, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Niemy chór i zmaterializowana Virtual Reality - Uniwersytet Śląski w Cieszynie zaskakuje i inspiruje
Niemy chór i zmaterializowana Virtual Reality - Uniwersytet Śląski w Cieszynie zaskakuje i inspiruje fot: Halyna MalynovskaDodaj do Facebook

Niemy chór i zmaterializowana Virtual Reality - Uniwersytet Śląski w Cieszynie zaskakuje i inspiruje

Halyna Malynovska
Pierwsza sobota marca stała się w pewnym sensie niezapominana dla grupy ludzi, Polaków oraz Ukraińców, którzy poświęcili swój poranek, żeby poznać bliżej Uniwersytet Śląski.

Sześć wydziałów - każdy oferuje co najmniej 3 kierunki studiów, unikalne narzędzia pracy i jedne z najlepszych wyników nie tylko w Polsce, ale i Europie. Uniwersytet Śląski fascynuje swoimi rozmiarami, ale przede wszystkim imponuje swoimi osiągnięciami. Czy wiedzieliście, że funkcjonuje tu chór dla osób słabo słyszących?

Swoją wycieczkę, pod przewodnictwem dziekan Katarzyny Marcol, zaczęliśmy od głównego wejścia. Nic nadzwyczajnego, pomyśleliśmy po pierwszych chwilach, słuchając krótkiej historii o założeniu uniwersytetu. Jednak już za pierwszym zakrętem straciliśmy poczucie czasu i realności. Krok za krokiem otwierał się przed nami ekscytujący świat sztuki. Rzeźby, obrazy, plakaty, cudne instalacje i niewidziany dotąd sprzęt i narzędzia dla tworzenia sztuki. I jeżeli możemy jeszcze sobie wyobrazić, w jaki sposób tworzą się obrazy czy muzyka, to ekskursja do sal, w których tworzą się litografie lub witraże, naprawdę była zaskakująca.

- Wydział sztuki i jego pracownie to moje najbardziej ulubione przestrzenie - mówi nasza przewodniczka i pracownica uniwersytetu, Ukrainka, Maryna Podolska i dodaje: - W sensie narzędzia i potencjał, które posiada Uniwersytet, to naprawdę unikalne miejsce. Tutaj jest wszystko czego potrzeba, żeby studenci mogli całkowicie skoncentrować swoją uwagę na wybranym przedmiocie.

Tak, kampus Cieszyn to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można bardzo wyraźnie zobaczyć, na czym polega idea miasteczka akademickiego. Ściśle przylegające do siebie uczelnia, akademiki, obiekty sportowe, aula, galeria sztuki, biblioteka, czytelnia, stołówka, nowoczesne centrum konferencyjne oraz klub studencki.

Wpada w oko, że te wszystkie przestrzenie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, na terenie uczelni działa unikalny chór, który śpiewa dla osób słabo słyszących.

- Jednym z kierunków naszego wydziału jest pedagogika specjalna, kształcimy pod kątem pracy z osobami z wadami słuchu. Pięć lat temu powstał taki pomysł, żeby wykorzystać język migowy, który przecież możemy stosować nie tylko, żeby rozmawiać, ale śpiewać, i w taki sposób otworzyć dla osób niesłyszących świat muzyki - wyjaśnia Polina, studentka uniwersytetu, uczestniczka chóru.

Jeszcze jednym miejscem niepowtarzalnym na Uniwersytecie w Cieszynie jest pracownia Projektowania gier i przestrzeni wirtualnej. Pracownia i ich interiery wyglądają dość niezwykle dla przeciętnego gościa. Makiety ubrań, dziwaczne postaci na korytarzu i fantastyczne obrazy na ścianach robią wrażenia.

W ramach podsumowania mogę wam powiedzieć - Uniwersytet w Cieszynie to miejsce stworzone dla rozwoju osobistego i poznania nauk na najwyższym poziomie. Dla osób zainteresowanych 8 marca uczelnia zaprasza na Dni Otwarte. Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej Uniwersytetu.

To była kolejna wycieczka z cyklu “Otwarte drzwi”. Informacje o najbliższych planach na nowe ekskursji ciekawostkami Cieszyna, organizowanych przez inicjatywną grupę “Granica dla Granicy Ukraine”, można znaleźć na stronie grupy na portalu Facebook oraz na naszej stronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama