, sobota 25 maja 2024
Już można się wybrać do Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych
Inicjatywa stworzenia w przestrzeniach Zamku w Kończycach Małych Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich należy do Browaru Zamkowego w Cieszynie i Fundacji Dziedzictwa Księstwa Cieszyńskiego. fot: Katarzyna WacławikDodaj do Facebook

Już można się wybrać do Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych

Już można się wybrać do Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych

fot. Katarzyna Wacławik


Już można się wybrać do Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych

fot. Katarzyna Wacławik

Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych zaprasza. Oficjalnie placówka działa od 10 stycznia.

Inicjatywa stworzenia w przestrzeniach  Zamku w Kończycach Małych Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich należy do Browaru Zamkowego w Cieszynie i Fundacji Dziedzictwa Księstwa Cieszyńskiego.

- Księstwo Cieszyńskie było najdłużej trwającym bytem państwowym stworzonym przez Piastów. Sama wieś Kończyce Małe już w 1305 roku wzmiankowana była jako wieś książęca, w odróżnieniu od sąsiednich Kończyc Wielkich, które były wsią rycerską - podkreśla podczas swego wykładu Władysław Michał Żagan, dyrektor muzeum.

- Nowo powstałe muzeum w Zamku Renesansowym stawia sobie za cel szerzenie wiedzy o Księstwie Cieszyńskim - mówi Adam Leda, właściciel Browaru Cieszyn. 

Na przykład o cieszyńskiej linii rodu Piastów można dowiedzieć się z drzewa genealogicznego, które znajduje się w placówce. Uwzględniono na nim wszystkich potomków, łącznie z tymi z nieprawego łoża.  Muzeum przedstawia także kopie portretów Piastów. Jest to jedyne miejsce, w którym zgromadzono wszystkie podobizny kolejnych cieszyńskich Piastów. Na ekspozycji zebrano również wierne repliki przedmiotów z epoki wykonane na podstawie wykopalisk archeologicznych.

Muzeum jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 – 16:00. Cena biletu 10 zł. 

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama