, niedziela 26 maja 2024
Rusznikarstwo z Cieszyna docenione
Z cieszyńskiego środowiska rusznikarzy wywodzi się Jerzy Wałga, prowadzący od końca lat 70. XX wieku własny warsztat usługowy, specjalizujący się w konserwacji wytworów rzemiosła artystycznego, usługach z zakresu rusznikarstwa oraz wyrobie cieszynek. fot: Michał Kazimierczak/www.ginace-zawody.plDodaj do Facebook

Rusznikarstwo z Cieszyna docenione

MB/MAT.PRAS.
Rusznikarstwo artystyczne i historyczne z Cieszyna zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Już jutro w Warszawie zostaną wręczone pierwsze w Polsce decyzje.

4 sierpnia 2014 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski wręczą pierwsze w Polsce decyzje dotyczące wpisów na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znalazło się rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby wg tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, stanowiące istotną część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego.

Tradycje wyrobu broni w Cieszyńskim mają swe korzenie w drugiej połowie XVI w., a kunszt, z jakim ta broń, znana jako cieszynka, była wykonywana, przyniosła rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy.

Z cieszyńskiego środowiska rusznikarzy wywodzi się Jerzy Wałga, prowadzący od końca lat 70. XX wieku własny warsztat usługowy, specjalizujący się w konserwacji wytworów rzemiosła artystycznego, usługach z zakresu rusznikarstwa oraz wyrobie cieszynek. Pasję, którą realizuje już przeszło czterdzieści lat, stara się przekazywać innym, a jego pracownia otwarta jest dla wszystkich, którzy poszukują śladów kulturowego dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego stanowi realizację tego wymogu, będąc wartościowym programem dokumentującym istniejące niematerialne dziedzictwo naszego kraju.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

GRATULACJE!!!
Doprawdy dziękujemy! Dla Pana wspaniałe wyróżnienie, a dla nas powód do dumy, że Cieszyn może się Pańskim talentem szczycić! To ten najbardziej chlubny rozgłos, o jakim można marzyć! Gratuluję najserdeczniej!

Gratulacje dla pana Wałgi !
. Musimy chronić nasza kulturę i ludzi, którzy mogą cos przekazać następnym pokoleniom.Jestem dumna,że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski wybrali skromnego człowieka aby jego dzieła ocalic od zapomnienia. Niestety nie potrafimy docenić pasji i umiejętności tego człowieka. Niechaj nasza zawiść nie stanowi potwierdzenia tezy, że Cieszyniocy są wyśmiewni i wychciewni. Krytyka pracowni utrzymywanej przez człowieka na emeryturze a tworzącego piekne rzeczy ,które dokumentują świetne czasy Cieszyna jest żenujaca i świadczy o autorze.Panie Jerzy proszę nie przejmować się tymi mało konstruktywnymi komentarzami - jesteśmy z pana dumni.

ale Pan Wałga nie chce nikomu nic przekazywać!
robi flinty na sprzedaż, odwala kawał roboty, ale pracownie (wyremontowaną z podatnika pieniędzy) pokazuje tylko przy okazji nocy muzealnych. nie jest to zadna atrakcja, a na pytanie o przyuczenie odpowiada głupim uśmiechem!
medialnie i PRowo zbiera zaszczyty ale jak ktoś chce się czegoś dwoiedzieć o rusznikarstwie to niech se książke kupi bo od Pana Wałgi niczego sie nie dowie!

Rusznikarz został doceniony- wszak chodzi o jedynego przedstawiciela tego zawodu w Cieszynie.

Masz małą wiedzę - a Pan KANAFEK - pracuje dłużej w tym zawodzie,tylko
nie ma takiej siły przebicia w mediach.

Myśl logicznie Anonimie . Pan Kanafek (szacun!) mieszka poza Cieszynem -Skoczów Bładnice. Słynie głównie z wyrobu historycznych armat a rusznikarstwo również nie jest mu obce -i jako taki nie ustępuje popularnością Jerzemu Wałdze.Temat artykułu to Rusznikarstwo z Cieszyna zostało docenione -a jedynym przedstawicielem tej profesji w Cieszynie to Pan Jerzy Wałga. Licytować się z Tobą wiedzą w tym zakresie nie mam zamiaru zwłaszcza ,że jesteś anonimowy .

a czemu Pan Wałga nie chce nikogo innego przyuczyć?

Gratulacje Panie Wałga.

wielka pasja oraz zaangażowanie Jurka,który podtrzymuje od lat tradycje naszego regionu -wielkie gratulacje i podziękowania

i co z teo wynia dla zwykłego cieszynioka?
raz chciałem znajomemu pokazać cieszynkę w pracowni u Pana Wałgi to owy Pan nas pogonił że nie teraz bo nie ma czasu...
cała ta jego pracownia to śmich na sali...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama