, środa 8 maja 2024
Skoczów upamiętnił 95. rocznicę bitwy
Walki żołnierza polskiego o Cieszyn i Skoczów zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. fot: www.skoczow.pl



Dodaj do Facebook

Skoczów upamiętnił 95. rocznicę bitwy

BŚ/skoczow.pl
Skoczów upamiętnił 95. rocznicę bitwy

W sobotę, 1 lutego, o godz. 17.00 w sali Pod Pegazem MCK "Integrator" (ul. Targowa 26) odbędzie się prelekcja poświęcona wojnie polsko-czeskiej. fot. skoczow.pl

"Dnia 24 stycznia 1919 r. gruchnęła w Skoczowie wieść, że Czesi zajmują Śląsk Cieszyński. Jakoś nikt temu nie dawał wiary. Pogłoski te zaczęły się jednak sprawdzać, a w niedzielę 26 stycznia słyszano już przez cały dzień całkiem wyraźnie odgłos strzałów armatnich" - plenerową inscenizacją, na skoczowskim rynku, uczczono 95. rocznicę bitwy pod Skoczowem.

Konflikt polsko-czeski był wynikiem wielko-czeskich aspiracji do stworzenia rozległego państwa. Działania wojenne rozpoczęły się 23 stycznia atakiem wojsk czeskich w rejonie Bogumina. Bateria wojsk polskich i czeskich brała udział w bitwie pod Skoczowem między 28 a 30 stycznia 1919 roku. Konflikt nie został rozstrzygnięty na korzyść żadnej ze stron, a skutkiem nacisków ze strony konferujących we Francji zwycięskich państw Ententy działania zbrojne wstrzymano do 3 lutego, kiedy to zostało podpisane wstępne porozumienie pomiędzy walczącymi stronami. Ostatecznie konflikt zażegnano w lipcu podczas uzgodnień w Krakowie.

W tym roku obchodzona jest 95. Rocznica bitwy. Przy tej okazji, na skoczowskim rynku, odbyła się plenerowa inscenizacja zdarzeń z 1919 roku. Tak samo, jak przed laty, tak i teraz żołnierzom towarzyszył siarczysty mróz. Wojna polsko-czeska kosztowała życie 53 żołnierzy czeskich i 92 polskich oraz około 1000 rannych (łącznie po obu stronach). Wojskami polskimi dowodził gen. Franciszek Ksawery Latinik, wojskami czeskimi z kolei dowodził gen. Josef Šnejdárek.

Walki żołnierza polskiego o Cieszyn i Skoczów zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat bitwy można znaleźć w specjalnej broszurce opracowanej na 90. rocznicę bitwy przez Halinę Szotek.

Przypominamy, że w sobotę, 1 lutego, o godz. 17.00 w sali Pod Pegazem MCK "Integrator" (ul. Targowa 26) odbędzie się prelekcja poświęcona wojnie polsko-czeskiej.

Cytowany fragment pochodzi ze wspomnień pastora ks. Jana Unucka (Unickiego), który był świadkiem wydarzeń rozgrywających się pod Skoczowem.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A tak było dzisiaj w Stonawie: http://www.youtube.com/watch?v=AFnqt9vBIWc

Szkoda, że nie doszło do inscenizacji bitwy:( Tutaj fragment wideo z musztry wojskowej: http://www.youtube.com/watch?v=NkPNJtcqhAc

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama