, wtorek 23 lipca 2024
Kultura na weekend: Jack Strong w Cieszynie
Scenariusz filmu powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego. fot: Marcin MakowskiDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Jack Strong w Cieszynie

STEFAN MAŃKA
Ogólnopolska premiera filmu Jack Strong w Cieszynie, projekcja w Skoczowie oraz nowy - miesięczny repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Fafik" - to tylko filmowa część zapowiedzi kulturalnych na najbliższy weekend. Oferta jest jednak dużo bogatsza i obejmuje również spektakle, spotkania, wernisaże, warsztaty, a nawet flash mob.

W kinie...

Piast w Cieszynie

7, 9, 11, 13 lutego Robaczki z zaginionej doliny, godz. 14.00 (3D)
8, 10, 12 lutego Robaczki z zaginionej doliny, godz. 14.00 (2D)

Te co brzęczą i fruwają, na swój film was zapraszają! W malowniczych okolicznościach przyrody, wśród pozostałości po niedzielnym pikniku, wybucha wojna mrówek. Pracowite Czarne rywalizują z plemieniem Czerwonych o wielki skarb - pudełko pełne kostek cukru. Nieoczekiwanie, w ich zmagania o pyszne słodkości miesza się niesforna mała biedronka, która zgubiła rodziców. Waleczny robaczek przyłącza się do Czarnych i wspólnie z nimi broni skarbu przed czerwonymi łakomczuchami. To zaledwie początek niezwykłych przygód małej biedronki i jej przyjaciół w bajecznie kolorowej Zaginionej Dolinie. "Robaczki z Zaginionej Doliny" to pierwsze na świecie połączenie realistycznych ujęć przyrody z generowaną komputerowo animacją 3D. Efekt pracy międzynarodowego zespołu grafików urzeka zapierającymi dech w piersiach krajobrazami Prowansji i niespotykaną jakością trójwymiaru. Sympatyczni bohaterowie, ogromna dawka humoru i wartka akcja sprawiają, że to swoiste, komediowe skrzyżowanie "Mikrokosmosu" i "Avatara" z miejsca pokochają widzowie w wieku od lat 5 do 105.

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

7-12 lutego Jack Strong, godz. 15.45, 18.00, 20.15
13 lutego Jack Strong, godz. 15.45, 18.00

Rzucił wyzwanie Imperium. Zmienił losy świata. Zapłacił za to najwyższą cenę. Jack Strong - szpieg, który ryzykował wszystko, co kochał. Władysław Pasikowski sięga po ukrywaną przez lata, prawdziwą historię największego szpiega naszych czasów. Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Jak długo będzie mógł działać za plecami KGB? Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony. Kiedy w walce o wolność zaryzykuje wszystko, wszystko może stracić. Scenariusz filmu powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach - polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego, w postać Davida Fordena - oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson, znany chociażby z udziału w filmie "Prometeusz", żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska. W pozostałych rolach zobaczymy plejadę cenionych polskich i rosyjskich aktorów.

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

DKF FAFIK: Luty

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

6 lutego W ukryciu, godz. 20.00

Film Jana Kidawy-Błońskiego "W ukryciu" to thriller erotyczny. Reżyser porusza się w tej samej sferze artyzmu kina intymnego, co dzieła Pedro Almodovara i tak jak najlepsze dzieła hiszpańskiego mistrza, łączy kryminalną zagadkę z intymnością najoryginalniej pokazanych związków ludzkich. Kidawa-Błoński, twórca nagrodzonej Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni "Różyczki", podobnie jak hiszpański mistrz, potrafi portretować postaci, pokazując skomplikowaną naturę ludzkich emocji. „W ukryciu” to intensywna, pełna napięcia i erotyki relacja dwóch kobiet. Chwilami dławi, chwilami oburza i bezwstydnie wywołuje gęsią skórkę na ciele. Kobiecość w każdym kadrze.

POZOSTAŁE PROJEKCJE W LUTYM w ramach DKF Fafik:

13 lutego Holy Motors, godz. 20.00
20 lutego Czy boisz się bomby?, godz. 20.00* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych
27 lutego Klasyka na seansie Fafika, godz. 19.30* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

7 lutego Jiro śni o sushi, godz. 19.00

85-letni Jiro Ono jest właścicielem najmniejszej restauracji świata, która otrzymała trzy gwiazdki w prestiżowym rankingu Michelina. To legendarne miejsce w samym sercu Tokio, gdzie serwowane jest wyłącznie sushi. Za najwyższą jakość płaci się tu astronomiczne ceny, a mimo to na rezerwacje stolika trzeba czekać wiele tygodni. Ale Jiro Ono poświęcił swojej restauracji i poszukiwaniu doskonałego smaku całe życie. "Jiro śni o sushi" z muzyką Philipa Glassa to opowieść o japońskiej tradycji i poszukiwaniu doskonałości. To wielowymiarowy portret niezwykłego człowieka i pasji, która stała się sposobem na życie. Cena biletu: 10 zł.

6 lutego

Book lovers talk w Herbaciarni Laja

- Jeżeli chcesz poćwiczyć swój angielski, spotkać interesujących ludzi, pograć w dobrym towarzystwie w ciekawe gry, czy porozmawiać o książkach, które Cię zafascynowały to przyjdź do Herbaciarni Laja na któreś ze spotkań organizowanych w ramach projektu Library for all - przekonują organizatorzy tego nietypowego wydarzenia i już w czwartek 6 lutego zapraszają do Klubu Książki w Herbaciarni Laja (godz. 19.00), podczas którego będzie można wymienić się zarówno książkami, jak i swoimi opiniami na temat ostatnio zgłębionych lektur. Godzinę później odbędzie się pokaz filmów, które zgodnie z założeniem organizatorów mają nauczyć nas więcej na temat świata, w którym żyjemy.

Wystawa starych map

Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie zaprasza na wystawę starych map śląska oraz widoków śląskich miast, którą można podziwiać od czwartku 6 lutego do 16 maja. Wystawa zatytułowana "Silesia Picta" prezentuje zbiory pozyskane od Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W kolekcji prezentowanej w muzeum w Czeskim Cieszynie znajdziemy kilkadziesiąt starych map od XVI do XIX wieku oraz niezwykle cenną kolekcję obrazującą wygląd śląskich miast.

7 lutego

9. urodziny Zamku Cieszyn

Wystawy, warsztaty, spotkania, a przede wszystkim rozmowy o dizajnie i biznesie, ideach i sposobach ich realizacji - to w skrócie program 9. urodzin Zamku Cieszyn, które odbędą się już w najbliższy weekend. W programie urodzin znalazła się m.in. piątkowa dyskusja o tym, czy Czy dizajn to dobry biznes?, w której udział wezmą Michał Drożdż (Rovese), Janusz Obtułowicz (Iker), Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Piotr Wawrzaszek (Inżynieria Samochodów Specjalnych Wawrzaszek); moderator: Zdzisław Sobierajski (Sobierajski i Projektanci). Specjaliści zastanowią się też nad tym jak zdobywać pieniądze na własne projekty?. Możliwości finansowania przedstawią Izabela Banaś (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), Lucyna Sikora (Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.) oraz Joanna Rzepka-Dziedzic (Fundacja "Strefa Szarej"). W dyskusji o tym, jak polski dizajn podbija świat, wezmą udział promotorzy polskiego dizajnu: Monika Brauntsch, Barbara Krzeska, Ake Rudolf, Gosia i Tomek Rygalik; moderator: Agnieszka Jacobson-Cielecka. Więcej na temat 9. urodzin Zamku Cieszyn znajduje się tutaj.

Kreatywny Recykling w Cieszynie

- Jeśli zawsze chcieliście się dowiedzieć czegoś więcej na temat przetwarzania odpadów, konsumpcjonizmu, recyklingu papieru, tworzyw sztucznych, tekstyliów etc nie musicie już szukać dalej! Zapraszamy do uczestnictwa w jednej z "zielonych rozmów" i warsztatów kreatywnego recyklingu prowadzonych przez Fundację Laja - przekonują organizatorzy międzynarodowego projektu Kreatywny Recykling - Program Edukacji Ekologicznej. Pierwsze z 9 warsztatów zatytułowane "Drugie życie herbaty - torebki zapachowe" odbędą się w piątek 7 lutego od godz. 17.00 w Herbaciarni Laja na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie.

Jazz Jam Session w Dziupli

Tradycyjnie w każdy pierwszy piątek miesiąca Klub Dziupla w Czeskim Cieszynie zaprasza na Jazz Jam Session. Początek imprezy o godz. 20.00.

Foremniak, Koroniewska i Jankowski w Cieszynie

(SPEKTAKL PRZENIESIONY NA 15 MARCA)

Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zaprasza na dramat "Jabłko" Verna Thiessena w wykonaniu Małgorzaty Foremniak, Joanny Koroniewskiej i Jana Jankowskiego. Dramat "Jabłko" to love story, które napisało życie. Opowiada o złożoności uczuć, miłości i zdradzie. Małżeństwo Lyn (Małgorzata Foremniak) - zaangażowaną agentkę nieruchomości oraz Andy'ego (Jan Jankowski) - który odbiega żonie temperamentem, przeżywa kryzys. Mąż, który właśnie traci pracę zaczyna zdradzać żonę ze spotkaną w parku studentką medycyny, Samanthą (Joanna Koroniewska). Wkrótce okazuje się, że u Lyn wykryto nowotwór, a Samatha została wyznaczona z ramienia szpitala do opieki nad chora kobietą. Co zrobi Andy w tak toksycznym układzie? Czy Lyn wygra walkę o życie? Na te i inne pytania odpowiedź można uzyskać podczas niezwykłej wyprawy w głąb przeżyć bohaterów jaką jest obejrzenie spektaklu.

Na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, dramat "Jabłko" miał być wystawiony 7 lutego o godz. 17.30 i 20.00. Z powodu choroby aktorki Joanny Koroniewskiej, spektakl został jednak przeniesiony na sobotę 15 marca 2014 r. (godz.17.30 i 20.00) Zakupione i zarezerwowane bilety zachowują swoją ważność.

Filmowy Patchwork w Chybiu

Filmowy polsko-czeski patchwork to spotkanie z filmem oraz możliwość podjęcia dyskusji na wiele tematów. Czasem trudnych, poważnych, a czasem lekkich i opisujących uroki życia. Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 7 lutego o godz. 18.30 w siedzibie Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" w Chybiu. - Czekamy na wszystkich, którzy lubią oglądać filmy, dyskutować o filmach, czy po prostu gadać o życiu w ogóle - przekonują organizatorzy.

Z Nepalu do Podlesic. Przenieść Everest

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie o Himalajach, które były obsesją a potem stały się miejscem pracy dziennikarki oraz autorki kilku filmów z Himalajów - Aliny Markiewicz. Spotkanie będzie również okazją do wysłuchania opowieści o przygodzie życia, której początek był pod Everestem a spełnienie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdjęcia, projekcje, historie. Spotkanie odbędzie się w Wiślańskim Centrum Kultury przy pl. B. Hoffa 3 w Wiśle w piątek 7 lutego o godz. 18.00 . Wstęp wolny.

Don Juan w Czeskim Cieszynie

Czasami zdarza się, że fikcyjne postacie ożywają w naszym życiu, stając się wyraźnym symbolem jakiejś postawy czy sposobu myślenia. Ten sam los spotkał Don Juana - Moliera, który słynął z urody, uroku osobistego, ale także z przedmiotowego traktowania kobiet i egoizmu. Molierowski Don Juan to postać jednak o wiele bardziej skomplikowana. Próbę jej zrozumienia przedstawia spektakl aktorów sceny czeskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Spektakl wystawiony będzie w piątek 7 lutego o godz.19.00. Bilety na spektakle w Teatrze Cieszyńskim można zakupić w przedsprzedaży w Regionalnym Centrum Informacji w Czeskim Cieszynie lub przed spektaklem w Teatrze Cieszyńskim.

Spotkanie autorskie oraz promocja książki

Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle zaprasza na spotkanie z autorem i promocję książki prof. Włodzimierza Szturca pt. "Rytualne źródła teatru. Obrzęd-maska-święto", które odbędzie się w piątek 7 lutego o godz. 17.00 w sali Domu Zdrojowego w Wiśle.

O polskich spadochroniarzach i komandosach w cieszyńskim muzeum

Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy "Polscy spadochroniarze i komandosi w czasach II wojny światowej i ich współcześni spadkobiercy", który odbędzie się w piątek 7 lutego o godz. 13.00. Wystawę będzie można zwiedzać do końca lutego. Celem wystawy jest pokazanie, czym różniło się umundurowanie, wyposażenie oraz sposób walki spadochroniarzy i komandosów z czasów II wojny światowej od współczesnej strategii działań na polu walki oraz umundurowania i ekwipunku spadochroniarzy 6 Pomorskiej Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzy Wojsk Specjalnych z takich Jednostek Wojskowych jak GROM, Komandosów, FORMOZA i AGAT.

Wystawa poplenerowa "Kolory natury"

Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na wystawę poplenerowych prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka. Wystawa jest czynna do 25 marca 2014, w Sali Rzymskiej.

8 lutego

Wernisaż wystawy "Workers Of The Artworld Unite" w Galerii Szara

"Workers Of The Artworld Unite" to popularyzująca wystawa, która posługując się językiem sztuki i działaniami artystycznymi, stawia sobie za cel zobrazowanie aktualnych problemów ekonomicznych artystów, kuratorów oraz instytucji zajmujących się sztukami wizualnymi w Polsce, a także miejsca czy statusu sztuki oraz jej twórców w polu społecznym. Wystawa nawiązuje do strajku artystycznego pod hasłem: Dzień bez sztuki, który miał miejsce w instytucjach sztuki w całym kraju 24 maja 2012 roku i bezpośrednio odnosi się do sytuacji artystów, którzy „nie mając stałego zatrudnienia z trudem łączą koniec z końcem. W wystawie udział biorą m.in. Azorro, Piotr Bujak, Karolina Breguła, Bogna Burska, Chłopi (Filip Chrobak & Łukasz Surowiec), Łukasz Dziedzic, Marta Frej, Rafał Jakubowicz, Szymon Kobylarz, Karolina Kucia, Mateusz Kula, Przemysław Kwiek, Małgorzata Mleczko & Patrycja Musiał (Fundacja No Local), Arek Pasożyt, Laura Pawela, Joanna Rzepka-Dziedzic, Maciej Salamon, Joanna Wowrzeczka. Wernisaż wystawy "Workers Of The Artworld Unite" w Galerii Szara odbędzie się w najbliższą sobotę 8 lutego o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Flash mob na Wzgórzu Zamkowym

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych, a wraz z nim możliwość przekazania 1 proc. podatku na dowolny cel, dlatego w Cieszynie zamierzają przypomnieć o tym w nietypowy sposób. W tym celu, w najbliższą sobotę 8 lutego na Wzgórzu Zamkowym zorganizowany zostanie flash mob, który będzie polegał na zastygnięciu nieruchomo w miejscu na dokładnie 2 minuty, przy jednoczesnym trzymaniu w rękach kartki, tabliczki, kawałka materiału ze znakiem 1 proc. Więcej na temat akcji pisaliśmy tutaj.

O Panamie w Skoczowie

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Skoczowie oraz MCK "Integrator" w Skoczowie zapraszają na prelekcję Jacka Kisiały oraz Armando Cabrera, którzy w ramach poznawania nowych kultury opowiedzą o Panamie czyli moście świata i sercu wszechświata. Prelekcja oraz prezentacja multimedialna odbędą się w skoczowskim Teatrze Elektrycznym o godz. 17.00. Wstęp wolny.

9 lutego

Natalie Loves You Pod Brunatnym Jeleniem

W niedzielę 9 lutego zespół Natalie Loves You zagra w Restauracji Pod Brunatnym Jeleniem koncert promujący swoją pierwszą płytę pod tytułem Words & Lies. Składa się na nią jedenaście piosenek, w których emocje wysuwają się na plan pierwszy. Gniew, smutek, zwątpienie, radość, dziecięca naiwność i ciepło wypełniają ten krążek, który stał się zapisem wspomnień i przygód z życia bohaterki. Zespół Natalie Loves You powstał pod koniec 2011 roku. Grupę tworzy pięciu muzyków: Natalia Baranowska 0 wokal, ukulele, loop; Grzegorz Chrząścik - gitara, klawisze; Bartek Pluta - gitary, akordeon, sampler; Piotr Sawicki - bas; Michał Piszczek - perkusja. Bilety na niedzielny koncert w cenie: 15 zł (w przedsprzedaży) oraz 20 zł (przed koncertem) można nabyć w restauracji Pod Brunatnym Jeleniem (ul. Rynek 20) oraz w Szybkim Jeleniu. Rezerwacja stolików pod numerem telefonu 33 858 50 09 oraz 504 153 368.

"Russkij Ostrov" w Teatrze Elektrycznym

Ośrodek Edukacji Teatralnej i Miedzykulturowej działający przy skoczowskim Teatrze Elektrycznym zaprasza na monodram "Russkij Ostrov" w wykonaniu aktora Teatru CST - Łukasza Matuszka. Spektakl nagrodzony na Festiwalu "Monoblok" w Gdańsku i na Warmińskich Spotkaniach Teatrów jednego Aktora "Solo" w Olsztynie, oparty jest na motywach "Jak zjadłem psa" Jewgienija Griszkowca. Jest to niezwykła opowieść marynarza radzieckiej Floty Pacyfiku, która jest świetnym pretekstem do własnych, polskich wspomnień z siermiężnej rzeczywistości PRL lat 70-tych i 80-tych. Bilety w cenie: 10 zł można rezerwować pod numerem telefonu: 519 553 334.

Etno-Chata Topolej zaprasza

Etno-Chata Topolej z Goleszowa zaprasza na koncert zespołu "Dikanda", który odbędzie się w niedzielę 9 lutego o godz. 18.00. Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu - żyją i pracują jak w małej rodzinie. Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim - macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.
Bilety w cenie 35 zł (w przedsprzedaży) oraz 40 zł (w dniu koncertu) można nabyć w Etno-Chacie Topolej w Goleszowie (ul. Wiejska 22a).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Znam wiele informacji na tematy wojskowe i gospodarcze naszego kraju, dlatego oczekuję propozycji od obcych wywiadów, nie jestem drogi ale chętnie coś zarobię ale przede wszystkim chciałbym zostać sławny i uznany za bohatera i wielkiego człowieka. Np. pan Piłsudski pracował dla wywiadu niemieckiego, austro-węgierskiego i japońskiego i jet bardzo sławnym i szanowanym człowiekiem. Wielu wybitnych patriotów pracujących dla wywiadu sprzedało nas ruskim, teraz za patriotów uznaje się tych co sprzedali nas amerykanom, Ja mógłbym sprzedać nasz kraj np. chińczykom albo żydom czy arabom albo obojętnie komu. Dzieci nie mam dlatego też się nie boję, że mi je "sprzątnie " i odwecie solidarnościowa SBecja. Mam czas oczekuję propozycji. Hasło :"Будь готов", odzew "всегда готов" Ps. jestem bardzo dobrym człowiekiem dlatego nawet mogę się zaprzyjaźnić z jakimś oficerem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama