, niedziela 19 maja 2024
Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina
Z okazji 150 rocznicy urodzin ks. Józefa Londzina (1862-1929) autora wspomnień, historyka, publicysty, redaktora, działacza społecznego i politycznego, bibliografa, twórcy zbiorów muzealnych oraz Prezesa Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego (1903-1904) organizowane są uroczystości jubileuszowe. fot: AK



Dodaj do Facebook

Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina

Jednym z gości był ks. Biskup Tadeusz Rakoczy. Fot. AK


Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina

W panelu dyskusyjnym rozmawiali: Mariusz Makowski w-ce prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, ks. dr Karol Mozor, prof. dr hab. Idzi Panic, prof. dr hab. Krzysztof Nowak oraz dr Grzegorz Studnicki. Fot: AK


Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina

Organizatorem spotkania był Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Zarząd Stowarzyszenia "Dziedzictwo Św. Jana Sarkandra" oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Fot. AK


Spotkanie z okazji 150 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Londzina

Ks. Józef Londzin był członkiem Zarządu Głównego Macierzy od roku 1890, skarbnikiem w latach 1892-1904, sekretarzem w latach 1893-1901. Fot. AK

1 października w Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone życiu i działalności ks. prałata Józefa Londzina w 150 rocznicę jego urodzin.

Z okazji 150 rocznicy urodzin ks. Józefa Londzina (1862-1929) autora wspomnień, historyka, publicysty, redaktora, działacza społecznego i politycznego, bibliografa, twórcy zbiorów muzealnych oraz Prezesa Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego (1903-1904) organizowane są uroczystości jubileuszowe. Jedno z nich odbyło się w cieszyńskim ratuszu 1 października. Spotkaniu towarzyszyła wystawa plansz o życiu i działalności ks. Londzina. Jednym z gości był ks. Biskup Tadeusz Rakoczy.

- Całe życie ks. prałata Londzina było związane z posługą prawdy. Pełnił je z odwagą, prawością, wrażliwością na potrzeby ludzkie i nade wszystko z głęboko zakorzenioną miłością do Kościoła i ojczyzny, a zwłaszcza jego i naszej małej ojczyzny Śląska Cieszyńskiego - mówił Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy i zaznaczał że ks. Londzin zawsze był zatroskany o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka, którego Bóg wybrał, umiłował i odkupił. - Niech jego dorobek duchowy i społeczny stanie się dla nas wszystkich zachętą do dalszej ofiarnej służby Kościołowi, ojczyźnie. Obyśmy byli jego naśladowcami, bo świat dzisiejszy potrzebuje takich właśnie ludzi jak ks. prałat Londzin - dodał Rakoczy.

Ks. Józef Londzin był członkiem Zarządu Głównego Macierzy od roku 1890, skarbnikiem w latach 1892-1904, sekretarzem w latach 1893-1901. Zasłużył się dla powstania pierwszego polskiego gimnazjum, drukarni, biblioteki i księgarni w Cieszynie. Przejął po Pawle Stalmachu redakcję "Gwiazdki Cieszyńskiej", którą prowadził przez blisko 40 lat. Od 1907 r. był posłem do parlamentu wiedeńskiego, a od roku 1919 do sejmu warszawskiego. W latach 1918-1920 współprzewodniczył Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Pod koniec życia był Senatorem RP i burmistrzem Cieszyna.

Skąd pomyłki w dacie urodzenia, jak się stało, że w tamtych czasach na awans społeczny miał szansę młody chłopak z wiejskiej rodziny? Czy w obecnych czasach jest jeszcze możliwy tak wielki szacunek dla starszego nauczyciela i troska i zapobiegliwość ucznia do niego? Czy możliwe jest łączenie funkcji polityka, posła, burmistrza z kapłaństwem. Na te i inne pytania odpowiadali zaproszeni goście. O życiu, działalności i twórczości ks. Londzina w panelu dyskusyjnym rozmawiali: Mariusz Makowski w-ce prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, ks. dr Karol Mozor, prof. dr hab. Idzi Panic, prof. dr hab. Krzysztof Nowak oraz dr Grzegorz Studnicki.

Po spotkaniu odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne przy Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Organizatorem spotkania był Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Zarząd Stowarzyszenia "Dziedzictwo Św. Jana Sarkandra" oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ksiądz Probosz i pani radna ze Wspólnoty dla Cieszyn - wymowny obrazek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama