, piątek 21 czerwca 2024
Wernisaż w Książnicy Cieszyńskiej
Otwarcia wernisażu dokonał dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szeląg. fot: FJDDodaj do Facebook

Wernisaż w Książnicy Cieszyńskiej

FJD
Wernisaż w Książnicy Cieszyńskiej


Wernisaż w Książnicy Cieszyńskiej


Wernisaż w Książnicy Cieszyńskiej

W miniony czwartek, 3 marca w Książnicy Cieszyńskiej zaprezentowane zostały koneserom starodruków białe kruki z biblioteki ks. Leopolda Szersznika z okazji 275 rocznicy jego urodzin oraz 220 rocznicy oddania biblioteki do użytku publicznego. Wystawa czynna będzie do 31 maja 2022 r. od wtorku do piątku w godz. 8:00-18:00 i w soboty w godz. 9:00-15:00

Otwarcia wernisażu dokonał dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szeląg, który na wstępie powiedział: “Wystawa poświęcona jest bibliotece ks. L. Szersznika przede wszystkim dlatego, że stanowiła ona najtrwalszy i najbardziej spektakularny dorobek dziedzictwa księdza Leopolda, dlatego że do naszych czasów przetrwały nie tylko zbiory, ale także jej wyposażenie. Zachowały się regały które były na wyposażeniu jego biblioteki i zachowała się także cała dokumentacja biblioteki i księgi odwiedzin i wypożyczeń. I właśnie te księgi wypożyczeń stanowią o tym, że zamysł oddania tej biblioteki do użytku publicznego się wypełnił ”. Następnie twórczynie tej wystawy w osobach Jolanty Sztuchlik i Aleksandry Golik-Prus zaprezentowały pokrótce życie i twórczość ks.L. Szersznika oraz także przedstawiły motywacje które spowodowały, że te właśnie te a nie inne dzieła zostały zaprezentowane. Warto przy okazji tej wystawy przypomnieć cieszynianom kim był i czym się zasłużył ten twórca cieszyńskiej biblioteki.

Ks. Leopold Szersznik (1747-1814) to rodowity cieszynianin, jezuita, polihistor zasłużony pedagog i społecznik. Na przełomie XVIII i XIX wieku stworzył on połączoną z muzeum oświeceniową bibliotekę o charakterze uniwersalnym, która po oddaniu w roku 1802 do użytku mieszkańcom Cieszyna stała się tego typu pierwszą publiczną placówką na historycznym obszarze Górnego Śląska.

Po obejrzeniu wystawy, książnica zaprosiła wszystkich gości na uroczystość złożenia kwiatów po pomnikiem ks. Leopolda Szersznika, który stoi w Parku Pokoju przed Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a następnie na mszę w jego intencji odprawioną w kościele św. Marii Magdaleny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama