, sobota 13 kwietnia 2024
Odeszli w tym roku
Józef Gawłowski, prezes Klubu Sportowego Olimpia Goleszów, wśród młodych skoczków narciarskich.  fot: ARCDodaj do Facebook

Odeszli w tym roku

JT
Chociaż Dzień Zaduszny przypada na 2 listopada, to naszych zmarłych wspominamy już dzień wcześniej. Przypominamy znane osoby związane ze Śląskiem Cieszyńskim, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
6 grudnia 2010 roku - ksiądz kanonik Ludwik Lasota
Urodził się w 1942 roku w Ruptawie, ukończył Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. W latach 1982-2007 był proboszczem parafii p.w. Chrystusa Króla w Chybiu. Doprowadził do odnowienia i upiększenia kościoła parafialnego. W 1994 roku otrzymał tytuł kanonika. W 2006 roku został wyróżniony Srebrną Cieszynianką.

20 lutego 2011 - Tadeusz Styrnalski
Nauczyciel historii, cieszyński radny, współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej w Cieszynie. Miał 61 lat.


1 marca - ksiądz Tomasz Bruell
Pastor, urodził się w 1933 roku w Białej. Po studiach teologicznych w Warszawie pracował m.in. jako wikariusz w Bielsku i Skoczowie. Od 1960 roku był duszpasterzem ewangelicko-misyjnym w Cieszynie.9 marca 2011 - Józef Kujawa
Działacz społeczny z Wisły, szachista, ratownik WOPR. Miał 63 lata.

19 marca 2011 - Franciszek Glajc
Urodził się w 1938 roku, był kierownikiem administracyjnym Teatru w Cieszynie i działaczem sportowym. Autor książek "Rzecz o cieszyńskim Teatrze".


Marzec 2011 - Antoni Walica
Mieszkaniec Karwiny-Frysztatu, który dożył prawie 101 lat. W czasie II wojny światowej zmuszony do przyjęcia niemieckiej listy narodowościowej i wcielony do hitlerowskiego wojska, był prawdopodobnie ostatnim żyjącym świadkiem niemieckich ekshumacji grobów polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

11 maja 2011 - Paweł Adam Cieślar
Urodzony w Wiśle dyplomata był m.in. radcą ambasady w Londynie, ambasadorem w Szwecji w latach 1977-1982 oraz w Indonezji i Singapurze w latach 1987-1990. Należał do warszawskiego koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.


12 czerwca 2011 - Eugeniusz Szkutek
Nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego, działacz społeczny, radny gminy Hażlach, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie w latach 1977-1989.

11 lipca 2011 - Kinga Iwanek-Riess
Urodzona w 1955 roku działaczka społeczna i kulturalna. Była zasłużona w kultywowaniu zwyczajów i obrzędów, a zwłaszcza tradycyjnych smaków kulinarnych Ziemi Cieszyńskiej.

Lipiec 2011 - Józef Gawłowski
Nauczyciel, działacz społeczny. Był prezesem gminnej organizacji strażackiej w Goleszowie i Ludowego Klubu Sportowego Olimpia Goleszów. W 2010 roku został odznaczony Srebrną Cieszynianką.

Lipiec 2011 - Stanisław Staszko
Urodzony w 1922 roku animator życia społecznego, sportowego i kulturalnego Goleszowa, współzałożyciel klubu Budowlani Goleszów (obecnie Olimpia Goleszów), publicysta, laureat Srebrnej Cieszynianki.

22 lipca - Leszek Klemczak
Urodzony w 1948 roku, nauczyciel i trener koszykówki związany przez większość kariery z Piastem Cieszynem.

9 września 2011 - Karol Plinta
Urodzony w 1946 roku działacz społeczny, dwukrotny sołtys Kisielowa, wieloletni członek Rady Parafialnej przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

8 października 2011 – Stanisław Wisełka
Był prezesem Automobilklubu Cieszyńskiego i członkiem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Katowicach. Zmarł w wieku 51 lat.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystkich, którzy chcą utrwalić pamięć o swoich bliskich zapraszamy do publikacji prywatnych wspomnień.
W ramach inicjatywy "Druk Wspomnień" pomagamy zachować przeszłość poprzez druk niskonakładowych prywatnych książek.
Więcej informacji na: www.drukwspomnien.pl

Tyle ważnych, znaczących dla nas ludzi odeszło, ale nie o każdym się tutaj wspomina i pamięta. Każdy, kto już jest po tamtej stronie, był bliskim dla kogoś....ważne, aby o każdym z nich ktoś pamiętał.
Mój Tato zmarł przed dwoma laty i od tamtej chwili nie było ani jednego dnia, w którym bym o nim nie pomyślała.

ANNA WIĘZIK poetka prezes TPPI człowiek o wielkim sercu z wielką pasją,pomocy drugiemu opiekunka kotów

jak można powiedzieć że się przegapiło czyjąś śmierć?!

Przegapiłem śmierć p. Józefa Gawłowskiego. Był świetnym człowiekiem i kolegą. Zmarł również Edek Gojniczek, były prezes PKS Cieszyn. Odpoczywajcie w spokoju!

W październiku zmarli również Stanisław Rucki - gospodarz Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce oraz Michalina Prus z Cieszyna - ceniona wykonawczyni strojów regionalnych, a szczególnie przepięknych sukni cieszyńskich...

Brakuje wspomnienia o Rafale Wałachu! Wielkim muzykancie z Jaworzynki!

A mnie brakuje wspomnienia o wspaniałym,szlachetnym człowieku jakim był WŁADYSŁAW ORSZULIK!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama