, poniedziałek 26 luty 2024
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: Grand Prix dla "Istebnej" (zdjęcia)
Zespół Regionalny "Istebna" zdobył Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbywających się w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. fot: Adam JaroszDodaj do Facebook

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: Grand Prix dla "Istebnej" (zdjęcia)

KATARZYNA KOCZWARA, zdjęcia: ADAM JAROSZ
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: Grand Prix dla "Istebnej" (zdjęcia)

- Szalenie się cieszę, że najlepszym okazał się zespół stąd, z Istebnej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Wiśle, wręczając Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych Zespołowi Regionalnemu \"Istebna\".

Podczas 22. MSF, odbywających się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, 17 zespołów, w tym trzy z Polski, walczyło o Grand Prix MSF. Decyzją międzynarodowego jury nagroda główna trafiła do rąk Zespołu Regionalnego "Istebna". - U górali wszystko jest naj. Wiadomo, najpiękniej śpiewają, najpiękniej tańcują, góry najwyższe, śnieg najdłużej leży, a nawet jest najdłuższy tydzień. Dziś jest 8. dzień TKB. Szalenie się cieszę, że najlepszym okazał się zespół stąd, z Istebnej, której serdecznie gratuluję - powiedział prezydent Bronisław Komorowski wręczając nagrodę.

Czym zachwyciła "Istebna"? - Nie wiem dokładnie, czym się kierowało jury, natomiast wiem, że zawsze szuka zespołu, który nie tylko jest efektowny, opracowany artystycznie, ale również ma dużo autentyku w sensie etnograficznym. Ten zespół łączy te dwie rzeczy - umiejętność artystycznego dopracowania i prawdę. Było dużo zespołów pięknie wystylizowanych, oddalonych jednak od źródła - wyjaśnia Leszek Miłoszewski, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB.

PISALIŚMY: "Tydzień Kultury Beskidzkiej już po raz 48 gości w Wiśle (zdjęcia)"

Zespół z Istebnej ma powody do zadowolenia: zdobył główną nagrodę, ich góralka została Miss TKB 2011, w tym roku obchodzą jubileusz 110 lat istnienia. - Musimy to stonować teraz, żeby nas euforia za bardzo nie poniosła. W zespole są młodzi ludzi, takie sukcesy motywują – mówi zadowolony Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu.

Grand Prix "Istebnej" cieszy Małgorzatę Kiereś, etnografia, dyrektorkę Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, jedną z prowadzących koncert finałowy MSF. - Bardzo się cieszę, , że grand prix zdobyła Istebna ale także, że MSF są tą imprezą, gdzie wygrywa wartość tradycji i dodaje: - Jeśli nawet są osoby, które piszą, że folklor to obciach to tu widać, że kilka tysięcy ludzi przychodzi przez 9 dni do wiślańskiego amfiteatru, żeby oglądać wartości ojcowskiego domu, ludzi z całego świata. Dla nich jest to wartość, jest to piękne, chcą przeżyć TKB. Wszyscy chcemy, bo to jest coś, co ludzi łączy, pokazuje formę spędzenia czasu.

Podczas trwających od środy, 3 sierpnia, MSF widownia amfiteatru pękała w szwach. - W Wiśle przez cały czas trwała walka o miejsca. Ludzie dalej chcą oglądać, uczestniczyć w tej imprezie, to jest dla nas ważne - przyznał Miłoszewski. Nie inaczej było w sobotę, 6 sierpnia, podczas koncertu finałowego.

PISALIŚMY: "Zespół Regionalny "Istebna" z Nagrodą im. Oskara Kolberga"

- Ciszę się, że nie słabnie zainteresowanie imprezą. Zespoły, występujące w ramach MSF, prezentują barwność i zróżnicowanie folkloru z całego świata. Rodzime grupy, ze zwycięzcą z Istebnej na czele, pokazały, że mamy z czego być dumni - mówi Helena Pustówka, która była współorganizatorką 47 z 48 edycji TKB w Wiśle. - Dla organizatorów rok się liczył od TKB do TKB - wspomina. Szkoda, że władze Wisły podczas największej imprezy folklorystycznej w Europie i najważniejszej w mieście nie umiały docenić osoby, która do rozwoju TKB znacząco przez kilkadziesiąt lat się przyczyniała. Helena Pustówka nie otrzymała nawet zaproszenia na imprezę, podczas MSF była gościem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

już były , na samym początku

Zamiast pisać o polityce, należało by złożyć gratulacje "Istebnej"!!! To co robią zostanie w historii tej ziemi na zawsze!

znalazl ten twoj buchaj prezydent przyczynil sie do smierci prawdziwego prezydenta Lecha Kaczynskiego i nie zmieni to faktow.PObolszewia to bandycka partia.

to miejsce by pisać o TKB a nie polityczna ulotka.
Administrator niech pomyśli by wpisy były odpłatne i może by przekazać je na szczytny cel np: hospicjum. Może nie jeden BUC by odpuścił wylewanie pomyji.
Więcej kultury !!!!!!!!!!!!!!

klęską narodową, karą za grzechy Polaków - jeżeli już w kategoriach mistycznych rozpatrywać nieszczęscie jego prezydentury. Jednak otrzeżwienie przyszło szybko - dwóch lat wystarczyło, by Polakom łuska z oczy spadła i odesłali Kaczyńskich na śmietnik historii

gratulacje dla wszystkich

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama