, piątek 26 kwietnia 2024
Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015, czyli VII tom monografii historycznej
VII tom monografii historycznej zatytułowanej: "Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015”, można nabyć w kasie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015, czyli VII tom monografii historycznej

Nakładem Starostwa Powiatowego w Cieszynie ukazał się VII tom monografii historycznej zatytułowanej: "Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015”. Publikację, podobnie jak wcześniejsze wydania można nabyć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Cykl wydawniczy "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych", ukazuje się od 2009 roku, pod redakcją Idziego Panica, historyka, profesora nauk humanistycznych, pracownika naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego, kierownika Zakładu Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii UŚ.

Kolejny, przedostatni tom monografii poświęcony najnowszym dziejom Śląska Cieszyńskiego nosi tytuł "Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015". Jego redaktorem jest dr hab. Krzysztof Nowak. Jest to ostatni tom poświęcony historii powszechnej Ziemi Cieszyńskiej i obejmuje czasy od II wojny światowej. Następny tom, ostatni, który ukarze się w roku 2016 opisywał będzie historię kultury i sztuki regionu. Całość tomu VII podzielono na dwa podokresy, od 1945-1989 oraz 1989-2015. Dodatkowo zastosowano także podział geograficzny na tereny Śląska Cieszyńskiego znajdujące się w Polsce i obecnej Republice Czeskiej.

Praca obejmuje różnorodne dziedziny życia opisywane zwyczajowo w historii powszechnej. W omawianym okresie przedstawiono dzieje polityczne i społeczne, przemysł, rolnictwo, życie kulturalne w zarysie, kulturę ludową, szkolnictwo, ochronę zdrowia, życie religijne, ważne dla gospodarki regionu - sport i turystykę oraz dzieje Polaków zamieszkałych po stronie czeskiej na Zaolziu, także w opracowaniu redaktora tomu Krzysztofa Nowaka.

Poza wymienionymi już redaktorami, autorami poszczególnych rozdziałów tomu są: Gabriela Hałgas, Stefan Król, Gustaw Michna, Grzegorz Studnicki, Wojciech Święs, oraz Barbara i Józef Żebrokowie. Dla rzetelnego i możliwie jak najbardziej bezstronnego opisania historii Śląska Cieszyńskiego po stronie czeskiej, troska o wartość merytoryczną oraz wiarygodność tomu, jak i zresztą całego cyklu, nakazała jego redaktorom zatrudnić historyków czeskich i polskich - znających tematykę zaolziańską, częstokroć zamieszkałych w Republice Czeskiej. Autorami tymi są zatem: Wiesława Branna, Wojciech Grajewski, Jan Havrlant, Luděk Krtíčka, Radím Macháň, Michał Przywara, Tadeusz Siwek, Józef Szymeczek i Petr Žufan.

VII tom monografii historycznej zatytułowanej: "Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015”, można nabyć w kasie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Muzeum oferuje także w sprzedaży poprzednie części monografii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama