, niedziela 28 kwietnia 2024
Śląski Szmaragd dla Daniela Kadłubca
Kapituła "Śląskiego Szmaragdu" przyznała nagrodę dla prof. Daniela Kadłubca w uznaniu za budowanie właściwych relacji między Czechami i Polakamii.  fot: Darwinek/en.wikipedia.org



Dodaj do Facebook

Śląski Szmaragd dla Daniela Kadłubca

AK
Kapituła "Śląskiego Szmaragdu" przyznała nagrodę dla prof. Daniela Kadłubca w uznaniu za budowanie właściwych relacji między Czechami i Polakami, a także w podzięce za prace etnograficzne, folklorystyczne nad kulturą Śląska, a szczególnie Ziemi Cieszyńskiej.

Etnograf i badacz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego prof. Daniel Kadłubiec został wyróżniony "Śląskim Szmaragdem". Nagrody po raz dziewiąty przyznał śląski Kościół luterański.

"Śląski Szmaragd" jest wyróżnieniem przyznawanym przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

- Śląsk nigdy nie był zaściankiem zabitym deskami. Na Śląsku krzyżowały się wszystkie najważniejsze drogi handlowe, kulturowe i cywilizacyjne - to zadanie autorstwa prof. Daniela Kadłubca, jednego z najbardziej znanych śląskich osobistości po obu stronach Olzy.

Karol Daniel Kadłubiec, ur. 22 lipca 1937 roku w Karpętnej, jest wybitnym i cenionym etnografem, folklorystą, badaczem kultury ludowej i języka Śląska Cieszyńskiego. Jako Zaolziak, syn polskiego nauczyciela i działacza społecznego, ukończył polską szkołę podstawową w Bystrzycy, polskie liceum w Czeskim Cieszynie w 1955 roku, filologię słowiańską na Uniwersytecie Karola w Pradze w 1960 roku. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora. Jest członkiem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Pracował w Instytucie Pedagogicznym na Uniwersytecie Ostrawskim od 1964 roku, a później na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie był kierownikiem Katedry Polonistyki i Folklorystyki. Od 1996 roku został kierownikiem Zakładu Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - Filii w Cieszynie. Wykłada także w Katedrze Pedagogiki, Psychologii i Antropologii Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Jego dokonania naukowe obejmują autorstwo kilku książek i około 600 artykułów naukowych. Publikacje umieszczane są również w ewangelickiej prasie i pozycjach książkowych. Jego twórczość to m.in. pozycje: "Płyniesz Olzo...”, "Gawędziarz cieszyński”, "Uwarunkowania cieszyńskiej kultury ludowej”, "Cieszyńsko-zaolziańska polszczyzna”, "Kultura ludowa na pograniczu” i inne. Jest Laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego (2002), Nagrody "Polityki" (2010).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratulacje dla Pana Profesora!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama