, piątek 17 maja 2024
Kompozytor Roman Berger z nagrodą Związku Kompozytorów Polskich
W Polsce utwory Romana Bergera wykonywane były m.in. podczas "Warszawskiej Jesieni". fot: Grzegorz Mart/warszawska-jesien.art.pl



Dodaj do Facebook

Kompozytor Roman Berger z nagrodą Związku Kompozytorów Polskich

JM
Roman Berger, związany ze Śląskiem Cieszyńskim kompozytor, pianista, muzykolog i filozof, jest jednym z trzech tegorocznych laureatów przyznawanej od 1949 roku nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Roman Berger urodził się w 1930 roku w Cieszynie. W 1952 został zmuszony przenieść się wraz z rodziną do Bratysławy wskutek represji stalinowskich. Jest autorem ponad 40 kompozycji oraz prac z zakresu teorii muzyki. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał szereg nagród i wyróżnień. W 1988 Uniwersytet w Wiedniu przyznał Romanowi Bergerowi nagrodę im. Herdera za całokształt twórczości kompozytorskiej i teoretycznej. W 1999 Walny Zjazd Związku Kompozytorów Polskich nadał mu godność członka honorowego. W 2007 otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

- Kompozytor Roman Berger jest również wybitnym teoretykiem czy może raczej należałoby powiedzieć - filozofem muzyki, bo muzyka zajmuje jego myśl nie tyle w aspekcie warsztatowo-technicznym, co w znacznie szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Zresztą nawet myślenie o samej muzyce jest u Bergera swoiste: Punktem wyjścia jest dla mnie - pisze Berger - doświadczenie, które w nauce o muzyce właściwie nie występuje: doświadczenie fascynacji. W dzieciństwie było to doświadczenie fascynacji dźwiękami, po wojnie - fascynacji 'wielką muzyką' przeszłości, później różnymi dziełami Nowej Muzyki. Chcę przez to powiedzieć, że mój konflikt z nauką o muzyce dotyczy samej istoty muzyki, a nie tylko jej standardowej interpretacji estetycznej czy ideologicznej. W rzeczy samej Roman Berger chyba nigdy, w żadnym kontekście, nie traktuje muzyki obojętnie. Jego analiza muzyki nie ma nigdy znamion "obiektywnego" naukowego podejścia. Ale również jego muzyka nie jest ani obiektywna, ani obojętna; przenika ją pasja i emocjonalne zaangażowanie twórcy - pisze o kompozytorze Małgorzata Kosińska na łamach portalu culture.pl.

Nagroda Związku Kompozytorów Polskich, którą uhonorowany został Roman Berger, przyznawana jest od 1949 roku. Wyróżnienie to zostało ustanowione w 25-lecie istnienia Związku z myślą o osobach i instytucjach szczególnie zasłużonych w propagowaniu polskiej muzyki współczesnej.

Urodzony w Cieszynie muzyk doceniony został "za wybitną twórczość kompozytorską i inspirujące prace z dziedziny filozofii i teorii muzyki". - Zbyt wiele w życiu słów używałem. Są chwile, gdy odpowiednich słów, mimo rutyny i wprawy, brakuje - powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową, odbierając nagrodę z rąk przewodniczącej jury Zofii Helman. - Słowo honoru, nie czuję się mistrzem niczego. Jeśli coś z tej mojej pracy wynikło, jakieś porozumienie ludzkie i artystyczne, jest to sprawa synergii i jest to moje wielkie szczęście, że znaleźli się ludzie, którzy na moją muzykę zareagowali - dodał.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama