, wtorek 30 kwietnia 2024
Niedotrzymana umowa
Jak pokazała przyszłość, Czesi nie mieli zamiaru dotrzymać przyjętych zobowiązań. Niespełna trzy miesiąca później, 23 stycznia 1919 roku, najechali polską część Śląska Cieszyńskiego.  fot: cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Niedotrzymana umowa

MMT
5 listopada minie 95. rocznica podpisania umowy między Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego (RNKC) a Zemským národním výborem pro Slezsko (ZNV). Jak pokazała przyszłość, strona czechosłowacka nie miała zamiaru jej przestrzegać.

Kiedy w 1918 roku upadła monarchia austro-węgierska, na Śląsku Cieszyńskim władzę przejęły miejscowe reprezentacje Polaków i Czechów, czyli odpowiednio Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Zemský národní výbor pro Slezsko. Siłą rzeczy musiały uregulować wzajemne stosunki, czego owocem była umowa podpisana 5 listopada 1918 roku. Przewidywała ona podział Śląska Cieszyńskiego według kryterium etnograficznego. Powiat frydecki przypadł ZNV, bielski i cieszyński RNKC. Na pozostałym terenie przyjęto zasadę, że gminy, gdzie samorząd opanowali Czesi przypadały Czechom, a tam, gdzie Polacy - Polakom. Zwrócono także uwagę na rozbieżności między składem narodowościowym władz gminnych i ludności. - W gminach, gdzie reprezentacja gminy jest innej narodowości niż większość wobec obywateli według ostatniego spisu, przybierze się męża zaufania tej narodowości do wspólnego decydowania - głosił tekst umowy.

Odnośnie kolei przewidziano m.in., że "Dozór nad koleją koszycko-bogumińską wykonuje Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego za pośrednictwem rady nadzorczej, do której dla obrony interesów czeskiego narodu ma prawo "Narodni Vybor pro Slezko" wysłać swoich reprezentantów i fachowców".

Umowa miała charakter tymczasowy, a zgodnie z jej postanowieniami o dalszych losach Śląska Cieszyńskiego miały ostatecznie zadecydować rządy w Pradze i Warszawie. Jak pokazała przyszłość, Czesi nie mieli zamiaru dotrzymać przyjętych zobowiązań. Niespełna trzy miesiąca później, 23 stycznia 1919 roku, najechali polską część Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dawni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego w roku 1919 byli ....bardzo dziwni - zachciało im się Polski, a co jeszcze dodatkowo dziwne - Polska też chciała mieć Śląsk.
Trzeba nam było czekać aż 77 lat na odkrywcze spojrzenie w tej drażliwej sprawie przez Radka Sikorskiego - obecnie członka polskiego rządu.
W necie można jeszcze znaleźć cytat artykułu Sikorskiego z amerykańskiego pisma Foreign Affairs.
Oryginalny cytat: "Poland would have been easier to reform if
its exhausted industrial regions like Silesia could have been
abandoned."
Tłumaczenie na język polski: “Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby porzuciła wyeksploatowane regiony, takie jak Śląsk”.

Czesi zaatakowaliby nawet bez pretekstu z polskiej strony! I to jest akurat najistotniejsze.

Według tej umowy strona polska administrować miała powiatami: bielskim, cieszyńskim i częścią powiatu frysztackiego, a czeska powiatem frydeckim i pozostałą częścią powiatu frysztackiego. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wydał dekret o wyborach do Sejmu. Ustanowiony dekretem okręg wyborczy nr 35 obejmował na Śląsku Cieszyńskim: miasto Bielsko, powiat bielski, Cieszyn i Frysztat bez gmin: Orłowa, Dziećmorowice, Pietrwałd, Łazy, Sucha Średnia i Dolna. Dekretu tego nie uznały władze czeskie i zażądały wycofania się polskiej administracji oraz oddziałów polskich z całego okręgu nr 35 wymienionego w dekrecie (sic!), aby uniemożliwić przeprowadzenie w polskiej strefie wyborów do Sejmu. W połowie grudnia Piłsudski wysłał do prezydenta Czech oficjalny list z prośbą o rozwiązanie konfliktu drogą negocjacji, ale Czesi w odpowiedzi od 19 grudnia 1918 roku wkroczyli zbrojnie na Spisz i Orawę. Następnie, wojska czeskie wkroczyły na Śląsk Cieszyński. Celem ataku było zajęcie i wcielenie całego Śląska Cieszyńskiego do Czechosłowacji.

Umowa została niestaty złamana najpierw przez stronę polską.
Jest to przykre, ale prawdziwe.
Umowa przewidywała jedynie tymczasowy podział Księstwa, a ustaleniem ostatecznej granicy miały zająć się rządy Polski i Czechosłowacji.
Tymczasem w styczniu 1919 ogłoszono wybopry do sejmu w Warszawie w polskiej części Księstwa, wyznaczono odpowiednie komisje wyborcze, co automatycznie oznaczało metodą faktów dokonanych przynależność terenów adinistrowanych przez Radę Narodową do Polski !
Czyli Polska złamała umowę, dokonała ostatecznego przyłączenia terenów administrowanych przez radę Narodową do Polski bez zgody rządu w Pradze i potem Czesi dokonali agresji zbrojnej, co też było złamaniem umowy, jeszcze gorszym.
Obie strony grały nieczysto, delikatnie mówiąc.
Fałsz polega na tym, że Polacy mówią tylko winie Czechów, a Czesi Polaków, takie samo zakłamanie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama