, piątek 26 kwietnia 2024
Pokaz wyrobu zabawek z drewna Jarosława Gluzy w Wiśle
Oprócz zabawek, których wystawę można było podziwiać w Wiśle, artysta tworzy płaskorzeźby, elementy zdobnicze, sztukaterię z motywami góralskimi.  fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Pokaz wyrobu zabawek z drewna Jarosława Gluzy w Wiśle

Agnieszka Kaczmarczyk
Pokaz wyrobu zabawek z drewna Jarosława Gluzy w Wiśle

Ceny jego drewnianych koników, w zależności od wykonania i czasu poświęconego na zrobienie, wynoszą od 10 do 70 zł. fot. AK


Pokaz wyrobu zabawek z drewna Jarosława Gluzy w Wiśle

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Nawijaj", realizowanego przez nieformalną grupę "Muza" działającą przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. fot. AK


Pokaz wyrobu zabawek z drewna Jarosława Gluzy w Wiśle

Najciekawsze zamówienie twórcy to Chrystus Frasobliwy o wysokość 1,60 cm. fot. AK

23 maja, w Muzeum Beskidz­kim im. A. Pod­żor­skiego w Wiśle, odbyło się spotkanie z Jarosławem Gluzą, który kontynuując rodzinne tradycje po ojcu i wuju, z pasją oddaje się rzeźbiarstwu.

Jarosław Gluza urodził się w 1963 roku w Wiśle, gdzie do dziś mieszka i tworzy. Od młodości rzeźbi, zwłaszcza że zewsząd otaczała go atmosfera tworzenia. - Zaraziłem się od ojca i wuja, którzy rzeźbili w drewnie. Podpatrywałem i z czasem sam polubiłem taką pracę. Teraz prowadzę własną działalność. Od 23 lat mam swój własny warsztat i wykonuję w nim różne przedmioty z drewna: użytkowe i ozdobne - mówi Gluza.

Spod dłuta Jarosława Gluzy wychodzą postaci i sceny rodzajowe, inspirowane tradycyjną kulturą regionu, sakralną. Wykonuje na zamówienie rzeźby w drewnie, płaskorzeźby, wnętrza chat góralskich, ozdobne przedmioty takie jak łyżki, widelce, obudowy do zegarów oraz zabawki, plastykę obrzędową i typy góralskie. - Lubię robić koniki z drewna. Różnego kształtu, wielkości, malowane, na kołach, na biegunach, stylizując je regionalnymi wzorami beskidzkimi, góralskimi - przyznaje artysta i dodaje, że pamięta z dzieciństwa odpusty, na które zawsze przywożono takie proste, drewniane zabawki: klepoki, ptaszki, taczki drewniane, wózki drabiniaste.

Oprócz zabawek, których wystawę można było podziwiać w Wiśle, artysta tworzy płaskorzeźby, elementy zdobnicze, sztukaterię z motywami góralskimi. Swoje dzieła maluje, bejcuje, wycina, rzeźbi, poleruje lub pokrywa barwną polichromią.
 - Zdobienie i rzeźbienie to pracochłonne zadanie. Tworzę z drewna lipowego, które jest miękkie, podatne do rzeźbienia. Używam dłut rzeźbiarskich, wykonywanych przez kowali. Teraz też łatwiej kupić gotowe rzeczy - przyznaje.

Jarosław Gluza zajmuję się tym fachem na co dzień. - To moja praca. W samej Wiśle chyba nie ma wielu takich jak ja. Należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych "Wiślanie" i jestem wpisany do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Śląska Cieszyńskiego - mówi. Jest również członkiem "Beskidzkiej 5". Jego twórczość zobaczymy na wielu jarmarkach, kiermaszach regionalnych. Często bierze udział w konkursach twórczości ludowej.
 Jego prace można oglądać i kupić w Pracowni oraz w Galerii "U Niedźwiedzia" w Wiśle. Pracownia Rzeźbiarska Jarosława Gluzy znajduje się w Wiśle, na ul. 1 Maja 81.

Ceny jego drewnianych koników, w zależności od wykonania i czasu poświęconego na zrobienie, wynoszą od 10 do 70 zł. - Tradycja odżywa. Ludzie chcą mieć w domu regionalne ozdoby, wyroby - mówi twórca i dodaje, że jest to bardzo pocieszające.

Z artystą można skontaktować się pod numerem 
telefonu: +48 33 855 25 88. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Nawijaj", realizowanego przez nieformalną grupę "Muza" działającą przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. Projekt będzie realizowany od maja do września i ma na celu popularyzację najpiękniejszych wartości góralskiej kultury. Formą przekazu wartości ojcowskiego domu będzie przekaz tych wartości poprzez żywy kontakt odbiorcy z "czasem przeszłym", który potrafi przybliżyć już nieliczna garstka rdzennych górali.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama