, czwartek 20 czerwca 2024
Moja kochana Mała Ojczyzna
Fryderyk Jan Dral fot: ARCDodaj do Facebook

Moja kochana Mała Ojczyzna

F.J.Dral
Przeszło dwacet roków tymu chciołech se poszukać lepszego życio. Tóż jak moc inszych ludzi przekludziłech sie na zachód Europy.
POLECAMY: Cieszyniacy nie gęsi... Przeszło dwacet roków tymu chciołech se poszukać lepszego życio. Tóż jak moc inszych ludzi przekludziłech sie na zachód Europy. Zdało mi sie, że pinióndze, kiere żech zaczył zarobiać to bydzie całe szczynści o kierym każdy człowiek fórt rozmyślo. I zdało mi sie, że tam do sie o wszeckim fajnie zapómnieć jak sie człowiek podziwoł na ty piekne cesty i niełodrzite chałupy. Teraz wiym, że mi sie to jyno tak zdowało, a prowda była ganc inszo. POLECAMY: Wisła: Gwara to nie jest zestaw słówek, to jest system, żywy język Tynsknota za moim Cieszynym je tak wielko,że teraz jak żech je na pyndzyji to mogym se tu przijyżdżać kiedy jyno chcym i dziwać sie na tóm mojóm Małóm Ojczyznę.Czułech cały czos,żech je tu stela i nimogym fórt sie samego cyganić.I teraz dziynka tymu,że uż ty cesty u nas i w Czechach sóm porzóndne to nima to wielki ostudy se tu jeździć.A nejbardziyj żech je szczynśliwy,że se mogym łod czasu do czasu porzóndzić po naszymu z moimi znómymi.A eszcze tyn internet ku tymu robi mi ogrómnóm ucieche bo mogym se narobić moc rozmajtych fotek a potym z tak daleka całymi tydniami pisać o naszym mieście po naszymu.Jak se bydziecie teraz chcieć roz do tydnia poczytać i posłóchać cosi po naszymu ta starczy jyno wlyś na stróne gazetacodzienna.pl na "Kóncik gwarowy"- Co tydziyn po naszymu.A jak bydziecie cosi chcieli mi napisać to żodyn Wóm nie bydzie brónił ale dobrze by było aby to było napisane naszóm gwaróm. Tóż mjyjcie sie dobrze i do prziszłego tydnia Posłuchaj: F.J. Dral czyta jeden ze swoich ulubionych wierszy autorstwa Jana Chmiela: Szpacyrkiem po Cieszynie, DZ w Cieszynie 21.01.2011:
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Chciol žech napisać,zrobilo zy mnie robota

Jo mom te 6 krzyżyków,bo jo od urodzenia gonił po Bielskiej,podglądołech dziełuchy w podstawówce przez okna w hajżlu [obecnie Uś],bawiłech sie nad Bobrówką a co je najważniejsze to grołech w hokeja na lodowisku na Sankandra i byli my dobrom drużynom i aji my grali z Czechami i na śląsku a teraz co nasze wnuki mają!!!!!!!!!!!!!!!!!!............pozdrawiam

Inne określenia na chłapca po naszymu - szkwet , drzik,bajtel, kalabus , rufijok, migol . Ci co majóm tych 6 krziżyków , pamiyntajóm chyba te słowa. I te pełnóm linów, pstróngów czy fusoczy Bobrówke , w kierej cioprali my sie całe lato . A to pod Haltofym, a to kole Kajzara pod ławóm , abo pod mostym pod Syminarkóm. Pobudowali osiedla, potoki powysychały , z Bobrówki zostoł smrodlawy ściek .

czy ktoś z Was umie lepiej te czytanki czytać?
Bo tekst jest tak na 3- przeczytany.

Wspaniale, że ktoś w końcu o języku i językiem chce
gadać, ale może by jakiegoś olimpijczyka gwarowego
ściągnąć?
Nie chce aby ten dział zniknął!
Niech ktoś zadba o wykonanie !

Czasym sie moji starej palicy spómni słowo kierego sie teroz wubec nie usłyszy. Przipómniołech se taki fajny zestaw , jakigo naszo sómsiadka używała pod moim adresym : " Ty huncfócie milijóński ". A na obiad mieli my dzisio faszyrke , co nikierzi nazywajóm kotletym mielónym . Szmakowały jak u mamy.

może nie napisze jak moi poprzednicy ganc prawdziwą gwarą ale chcym iny powiedziec ze czesto uzywom godki co zech wyniosła z domu i je ona wymiyszano z czeskom , austyjackom i z Gornego. Uczym tego moi dziecka co by one kiejsi mogli dali jom uzywac i uczyc swoi.

Jo sie cieszym już na nastympny odcinek co Frydek napisze i z chynciom go przeczytom no i nasze komentarze i tak mo tu w tym konciku być o wszystkim [piniądzach,powrotach,polityce]ale nie chciołbych żeby my sie tu furt wadzili ale żeby sie też szło uśmioć...choć z niby poważnych komentarzy już się uśmiechnąłem a mnie by o jakiś żart chodziło....pozdrawiam

wiyncyj, żeby sie tak jyno przestać wadzić to i życi u nas na Śląsku byloby zocniejsze. Dobrze Janie ,że piszesz. Pisz i się nie przejmuj. Wielu tak zwanych wielkich Polaków by7ło za granicą, a dzisiaj się ich cytuje. Może niektórzy się boją, że Ciebie zaczną cytować i zazdroszczą? Nie sądzę, żeby była chociaż jedna rodzina u nas, która nie ma kogoś na zachodzie. Jest ich na pewno nie wielu. Polacy wyjeżdżają nie tylko za chlebem Ale też za normalnością, której tutaj niestety brak. Wyjeżdżają też Niemcy, Anglicy i inni w poszukiwaniu lepszego chleba, czy też innego życia. Różnica między nami Polakami,. a tymi innymi jest taka, że Ci inni są dumni jak się któremuś uda ułożyć się życie za granicami swego kraju. Jeszcze takiego podbudują, jeden drugiemu pomoże czy wesprze. Jeżeli o Polaków chodzi, to jest to zupełnie odmienne, nawet jakiś reżyser, widząc jak Polacy zazdroszczą jeden drugiemu, jak nieżyczliwy jeden drugiemu, nakręcił film o Polakach (chyba w Stanach), i był przebojem. Pewnie jeden z drugim taki siedział przed telewizorem i oglądając ten film cieszył się jak małe dziecko (włącznie z reżyserem tego filmu), że komuś się nie udał. No cóż, ta polska zazdrość, ta polska nieżyczliwość...

Pleciesz głupoty. Gdo gwarowo odpowiada polskiemu Kto; Kiery gwarowo odpowiada polskiemu który. A jak już piszesz coś do mnie to się podpisz.

jyno: kiery!!!

Waszą małą ojczyznę? Nie dziękuję,ja moją Małą Ojczyznę opuszczam dosyć często

Sorry

Do czegoś przyszeł spadki Francku? Do Ziymi skibatej i ornej, do ziymi lez i uśmiychu ,do ziymi zielonej i czornej do nieba modrego niczym strzecha. Gdo woło cie imiyniym po naszymu? Do tego Twoi serce tynskni? Czim byś chcioł być sumiyniym i gdo cie dycki brónił?AK

Jo mieszkóm tu już prawie 60 roków i ani przez chwile mi się nie myślało z tela uciekać za lepszym życiem. Roz bółó lepi roz gorzyj trudno i naroz przyjeżdzo syn marnotrawny i będzie nóm przypominoł jak sie godo po naszemu, A gzies ty ból prze te 20 lot żeby młodych uczyć naszej godki

jo żech był spadki już 10 roków tymu

musisz choć na jakiś czas opuścić naszą małą ojczyznę - może wtedy zniknie ta słoma wychodząca ci z butów.

Aby docenic na jakiej Ziemi mieszkamy,trzeba ją na jakiś czas opuścić. Inaczej się nie da bo w przeciwnym razie wyjdzie przysłowiowa słoma z butów. Skąd niby człowiek ma wiedzieć gdzie mu najlepiej,jak nic innego poza swoim kiblem nie widział.Ludwik Hirszfeld powiedział "W ojczyźnie ma się i przeszłość i przyszłość. W obczyźnie tylko teraźniejszość."

Panie Fryderyku. Jo je strasznie rada że Pan se to tak wszystko obmyślił z tym czytaniem i pisaniem po naszymu. To je strasznie fajne. Co raz żadzij słychać u nas tą melodię z jaką kojarzy mi się moje dzieciństwo. Sama już nie za wiele z tego pamiętom. Ale coś mi się zdo że tu wspólnie se to poćwiczymy i bedzie dobrze. Jo je już rada na kolejne czytania.

Na dyć Fryderyk prziznowo, że sie pomylił i tymu sie wrócił. To je dobre. Je to przeca ganc to same, jak by jakisi kowol z Ustrónia poszeł za robotóm do Brómbowerie a potym sie wrócił spatki, bo prziszeł na to, że w Ustróniu sóm szwarniejsze dziywczynta. Kowola by my też miyszali z błotym? Tóż jo se myślym, że gdosi by miyszoł a gdosi ni. Ale dyć Pan Jezus sie kamaradził z gorszymi grzysznikami niż nie przimiyrzajac kowol. Tóż sie nie róbmy móndrzejsi, niż pan Jezus a ucałujmy syna marnotrawnego. Tym bardzi, że nóm chce moderować kóncik gwarowy. Pax vobiscum

Panie Kolarczyk . Czystóm gwaróm to może godajóm w Jaworzince . Tu chodzi o godke kieróm godała do mie starka , mama i kierej jo sie nie gańbiym używać w sklepie , z rodzinóm , ze znómymi . A jak jadymy do rodziny żony do Czynstochowy , to mie pytajóm bych godoł po cieszyńsku , i choć niewiela z tego rozumiejóm , ale sie im to strasznie podobo .
Pieknie wszyćkich pozdrowióm !

Widzym,że cie to zabolało, ale to je tako prowda. Jak był młody to zarobioł dla kogoś , a terazki jak je stary i trza sie bydzie nim opiekować do do Polski takich nom tu nie trzeja

Tóż jesi sie chcecie wiecznie oganiać jyny pinióndzami, to nimo synsu wubec zaczynać z gwarowym kóncikym, bo z takim podejściym do świata naszo rzecz gibko wymrze.

Fanzolisz i fulosz, śmioć sie idzie jyny z ciebie zowistny boroczku

Wiycie wszystko by było pieknie jyno jest to jedno ,że wszyscy co wyjechali niby hańdowni za chleym to teraski wracajom niby do tej kochanej łojczyzny.Zapomnieli jednak ło tym, że kiedy my biydowali jak boroki to łoni sie z nas śmioli. Teraz na stare roki wracają z kapsami pełnymi euro i dali się znas śmiejom, bo sie mają lepi, niż nasze boroki na pyndzyji.

Panie Fryderyk, tyn pomysł je moc dobry. Je nas wiela, co my sie rozlyźli po świecie. Na codziyń mówiymy roztomaitymi jynzykami ale kansi w sercu tym nasz kochany cieszynski jynzyk przeżywo. Je prowda, że tam przibyło wiela słów z jynzyków, kiere muszymy w cudzym swiecie używać. Ale jak sie bedymy porównowac, to aji slowa a może aji kodyfikacja sie ujednolici. Tak dzierżym palce, zasiote je, czakejmy, jako to poschodzi.

Jest to wynikiem polonizacji dokonanej przez okupanta ;)

Tak,zgadzam się z p.Wojtkiem łączymy tą naszą gwarę z polszczyzną i strasznie czasami to brzmi...[cześć u mnie wszystko w porządku,byłem na zakupach - ty ale jezus maryja lecym bo mi pociong odjedzie a yny roz dziynnie jedzie do Zybrzydowic,wybocz ale naprawdę się śpieszę...pozdrawiam

Panie Dral dobrze że te pyndzyj pan wzion ze sobom ze zachodu,bo za te polską byś pon przestoł kochać ten kraj....a jaki? to sie pón dowie po czasie.

Pan Fryderyk pisze raczyj o powrocie do szczyńścio niż o pinióndzach

...nó to sie możesz kapke rozczarować... tu też ludzióm idzie ło pinióndze.... fórt im jyno ło to idzie....

Ładne, ładne. Tylko po co udawać, że osoby tu mieszkające mówią czystą gwarą. Taka prawda, ze wielu z nas używa paru słów i łączy to z polszczyzną.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama