, sobota 28 września 2024
Zespól Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer ogłasza nabór
Korzenie grupy tanecznej "Klezmer" sięgają grudnia 2006. Pierwszy raz grupa zaprezentowała się podczas Święta Trzech Braci w 2007 roku. To wydarzenie zapamiętano jako oficjalne już utworzenie grupy tanecznej znanej obecnie jako "Klezmer". fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Zespól Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer ogłasza nabór

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zespól Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer ogłasza nabór

Spotkanie informacyjne odbędzie się w najbliższy piątek, 26 października o godz. 17.00 w sali baletowej COK "Dom Narodowy". fot. mat. pras.

Taniec żydowski urzeka prostotą, pociąga odmiennością, inspiruje tematyką, przenosi w świat radości oraz odsłania oblicze bliskiego wschodu. Jeśli lubisz tańczyć i masz trochę wolnego czasu koniecznie zapisz się do działającego w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy", Zespołu Tańca Żydowskiego i Izraelskiego "Klezmer". Spotkanie informacyjne odbędzie się w najbliższy piątek, 26 października o godz. 17.00 w sali baletowej COK "Dom Narodowy".

Korzenie tańca żydowskiego sięgają religii żydowskiej - Judaizmu. Wśród kobiet i mężczyzn był on główną formą uwielbienia i świętowania w żydowskiej wierze. Za jego pomocą Żydzi wyrażali radość, gdy Bóg wybawił ich z ręki nieprzyjaciół. Taniec jest także obecny na świętach żydowskich, szczególnie na trzech z nich: Paschy (Hag ha - Mazzot), Zielonych Świąt i Pierwszych Plonów (Hag ha - bikkurim), Żniw i Namiotów (Hag ha - Asif). Podczas tych świąt Bóg nakazał swojemu ludowi: "będziesz się weselił przed Panem, Bogiem Twoim" (5 Mojż.16.11). Żydzi posłuszni nakazowi Bożemu radują i weselą się w te święta przed Bogiem wyrażając tą radość tańcem.

Radować się i cieszyć to dla Żydów praktycznie to samo co tańczyć. W języku aramejskim, który był używany za czasów Jezusa wśród Żydów, którzy powrócili z Babilonu słowa "radować się" i "tańczyć" są tymi samymi słowami. W języku hebrajskim jest jedenaście słów określających taniec lub jakiegoś rodzaju ruchy taneczne: wirować, obracać się, skakać etc., ale głównym słowem określającym taniec jest słowo "hagag" co znaczy tańczyć po kole. I takie właśnie w większości są tańce żydowskie - tańce po kole, które jest symbolem jedności, równości, wspólnoty, integracji.

Są tańce, które integrują i jednoczą pokolenia podczas świąt i uroczystości religijnych, szabatów oraz przy innych okazjach. Wśród chasydów taniec jest uważany za sposób połączenia się z Bogiem, za formę modlitwy w ruchu tak jak naucza Stary Testament. Chasydzi powiadają, że jak człowiek tańczy to tak jak by się dwa razy modlił.

Tańce żydowskie i izraelskie są bardzo zróżnicowane w swojej formie i tematyce - od prostych tańców po kole np. Mime, Kadosh odzwierciedlających przeżycia religijne lub opowiadających o codziennym życiu i starożytnych zwyczajach np. taniec wojenny, weselny, po bardziej współczesne układy choreograficzne, które powstały już w czasach nowożytnych i cały czas powstają. Tańce te są prezentowane na festiwalach tanecznych w Izraelu i różnych krajach Europy.

Korzenie grupy tanecznej "Klezmer" sięgają grudnia 2006. Grupa spotyka się raz w tygodniu pod okiem Doroty Herok - instruktorki grupy, która od 10 lat zajmuje się tańcem żydowskim i izraelskim prowadząc warsztaty w Polsce a także za granicą. Swą wiedzę czerpie z corocznych warsztatach w Izraelu. Pierwszy raz grupa zaprezentowała się podczas Święta Trzech Braci w 2007 roku. To wydarzenie zapamiętano jako oficjalne już utworzenie grupy tanecznej znanej obecnie jako "Klezmer". Od tamtego czasu grupa wystąpiła już w wielu miejscach, na różnych festiwalach, przeglądach i pokazach.

Więcej informacji na temat zespołu znajduje się na stronie internetowej: www.klezmer.art.pl oraz na portalu społecznościowym: facebook.com/ZespolKlezmer. Kontakt telefoniczny: 33 851 25 20.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Młodzi chcą czegoś zupełnie innego niż chcieli by starsi, stary Rabin tak mówił, przyklasnęli mu wszyscy nie mal że. Młodzi świat inny dostają niż starsi dostali. Teraz różne mają poglądy i duzi i mali. -Cieszyńska rada żydów :-).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama