, poniedziałek 15 lipca 2024
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic - tutaj widzowie są gospodarzami!
We wtorek, 13 września w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy zaprezentowali mediom szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu. fot: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranicDodaj do Facebook

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic - tutaj widzowie są gospodarzami!

ŁP
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic - tutaj widzowie są gospodarzami!

Od 1 do 8 października odbędzie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic, a więc tradycyjne święto teatru po obu stronach Olzy. Festiwal, organizowany przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką od kilku lat wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Člověk na hranici, zawsze sprowadza wiele uznanych i wartościowych teatrów z Polski, Czech i Słowacji. Na co w tym roku mogą się cieszyć miłośnicy dobrego teatru?

Nie trzeba jechać do Pragi, Brna, Bratysławy, Warszawy, Krakowa czy Poznania, żeby blisko domu obejrzeć najwartościowsze przedstawienia, jakie w ostatnim czasie powstały w tych miastach, co więcej, organizatorzy dokładają wszelkich starań, żeby ceny biletów były „cieszyńskie” – czyli na ogół dużo niższe niż w siedzibach teatrów, które zjeżdżają do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic. Co więcej, bardzo rzadko jest okazja, by tak jak na cieszyńskim festiwalu zaraz po spektaklu podzielić się z artystami swoimi wrażeniami, powiedzieć, co się podobało, a co się nie podobało, albo poprosić o wyjaśnienie motywów takiego a nie innego kształtu widowiska. Tutaj widzowie są gospodarzami, wyrażając również swoją opinię w formie plebiscytu na najlepszy spektakl. Przedstawienia oceniać będzie także międzynarodowe jury, które przyzna tradycyjną nagrodę festiwalu – Złamany Szlaban. Przyznana zostanie również nagroda publiczności.

Co wiemy o kształcie zbliżającego się festiwalu? Wśród gości będzie kilka gwiazd pierwszej wielkości, nie tylko spośród aktorów na scenie. Teatry przyjadą m.in. z Pragi, Warszawy, Bratysławy, Brna, Poznania, Opola – niektóre przybędą do nas prosto z innych festiwali, albo dopiero z Cieszyna pojadą na nie. Wiele prezentowanych przedstawień zostało już nagrodzonych w prestiżowych konkursach lub na festiwalach w swoich krajach lub za granicą; niektóre doceniono w całości, w innych nagrodę zyskało aktorstwo lub scenografia. - Oprócz kryterium nagród, wyróżnień, impulsem do wpisania przedstawienia do programu festiwalu jest także aktualność prezentowanego tematu. Wszystkie tegoroczne przedstawienia spełniają wszystkie te wymagania. W trakcie 8 festiwalowych dni, zaprezentujemy w sumie 16 spektakli z Czech, Polski i Słowacji, przeprowadzimy 2 spotkania autorskie, zorganizujemy 2 koncerty i otworzymy 6 wystaw z czego niektóre wystawy objawią się w przestrzeni obu miast – wylicza Petra Slováček Rypienová, reprezentująca organizatora festiwalu z czeskiej strony, a więc stowarzyszenie Člověk na hranici.

Coś dla siebie znajdą ci, którzy lubią teatr bardziej tradycyjny, oparty na głównie na aktorze, jak i ci, którzy od teatru oczekują głównie widowiskowości. Będą przedstawienia renomowanych teatrów instytucjonalnych, jak i dzieła scen niezależnych. W stopniu silniejszym niż zwykle na tegorocznym festiwalu z aktorami żywymi konkurować będą lalki. Do tego świetne koncerty i wystawy. To wszystko w tradycyjnych miejscach festiwalowych, takich jak obydwa cieszyńskie teatry, sala Domu Narodowego i Strzelnicy, Avion i sala PZKO w dawnej synagodze w Czeskim Cieszynie.

Na 31 edycję festiwalu składają się przedstawienia teatralne:

• BIEGUNI – wg powieści Olgi Tokarczuk, Teatr Powszechny w Warszawie, reż. Michał Zadara (indywidualna nagroda aktorska dla Barbary Wysockiej w ramach 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej);

• SZTUKA INTONACJI – najnowsze dzieło wielkiego polskiego dramatopisarza Tadeusza Słobodzianka z udziałem m.in. Adama Ferencego – Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Reżyseria Anna Wieczur. Spektakl znalazł się w finale 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej nagrodą aktorską zdobył Łukasz Lewandowski (za rolę Jerzego), a całe przedstawienie publiczność nagrodziła Mianem Naj‐Bogusławskiego. Autor dramatu będzie gościem festiwalu w module Popołudnie Mistrza.

• PRÍBEHY STIEN (pol. Ściany, mury, płoty) – Bratislavské Bábkové Divadlo (Słowacja), reż. Katarína Aulitisová, spektakl wyróżniony już wieloma nagrodami, m.in. w Polsce nagroda za reżyserię, za scenografię oraz nagroda publiczności za aktorstwo na 32. Międzynarodowym Festiwalu Walizka w Łomży, a także Grand Prix na 10 Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie;

• 294 STATEČNÝCH (pol. 294 walecznych) reż. Tomáš Dianiška, Divadlo Pod Palmovkou, Praga (Czechy) – fikcyjno‐ dokumentalny spektakl poświęcony „najbardziej bohaterskiemu wydarzeniu w dziejach Czechosłowacji” – zamachowi na protektora Czech i Moraw w czasie II wojny światowej, Richarda Heydricha (tzw. Operacja Antrophoid). W 2020 roku przedstawienie zdobyło czeską Nagrody Krytyki Teatralnej dla za wystawienie sztuki współczesnej, było też nominowane do nagrody Marka Ravenhilla.

• HAMLET ON THE ROAD reż. Joanna Zdrada – Divadlo Radost Brno (Czechy), ciekawy przykład czesko- polskiej współpracy teatralnej, w Polsce nagrodzony Grand Prix oraz nagrodą jury dziecięcego na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.

• GADŽOVÉ JDOU DO NEBE – reż. Jiři Havelka; spektakl w wykonaniu jednego z najsłynniejszych czeskich teatrów, legendarnego Divadla Husa na provazku (Brno)

• R.U.R – słynna sztuka Karela Čapka, w której sto lat temu po raz pierwszy pojawiło się słowo „robot”, a i humanoidy po raz pierwszy trafiły na scenę – w brawurowej adaptacji na język teatru lalek. Reż. Radek Beran, teatr Buchty a loutky, Praga (Czechy);

• CIRKUSÁRIUM – przeznaczone dla dzieci przedstawienia w reż. Tomáša Podrazila i Tomáša Běhala (Divadlo Toy Machine, Czechy);

• AUDIENCE/VERNISÁŽ – dwie jednoaktówki Václava Havla (Spolek Kašpar, Praga)

• BALLADYNA – klasyka we współczesnej odsłonie, przygotowana przez Teatr Lalki i Aktora Opole

• ČTENÍ KE KAFI – autorskie przedstawienie zrealizowane przez Divadlo MALÉhRY Brno, w którym występują trzy aktorki znane uczestnikom z poprzedniej edycji festiwalu

W programie znajdą się także przedstawienia zespołów czeskocieszyńskiego teatru Těšínské divadlo: BARVY polsko‐czeskiej Sceny Bajka, SZKLANA MENAŻERIA Tennessee’ego Williamsa w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej oraz MILUJI TĚ, ALE w wykonaniu aktorów Sceny Czeskiej. Artyści teatru Gry i Ludzie pokażą w plenerze przed gmachem Teatru im. Mickiewicza w Cieszynie spektakl STRASZAKI w reżyserii Michała Piotrowskiego (premiera spektaklu odbyła się w 2022 na Targach EXPO w Dubaju).

W cyklu spotkań festiwalowych pod nazwą Popołudnie Mistrza – gościem będzie Tadeusz Słobodzianek – jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, do niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, którego „Sztuka intonacji” gości w programie tegorocznej imprezy. Chociaż sztuki Słobodzianka „Prorok Ilja” i „Nasza klasa” były laureatkami nagrody na naszym festiwalu, ich autor spotka się po raz pierwszy z publicznością teatralnego święta nad Olzą. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z Jackiem Pomorskim, autorem powieści „Praskie święta radości”, w której autor zderzył polską i czeską historię, przypatrują się też współczesnemu mężczyźnie doby feminizmu przez pryzmat prozy i postaci B. Hrabala, F. Kafki, przede wszystkim zaś „Don Giovanniego” W. A. Mozarta, który również pojawia się na kartach książki. Spotkanie odbędzie się w kawiarni Tramwaj Cafe, a poprowadzi Marcin Mońka, redaktor naczelny miesięcznika „Tramwaj Cieszyński”.

Dodatkowo w program festiwalu stanowią wystawy:

• Słowacka wystawa Martina Smatany ‐ ROK DOBRYCH WIADOMOŚCI
• Wystawa polskiej karykatury teatralnej
• Plenerowa wystawa współczesnej polskiej fotografii teatralnej (plon konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie) – Park Pokoju w Cieszynie
• Soumrak Bohů - Ivan Fíla – galeria MOST w Czeskim Cieszynie
• Oblicza obrazu - Ladislav Szpyrc - galeria Puda w Czeskim Cieszynie
• Antikody – wiersze wizualne, tworzone przez Václava Havla - Kavárna a čítárna Avion w Czeskim Cieszynie

Dla spragnionych wrażeń muzycznych przygotowano dwa koncerty. 5 października w dawnej synagodze w Czeskim Cieszynie (klub PZKO) wystąpi RGG& Robert Więckiewicz Planet LEM – projekt muzyczny inspirowany tekstami Lema, stworzony przez jednego z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych we współpracy z RGG – jednym z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. Z kolei 6 października w sali Domu Narodowego odbędzie się koncert zespołu TRICOLOR, którego duszą jest Iwona Loranc, wokalistka i aktorka specjalizująca się w piosence poetyckiej, obdarzona aksamitnym (laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Towarzyszą jej: Jan Stachura – gitarzysta i Krzysztof Maciejowski – skrzypek i kompozytor z bogatym dorobkiem również w zakresie muzyki teatralnej.

Organizatorem festiwalu jest Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie, a z czeskiej strony stowarzyszenie Člověk na hranici.

BILETY NA SPEKTAKLE I KONCERTY DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE WWW.BORDERFESTIVAL.EU

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama