia. Dzieci, ze względu na życiową, a przede wszystkim emocjonalną zależność od rodziców, nie są w stanie same realizować pragnienia posiadania życzliwego domu. Są bezradne wobec środowiska i czasów, w których się wychowują. Dlatego tak bardzo narażone są na krzywdzenie, jeśli w ich otoczeniu nie znajdą się dorośli, najlepiej ich rodzice, zdolni do radzenia sobie z trudnościami, rozumiejący i przezwyciężający swoje słabości, poszukujący szczęścia dla swojej rodziny i potrafiący przyjąć pomoc, gdy jest ona potrzebna.

W ramach projektu "Rodzina pod życzliwym dachem” 31 rodzin znalazło swoje dobre miejsce i objęte zostało wieloaspektowym wsparciem. Projekt kierowany był do rodzin wychowujących małe dzieci do lat trzech i realizowany był w okresie od połowy kwietnia do końca listopada 2012 r.

Działania obejmowały zarówno pomoc indywidualną, jak i grupową, w miejscu zamieszkania oraz w formie ambulatoryjnej. Szczególną formą wsparcia w ramach projektu było udzielanie schronienia kobietom, które spodziewają się dziecka lub samotnie wychowują i jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Dla tych rodzin, życzliwym domem stał się Dom Matki i Dziecka "Słonecznik" w Cieszynie.

Ze schronienia i programu pobytu skorzystało ogółem 10 kobiet i 16 dzieci. 6 rodzin objętych zostało wsparciem asystenta w swoim miejscu zamieszkania - wzajemne zaufanie i bliska więź pozwoliły osobie z zewnątrz stać się życzliwym towarzyszem i pomocnikiem w radzeniu sobie z codziennością i budowaniu dobrych relacji. Rodzice wraz z dziećmi zapraszani byli do wspólnej zabawy w czasie zajęć z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rodzice odkrywali przyjemność i osobiste korzyści z zabawy z dzieckiem, przytulaniem się do niego, z poświęcania czasu na wyłączność dziecka. Odkrywali, że są ze swoimi dziećmi bardzo związani i po prostu je kochają - czasem trudno uświadomić sobie oczywiste rzeczy. Dzieci cieszyły się ruchem zabawą, obecnością rodzica - nieświadomie wspomagały swój rozwój i inwestowały w siebie.

Pamiętając o wciąż żywym przekonaniu, że "tam, gdzie kończy się wiedza żyją smoki", zachęcaliśmy rodziców do osobistego rozwoju i podnoszenia swojej wiedzy i kompetencji w warsztatach edukacyjnych. Rodzice spotykali się z położną, dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Poznali sześć kroków do wyjścia z alergii i dowiedzieli się, czemu dzieci tak lubią słodycze i dlaczego z czasem chce się ich coraz więcej. Odkrywali także, że część problemów z zachowaniem dzieci wynika z nieprawidłowej diety.

Pani fizjoterapeuta pokazywała jak w naturalny sposób, poprzez prawidłowe układanie, podnoszenie i pielęgnację małego dziecka, przeciwdziałać przyszłym wadom postawy. Wyjaśniała także dlaczego niektóre dzieci nie potrafią chodzić, tylko biegają i czemu potykają się o własne stopy. Położna podkreślała, że zdrowie i szczęście mamy to warunek dobrostanu dziecka. Zachęcała do dbania o własne zdrowie, intymność i kobiecość. Psycholog uspokajał i tłumaczył, co w zachowaniu dzieci jest normą a co powinno niepokoić - zdecydowanie większość zachowań dzieci niepokoi rodziców chociaż są to zachowania jak najbardziej naturalne. Wystarczy tylko zrozumieć ich funkcję i wiedzieć jak wyciszyć te, które są niepożądane.

W ramach projektu wsparciem objęci zostali również specjaliści, którzy realizowali program. Uczestniczyli w regularnych superwizjach, starając się obiektywnie spojrzeć na rodziny i zrozumieć ich sposób funkcjonowania. Głównym celem projektu były działania profilaktyczne, które wyposażając w wiedzę i umiejętności, neutralizując własną bezradność i niemoc, przeciwdziałają krzywdzeniu małych dzieci przez tych, którzy najbardziej je kochają - własnych rodziców.

Dziękujemy wszystkim rodzinom, które przyjęły nasze zaproszenie "pod życzliwy dach".

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji "Dzieci Niczyje".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama