, sobota 18 maja 2024
Sierpień w Dworze Kossaków!
Serdecznie zapraszamy do Dworu Kossaków w Górkach Wielkich. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Sierpień w Dworze Kossaków!

mat.pras.
Przed nami ostatni miesiąc lata w Dworze Kossaków w Górkach Wielkich. Warto zapoznać się z tym, co 10. Artystyczne Lato u Kossaków przygotowało dla nas w sierpniu!

02-06.08, X Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy w Górkach Wielkich – „Podróże Zofii Kossak”

Plenery rzeźbiarskie organizowane przez Fundację im. Zofii Kossak mają długą tradycję. Przybywających do nas rzeźbiarzy łączy pasja oraz zamiłowanie do pracy w drewnie. W tym roku dzieła powstające w trakcie pleneru inspirowane są tematem „Podróże Zofii Kossak”. Z dnia na dzień ze zwykłych lipowych pni, za pomocą różnego rodzaju dłut, siekier i pił mechanicznych będą powstawać różne postaci z baśni Zofii Kossak. Zapraszamy do obserwowania powstających dzieł!

06.08, 12.00-16.00 Warsztaty animacji poklatkowej – warsztaty rodzinne

Film animowany. Warsztat animacji stop motion (starsi uczestnicy): Tradycyjna animacja poklatkowa. Warsztat to praca nad stworzeniem filmu animowanego. Może to być film opowiadający historię miejsca, gdzie realizowane są warsztaty, może być autorski – stworzony podczas warsztatów. W przypadku „tematu wolnego” będziemy inspirować uczestników fragmentami książek, poezji, utworem muzycznym itp., w przypadku Dworu Kossaków będą to inspiracje czerpane bezpośrednio z twórczości Zofii Kossak oraz miejsca, w którym mieszkała. Ważne jest, aby złożyć efekty pracy każdej osoby biorącej udział w zajęciach w spójną całość.
Animowana pocztówka. Krótkie formy animowane (młodsze dzieci): Tradycyjna animacja poklatkowa w prostszym wydaniu, adresowana dla dzieci od 6 lat. Warsztaty to praca nad stworzeniem animowanych pocztówek/gifów. Uczestnicy tworzą pocztówki z miejsca, gdzie prowadzone są warsztaty/ pocztówki; krótkie impresje na temat baśni Zofii Kossak, Parku Kossaków, Dworu Kossaków.
Techniki pracy: plastelina, wycinanka, wykorzystanie fotografii.
Ilość uczestników jednorazowych warsztatów: do 15 osób. Wstęp wolny. Będą prowadzone zapisy.

Prowadzenie: Ilona Majewska – etnografka, od 8 lat warsztatuje i nigdy nie ma dość. Tworzy programy edukacyjne, prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Specjalizuje się w edukacji kulturalnej, w tym edukacji do wielokulturowości, praw człowieka, animacji lokalnych społeczności. W roku 2016 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka książki dla dzieci „Murka. Mała opowieść o uchodźcach”.

06.08, 17.00 Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl rodzinny
„Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Zofii Kossak to piękna historia skrzata, który opiekował się od wieków dworem w Górach Wielkich i jego mieszkańcami. Spektakl w reżyserii Macieja Nogiecia oparty na kanwach tej baśni zrealizowany jest głównie w planie lalkowym. Scenariusz wzbogacony
o piosenki i przyśpiewki poszerza przestrzeń poznawczą i edukacyjną spektaklu. Spektakl to koprodukcja Fundacji im. Zofii Kossak i Teatru Gry i Ludzie z Katowic zrealizowana w roku 2016 dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny spektakl odbywa się dzięki pomocy Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu w Brennej.

06.08, 11.00-15.00 Letnia Wymienialnia Książek – epizod 3.
Letnia Wymienialnia Książek to okazja, aby wymienić swoje książki na inne.
W ten sposób uczestnicy będą mogli odświeżyć swoje domowe biblioteczki.

11-13.08, Plener fotograficzny „FOTO i OWO” – dla dorosłych

Zadanie adresowane do osób 50+, liczba uczestników ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział bezpłatny. Uczestnicy mają zapewniony nocleg oraz wyżywienie. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Plener poprowadzi: Sebastian Słonina.
Fotografią zajmuję się amatorsko. Są okresy w moim życiu, kiedy tej pasji poświęcam wiele czasu, czasami zaś przez dłuższy czas nie ma możliwości robienia zdjęć… Fotografia przyrodnicza, która jest głównym obszarem mojej działalności fotograficznej jest dla mnie rozszerzeniem i uzupełnieniem dotychczasowych zainteresowań, zainteresowań zawsze związanych z obcowaniem z przyrodą, poznawaniem ciekawych miejsc i ludzi. Myślę także, że w moim przypadku, fotografia przyrodnicza pozwala realizować pewne dziecięce marzenia. (S. Słonina)

***
Plener fotograficzny „Foto i Owo”. Tematyka pleneru będzie związana z dawną stanicą harcerską Aleksandra Kamińskiego oraz leżącym nieopodal wzgórzem Bucze, u podnóża którego powstały przedwojenne zabytkowe (obecnie opuszczone i zaniedbane) obiekty. Będziemy także przemieszczać się wokół Parku Kossaków. Prace powstałe podczas pleneru zostaną zaprezentowane w formie multimedialnej prezentacji w czasie spotkania podsumowującego projekt oraz wystawy końcowej (jesień 2017). Sprzęt fotograficzny zostanie częściowo udostępniony przez fundację i prowadzącego plener, w miarę możliwości uczestnicy mogą zabrać z sobą także swój sprzęt.

Więcej informacji i zapisy:
Barbara Wrona, tel. 515 261 827 lub e mail: barbara_wrona@poczta.onet.pl

18.08, 16.00-18.00 Artystyczny Salon – warsztaty ceramiczne B. Kosak

19.08, 20.00 Grzegorz Turnau. LETNI KONCERT U KOSSAKÓW

WIECZÓR SOWICH PIOSENEK to dwoista propozycja. Po pierwsze – spotkanie dwóch kolegów – Grzegorza Turnaua i Jacka Królika, z których jeden nie umie grać na gitarze, a drugi na fortepianie. Po drugie – wieczór składa się z piosenek „sowich” (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność),
a więc nie tylko „swoich” (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre dwa razy bardziej znane od innych. Po trzecie – obaj panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów, i to przez blisko dwie godziny. W programie, poza utworami z repertuaru Grzegorza Turnaua, piosenki m.in. Billy Joela, Marka Grechuty, Johna Lennona i Starszych Panów. Zapraszamy!

19-20.08, IV Jarmark Kultury i Sztuki
Wystawa i sprzedaż dzieł powstałych w czasie trwania ALUK 2016. RZEŹBY, OBRAZY, GRAFIKI…

21.08, 11.00-13.00 Laboratorium Dźwięku: Żywa Galeria instrumentów – warsztaty dla całych rodzin
Spotkanie z Witoldem Kozłowskim i Fundacją OVO. Zapraszamy dzieci już od 3 roku życia wraz
z rodzicami.

PROGRAM NAGRODZONY przez Gminę Wrocław jako najlepszy w kategorii programów edukacji kulturalnej w 2001 roku. Instrumenty istniały na ziemi od samego początku pojawienia się na niej człowieka. Pełniły funkcję psychologiczną, magiczną, a z czasem również estetyczną. Pomagały człowiekowi w kontakcie z otaczającą go niebezpieczną przyrodą oraz w oswojeniu własnych lęków. Ewoluowały od form prostych po bardzo skomplikowane – dziś często już zapomniane, ginące wraz ze starymi etnicznymi kulturami. Zapraszamy w podróż w krainę starych instrumentów. W jej trakcie zobaczycie i dotkniecie m.in. lirę korbową, lirę grecką, huculskie cymbały, tełenkę, turecką zurnę, bułgarską gajdę, turecki saz. Usłyszycie archaiczne brzmienia tych wciąż żywych instrumentów: pieśni dziadów-tułaczy, melodie pasterskie, dźwięki – zaklętych w instrumenty – demonów i ptaków. Opowiemy o genezie i ewolucji instrumentów od początku ich istnienia, ich roli i symbolice, a także o aspektach praktycznych tych instrumentów – w jaki sposób są zbudowane i w jaki sposób działają. Zaprezentujemy również technikę gry na nich. Nasza prezentacja będzie miała charakter interaktywny: będziecie mogli dotknąć każdy instrument i zagrać na nim kilka dźwięków. [źródło: http://ovo.art.pl/]
Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama