, piątek 21 czerwca 2024
Ustroń: Dąb Sobieskiego w konkursie Drzewo Roku 2015
Dąb Sobieskiego w Ustroniu został zakwalifikowany do finału spośród 115 zgłoszeń, które zgłoszone zostały do konkursu z całego kraju fot: Klub Gaja / Tomek PikułaDodaj do Facebook

Ustroń: Dąb Sobieskiego w konkursie Drzewo Roku 2015

SM/MAT. PRAS.
Ruszyło głosowanie w plebiscycie na Drzewo Roku 2015, organizowanym przez Klub Gaja. W finałowej szesnastce znalazł się ustroński Dąb Sobieskiego, który na głosy internautów czeka do końca czerwca.

Według legendy zasadzili go mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla polskiego Jana Sobieskiego pod Wiedeń. Tradycja drzew Sobieskiego znana jest na Górnym Śląsku i jest kulturowym ewenementem na skalę kraju, bowiem w żadnym innym regionie Polski nie wiąże się pochodzenia tak wielu drzew z jednym wydarzeniem historycznym. W maju 1683 r. przemaszerowało przez Ustroń lewe skrzydło oddziałów wojska króla Jana Sobieskiego, zdążające na walkę z Turkami pod Wiedeń.

Ustroński Dąb Sobieskiego rośnie przy ul. Daszyńskiego 54, obok drogi. Ma 331 lat, jego obwód wynosi: 645 cm, a wysokość: 30 m. Pomnik przyrody z Ustronia zgłoszony został do konkursu przez Przedszkole nr 2 w Ustroniu. Na Dąb Sobieskiego można głosować przez cały czerwiec poprzez stronę internetową plebiscytu.

Konkurs ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W 2014 roku zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2012 został Dąb Słowianin z gminy Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama