, niedziela 19 maja 2024
Za Olzą Wielkie Dyktando dla Zaolzia
- Dzisiejszy tekst zawiera dużo konstrukcji, w których trzeba rozstrzygnąć czy jest to pisownia łączna, rozłączna, czy z łącznikiem - mówiła Krzyżyk. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Za Olzą Wielkie Dyktando dla Zaolzia

Za Olzą Wielkie Dyktando dla Zaolzia

Wśród wartości szczególnie ważnych dla narodu i mniejszości narodowych szczególną rolę i funkcję spełnia język ojczysty. fot. BŚ


Za Olzą Wielkie Dyktando dla Zaolzia

Z tekstem "O spotkaniu z zaolziańskim duchem podziemia" przygotowanym przez dr Danutę Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego zmierzyło się 38 osób. fot. BŚ

To dyktando i w tym roku cieszyło się sporym powodzeniem, a do jego pisania przystąpili nie tylko mistrzowie ortografii ubiegłych lat, ale i nowi chętni chcący sprawdzić swoje językowe umiejętności. "Wielkie Dyktando dla Zaolzia" odbyło się już po raz czwarty.

Wśród wartości szczególnie ważnych dla narodu i mniejszości narodowych szczególną rolę i funkcję spełnia język ojczysty. Niezwykle ważnym faktem jest jego pielęgnowanie zwłaszcza wśród mniejszości narodowych. Z tego głównie powodu zostało zorganizowane czwarte już dyktando dla Zaolziaków. - Jesteśmy tu dlatego, że właśnie dbamy, dbaliśmy i będziemy dbać o ciągłość i bytność wśród nas języka ojczystego. Mógłbym powiedzieć, że język polski i gwara staropolska to są języki ocalenia narodowego, gdyby nie one, to najprawdopodobniej byśmy tutaj nie byli i dlatego wielki ukłon kieruję w stronę tych, którzy dbają o to, żeby ta ciągłość była, żeby ten język był wypolerowany, żeby był wyczyszczony od różnych naleciałości, które na pograniczu są nieuniknione - komentował prof. Daniel Kadłubiec, kulturoznawca.

Największe problemy użytkownikom języka sprawiają wyrazy z trudnością ortograficzną motywowane zasadą historyczną tam, gdzie nie ma reguły ortograficznej i trzeba opanować na pamięć pisownię danego wyrazu. Problem stwarzają także ortogramy podyktowane zasadą konwencjonalną, w której mieszczą się reguły oparte na umowie społecznej, którą zawiera Rada Języka Polskiego. To właśnie z tymi zasadami musieli się zmierzyć Zaolziacy. - Dzisiejszy tekst zawiera dużo konstrukcji, w których trzeba rozstrzygnąć czy jest to pisownia łączna, rozłączna, czy z łącznikiem. Dyktando nawiązuje do tradycji zaolziańskich, chciałam napisać tekst, który jest tutaj osadzony, który poprzez przywołane częściowo realia będzie bliski uczestnikom konkursu - powiedziała dr Danuta Krzyżyk.

Z tekstem "O spotkaniu z zaolziańskim duchem podziemia" przygotowanym przez dr Danutę Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego zmierzyło się 38 osób. - Wydaje mi się, że w ubiegłym roku dyktando było nieco łatwiejsze, zobaczymy jak będzie teraz. Dla własnej przyjemności i dla zabawy chciałam się sprawdzić. Dzisiaj była masa wyrazów niespotykanych na co dzień - mówiła Barbara Glac, uczestniczka konkursu. - Tekst był skomplikowany, a ja byłam pierwszy raz na takim konkursie, w szkole raczej mam same piątki z dyktand - powiedziała Julia z Pogórza. - Nie spodziewałam się tak trudnego tekstu. Chciałam sprawdzić swoje umiejętności, bo na co dzień nie mam kontaktu z pisanym językiem polskim - dodała Daria Woźnica.

Wyniki środowego dyktanda zostaną ogłoszone 19 listopada.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama