, niedziela 26 maja 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: Kalendarze regionalne - spotkanie promocyjne w Książnicy
W piątek 20 grudnia o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2020.  fot: FJDDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Kalendarze regionalne - spotkanie promocyjne w Książnicy

Mimo iż do świąt pozostało już niewiele czasu, to kalendarz wydarzeń nie świeci pustkami. Jeszcze przed świętami zaplanowanych zostało bowiem kilka ciekawych spotkań, koncertów, a także nowości filmowych w kinie Piast w Cieszynie oraz Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. Na spektakl "Opowieść Wigilijna", zaprasza także Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

20 GRUDNIA

Opowieść Wigilijna w wykonaniu Sceny Polskiej

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na "Opowieść Wigilijną" w reżyserii Bogdana Kokotka, która zaprezentowana zostanie w piątek, 20 grudnia o godz. 18:00. Opisane w powieści wydarzenia dzieją się w ów magiczny wieczór, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia. Na ulicach Londynu panuje radosna, świąteczna atmosfera. Tylko jeden człowiek nie poddaje się tej radosnej atmosferze. Jest to stary skąpiec Ebenezer Scrooge, który przez całe życie zajmuje się tylko pracą i liczeniem zysków. W noc wigilijną, którą Sgrooge spędza samotnie, zjawiają się duchy, które uświadamiają mu błędy, jakie w życiu popełnił, i zaznaczają, jaka przyszłość może go spotkać. Sgrooge ma jeszcze szansę, by coś zmienić. - W okresie przedświątecznym zapraszamy widzów dorosłych, młodzież i dzieci na spotkanie z klasyczną literaturą w formie spektaklu teatralnego pełnego magii i wzruszeń - zachęcają autorzy spektaklu. Bilety do nabycia bezpośrednio w teatrze lub Centrum Informacyjnym na Placu ČSA 1222/10 w Czeskim Cieszynie (kasa czynna jest we wtorki i piątki od 14:00 do 17:00), a także w kawiarni Tramwaj Cafe w Cieszynie!

A teraz także w Tramwaj Cafe przy ul. Menniczej 44 w Cieszynie.

Rozmowy o klimacie: globalne wyzwanie i lokalne działania

W piątek, 20 grudnia o godzinie 16:00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbędą się warsztaty organizowane w ramach Cieszyńskiej Rady Młodych ds. Klimatu pt. „Rozmowy o klimacie: globalne wyzwanie wymagające lokalnych działań". Jak przekonują organizatorzy, spotkanie będzie okazją do wspólnej dyskusji o zmianach klimatu w duchu zbliżających się Świąt. - Poszukamy też odpowiedzi na pytania: Co znaczą dla nas globalne zmiany klimatu? Co kryje się pod pojęciem ślad węglowy i jaki jest indywidualny ślad węglowy każdego z nas? Czy przygotowywane przez nas potrawy, które trafiają na wigilijny stół są przyjazne dla klimatu? - wyjaśniają organizatorzy. Podczas spotkania nie zabraknie też czasu na rozmowy o tym jak młodzi mieszkańcy mogą wpływać na politykę klimatyczną Cieszyna, o podejmowanych inicjatywach i pomysłach na przyszłość. Wszystkich chętnych zapraszamy do rejestracji na wydarzenie poprzez formularz dostępny tutaj.

Trefon Gmyrek DUO / koncert akustyczny

W najbliższy piątek, 20 grudnia o godz. 19:00 w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego w Cieszynie odbędzie się wyjątkowy, akustyczny koncert duetu saksofonowo-harfowego Trefon Gmyrek DUO! Maria Gmyrek i Wojciech Trefon to absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, którzy od 2012 roku tworzą duet saksofonowo-harfowy Trefon. Bilety w cenie: 20 zł do nabycia przy wejściu do Klubu.

Kalendarze regionalne na rok 2020 - spotkanie promocyjne

W piątek 20 grudnia o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2020. Zaprezentowanych zostanie łącznie dziewięć wydawnictw, o których będą mówić ich redaktorzy: Monika Niemiec (Kalendarz Ustroński), Angelika Ogrocka (Kalendarz Miłośników Skoczowa), ks. Jerzy Below (Kalendarz Ewangelicki), ks. Janusz Kożusznik (Kalendarz Ewangelicki – Evangelický kalendář), Tomasz Lenkiewicz (Kalendarz Goleszowski), Józef Michałek (Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa), Jan Picheta (Kalendarz Beskidzki), Marian Siedlaczek (Kalendarz Śląski) oraz Wojciech Święs (Kalendarz Cieszyński). Uczestnicy spotkania będą mieli okazję nabyć te z omawianych tytułów, które już ukazały się drukiem.

Cukrownia Chybie - premiera filmu dokumentalnego Józefa Brzóski

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na premierę filmu dokumentalnego Józefa Brzóski pt. "Cukrownia Chybie", która odbędzie się w piątek, 20 grudnia o godz. 19:00 w Klubie "Pod Amfiteatrem". - Film zrealizowałem z materiału nakręconego wraz z Franciszkiem Dzidą w roku 2005. Był to okres w którym cukrownia dobrze prosperowała. Wkrótce produkcję zakończono a zakład został zlikwidowany. Film zrealizowałem z myślą o tych co już o cukrowni zapomnieli - mówi Józef Brzóska, reżyser filmu. Godzinę przed premierą filmu, jego autor zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej poświęcona urokowi pięknego Kołobrzegu.

21 GRUDNIA

FAScynujący Mecz Hokeja na Lodzie

W najbliższą sobotę, 21 grudnia odbędzie FAScynujący Mecz Hokeja na Lodzie, w ramach którego na cieszyńskim lodowisku zmierzą się dwie drużyny wypełnione gwiazdami! Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich kontra Drużyna Kajetan Kajetanowicza. Gwiazdy telewizji i sportu pojawią się w Cieszynie, by rozegrać charytatywny meczu hokeja organizowany przez Fundację Fascynujący Świat Dziecka z Goleszowa, która to zajmuje się dziećmi nieuleczalnie chorymi na FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Oprócz meczu, na widzów od godz. 17:00 czeka cała masa atrakcji, m.in. występy artystyczne, aukcje czy pokaz umiejętności jazdy na lodzie samego Kajetana Kajetanowicza!

Wawel Truck w Ustroniu

W najbliższą sobotę i niedzielę, 21 i 22 grudnia w godz. od 11:00 od 18:00 na rynku w Ustroniu, podczas Jarmarku Świątecznego na wszystkich odwiedzających czekać będzie moc słodyczy, gier, zabaw, interaktywnych aplikacji za sprawą interaktywnej ciężarówki Wawel Truck. - We wnętrzu ciężarówki atrakcji nie brakuje. Każdy może spróbować swoich sił w animowanych grach zręcznościowych, zrobić dobry uczynek, poznać tajniki produkcji czekolady oraz dowiedzieć się więcej o dobrych składnikach w słodyczach marki Wawel. Całość zabawy w Wawel Trucku wieńczy wejście do magicznej strefy Wolności Wyboru, w której można skomponować - i oczywiście zabrać ze sobą - miks swoich ulubionych słodyczy - przekonują organizatorzy.

Jarmark Świąteczny - Mikołaj w Krainie Lodu

Gmina Brenna zaprasza na Jarmark Świąteczny, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę, 21 i 22 grudnia w Parku Turystyki. W sobotę Park Turystyki zamieni się w znaną wszystkim i lubianą magiczną Krainę Lodu, którą odwiedzi sam św. Mikołaj. Dzieci będą mogły spędzić czas ze swoimi ulubionymi postaciami z bajki: Elzą, Anną oraz uroczym bałwankiem Olafem. Dodatkowo przez cały weekend prowadzona będzie zbiórka na leczenie Filipka - mieszkańca gminy Brenna. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Połaźniczka i inne ozdoby choinkowe

Zwyczajowo w dzień św. Szczepana (26 grudnia) domy odwiedzali połaźnicy przynosząc gospodarzom życzenia. Otrzymywali za to podarunki w postaci jadła. Nosili oni ze sobą POŁAŹNICZKĘ czyli gałązkę świerku lub jodły przyozdobioną bibułkowymi kwiatami i wstążeczkami. Dla tych, których cieszy zachowanie starych obrzędów Beskidzki Dom Zielin Przytulia z Brennej zaprasza na warsztaty zdobienia połaźniczek oraz tworzenia własnoręcznych, niepowtarzalnych ozdób choinkowych. Organizatorzy zapewniają materiały i fachową pomoc. Początek warsztatów o godz. 10:00. Wstęp: 40 zł dorośli i 2 zł dzieci. Zaczynamy o 10:00. Rezerwacja miejsc pod nt. tel. 33 4000021.

Świąteczny wieczór swingowy

W sobotę, 21 grudnia o godz. 17:30 w restauracji historycznej Pod Brunatnym Jeleniem w Cieszynie odbędzie się świąteczny wieczór swingowy, podczas którego wystąpi zespół Silesian Dixie Band oraz Ela Tanistra. Wstęp: 15 zł. Bilety do nabycia przed koncertem.

22 GRUDNIA

Kreatywne Prezenty - aromatyczne świece

Beskidzki Dom Zielin Przytulia z Brennej zaprasza na warsztaty tworzenie aromatycznych świec, które odbędą się w niedzielę, 22 grudnia o godz. 11:00. - Ostatnia szansa na własnoręczne zrobienie nietuzinkowych świątecznych prezentów pod okiem zielarki. Tym razem wspólnie przygotujemy naturalne świece do aromaterapii - zachęcają organizatorzy.

Spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na spotkanie i rozmowę z Rajdowym Mistrzem Polski, wielokrotnym mistrzem ERC, wicemistrzem WRC2 oraz zwycięzcą Rajdu Polski, ustroniakiem Kajetanem Kajetanowiczem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 22 grudnia o godz. 18:00 w sali widowiskowej MDK w Ustroniu. Wstęp wolny. Podczas spotkania odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu „Bezpieczna droga do domu”.

Wiejski Jarmark świąteczny w Zamarskach

Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys Zamarsk, Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk zapraszają na Wiejski Jarmark świąteczny, który odbędzie się w niedzielę, 22 grudnia w godzinach od 9:00 do 13:00 w parku rekreacyjno-sportowym w Zamarskach. W programie m.in. stoiska z regionalnymi wypiekami i potrawami oraz dekoracjami świątecznymi. W ramach poczęstunku od sołtysa przewidziana jest także degustacja kwaśnicy. Jarmarkowi towarzyszyć będzie koncert muzyki góralskiej.

W weekend idź do kina!

Repertuar kina Piast w Cieszynie

20-23 grudnia NADZWYCZAJNI, godz. 18:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę.

20-23 grudnia MAGICZNE ŚWIĘTA EWY, godz. 14:30, bilety: 16 zł (normalny), 13 zł (ulgowy)

Świąteczne plany 10-letniej Ewy niespodziewanie ulegają zmianie. Gdy rodzice dziewczynki muszą wyjechać w sprawach zawodowych, mama zawozi ją na odległą farmę pośrodku lasu. Ku zaskoczeniu Ewy tamtejsi mieszkańcy znają jej imię i witają ją z radością. Wrażliwa na piękno natury dziewczynka próbuje razem z nimi uratować zagrożony wycinką las. Jednak jej obecność na farmie pozwoli także odkryć strzeżoną od lat rodzinną tajemnicę... A wszystko to dzieje się w przepięknej,zimowej scenerii Świąt Bożego Narodzenia.

20-23 grudnia MŁODY RENIFER ALEX, godz. 16:15, bilety: 16 zł (normalny), 13 zł (ulgowy)

Zdumiewająca lecz ze wszech miar prawdziwa historia młodego renifera, który przyszedł na światw samym sercu mroźnej Laponii. Kamera śledzi jego narodziny, dorastanie i trwającą wiele miesięcy podróż przez skutą lodem tajgę, ośnieżone lasy i majestatyczne szczyty fiordów. Przedstawia jego przyjaciół i naturalnych wrogów: lemingi, orły, lisy, łosie, rysie, rosomaki, niedźwiedzie, wilki,wiewiórki oraz pewną psotną łasicę. Alex dorasta i uczy się trudnej sztuki przetrwania. Wszystko po to, by z młodego renifera stać się ważnym i pełnoprawnym członkiem stada. Idealnym kandydatem do zaprzęgu Świętego Mikołaja!

20-23 grudnia JAK POŚLUBIĆ MILIONERA?, godz. 20:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

„Jak poślubić milionera” opowiada historię Alicji (Małgorzata Socha), dziewczyny, która przypadkiem trafia na kurs prowadzony przez autorkę bestsellerowych poradników – Sonię (Małgorzata Foremniak). Sonia wychodzi z założenia, że „lepiej płakać w mercedesie niż w pekaesie” i zdradza uczestnikom kursu sprawdzone metody uwodzenia, które zadziałają nawet na najbardziej oporne przypadki.

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

19-22 grudnia Kraina lodu 2, godz. 17:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Dlaczego Elsa urodziła się obdarzona magiczną mocą? Odpowiedź na to pytanie nie daje jej spokoju i… zagraża całemu królestwu! Dlatego razem z Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyruszają w niebezpieczną i niezwykłą podróż. Czy ta wyprawa odmieni życie bohaterów? Czego się podczas niej dowiedzą? Jakie przygody przeżyją? W oscarowej Krainie lodu Elsa bała się, że jej moc jest zbyt potężna i może doprowadzić do katastrofy. W drugiej części musi mieć nadzieję, że ta moc będzie wystarczająca, aby przezwyciężyć problemy, które napotka. Czy tak się stanie?

19-22 grudnia Last Christmas, godz. 19:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Kate (Emilia Clarke) pracuje w dużym domu towarowym w Londynie jako elf. Jej życie jest pasmem niepowodzeń i złych decyzji. Jednak kiedy w pracy poznaje Toma (Henry Golding), jej życie zaczyna zmieniać się na lepsze. Pomimo, że pozornie ta dwójka kompletnie do siebie nie pasuje, magia świąt sprawia, że postanawiają iść za głosem swoich serc..

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama