, środa 1 maja 2024
Nasi przeciwko Napoleonowi
W bitwie pod Wagram w 1809 roku Napoleon pokonał wojska austriackie, w szeregach których walczyli żołnierze ze Śląska Cieszyńskiego. fot: Henri Chartier / Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Nasi przeciwko Napoleonowi

MMT
W podręcznikach historii Napoleon Bonaparte przedstawiany jest jako ten, z którym Polacy wiązali duże nadzieje na odzyskanie niepodległości. Zapomina się, że po drugiej stronie też walczyli Polacy - w tym mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.

W latach 1799-1802 w czasie wojny Francji z koalicją, w skład której wchodziła Austria, arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg miał za zadnie wystawić ochotniczy oddział strzelców. Do oddziału, zwanego legionem morawsko-śląskim, zgłosiło się kilkunastu uczniów cieszyńskiego gimnazjum.

Od 1801 roku w Cieszynie mieścił się sztab pułku piechoty hrabiego Colloredo (oficjalnie był to 56. Pułk Piechoty, w 1806 roku zmieniono mu numeracją na 55. Pułk Piechoty). Początkowo Austriakom wystarczył zaciąg ochotników, ale wojny napoleońskie były niezwykle krwawe i z czasem zaczęto brać do wojska jak leci. - Roku 1809 była sie zaś woyna tak rozmogła, zaś tu niedaleko, a braczka tu była tak wielko, że się zdało, że tu żaden chłop niedostonie - wspominał Jura Gajdzica, chłop z Cisownicy.

Jak w praktyce wyglądała "braczka"? Walenty Krząszcz (ur. 1886), nauczyciel rodem z Górek Małych, spisał rodzinną opowieść:

Pradziad zawsze to opowiadali, jak to wtedy zbierali ludzi na wojnę. Nie było ci tam wtedy tych oddowek na rekurtów, jako dziśka. Chycili kaj jakigo sucego pachołka w polu lebo doma, czy przy pługu lebo przy obiedzie, związali go i buch ś nim na wóz. Tak to kiesi hańdowni brali do wojska. Pradziada też akurat chycili, jak jechoł orać, bo to było na wiosne. Nachytali tego chłopstwa kupe, fojt musioł dać wóz i wjo z powiązanymi rekrutami ku Skoczowu.

Jak przyjechali do Pogorzo ku harendzie, to pradziad pytoł na smiłowani tych wojoków, żeby mu dozwolili se aspoń kwaretke jaki gorski u żyda wypić i obiecoł wojokom, że ich poczęstuje, bo mioł w nogawicy kierysi grejcar. Odwiązali miłego holca i wzieni do szynku. Tu sie doł pradziad wojom dobrze natrąbić, a jak już mieli porządnie pod mycką, skoczył ku oknu, buch do szyby i wjo w pola, prosto ku lasom na Borku. Wojocy w ty pięty za nim, ale że byli pijani, a nogi sie im szmatłały, tuż go nie dogonoli. A jak sie ku haendzie wrócili, to już żodnego rekruta na wozie nie było, wszyscy pouciekali.

Długo potem łowiło wojsko po Górkach i Grojcu [tj. Grodźcu] tych rekrutów, ale im to wszycko zderzyło do gór, lebo do lasów. I pradziad tułoł sie długi czasy.

Inni nie mieli tyle szczęścia. Jeszcze w 1809 roku pułk hrabiego Colloredo walczył w bitwie pod Wagram, gdzie zwyciężył Napoleon, m.in. dzięki postawie polskich szwoleżerów (tych od Samosierry). W tym starciu zginęło 26, zostało rannych 95, a do niewoli dostało się lub zaginęło kolejnych 195 żołnierzy z 55. Pułku Piechoty. Wśród nich musieli być rekruci ze Śląska Cieszyńskiego.

Ilu w sumie cieszyniaków zginęło w czasie wojen napoleońskich? Możliwe, że częściowo listę ofiar uda się zestawić w oparciu o zasoby wiedeńskiego Kriegsarchiv. W kolejnych dziesięciolecia mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego w austriackich mundurach walczyli m.in. z Piemontem (1859), Prusami (1866), a już w czasach powszechnego poboru na frontach I wojny światowej (1914-1918). Służyli jako mięso armatnie w krwawej partii szachów, jaką rozgrywali europejscy politycy, syci i bezpieczni w swoich pałacach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama