, środa 29 marca 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU:  Noworoczny Winsz
Noworoczny Winsz fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Noworoczny Winsz

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
"Gdo sie swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi"

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Noworoczny Winsz

W łostatni tydziyń roku napiszym wóm jako to hańdownij tustelocy i gorole s Wiseł, Istebnego i Kóniokowa winszowali se na Nowy Rok

Na szczynści na zdrowi na tyn Nowy Rok, żeby wóm sie darziło, mnorziło kapusta i groch, żeby wóm sie darziło mnorziło we dworze i w kumorze, na kałeczku i we woreczku, w każdym kontku po dziesióntku. Dej Boże co byście mieli tela wołków, co w płocie kołków, tela cieliczek co w lesie jedliczek tela byczków co w lesie buczków, tela owiec co w lesie mrowiec, a w polu coby stoł snop przi snopie, a gazda miyndzy kopami jako miesiónc miyndzy gwiozdami i żeby jechoł wóz za wozym do gumna jako pszczoły do ula i żebyście byli tacy weseli jako w niebie anieli. Żeby sie wóm wszecki dziywki powyzdowaly, a pachołcy pożynili, a mie małego połaźniczka na wiesieli zaprosili. Prziszeł wóm tu mały połażniczek, prziszełech tu po trójniczek, trójniczek mi dejcie zy mie sie nie śmyjcie, bo tu s wozym nie pojadym, suchej rzepy nie powiezym, a co mi docie to weznym- grosz czy dwa to je moja kolynda.Winszujym wóm szczynścio zdrowio na tyn Nowy Rok, ale ni na tyn Nowy Rok, ale na delsze czasy, abyście byli weseli jako w niebie anieli, aby sie wóm mnożyło darziło, abyście mieli zimioki jako chodoki, kaposte jak pnioki, bób jak żłób, żytko wszecko i proso i cobyście nie chodzili boso.

Mini slownik:
winsz-życzenie,
jedliczka-jodla,
buczek –mały buk,
mrowiec- mrówka,
gumno- klepisko w stodole,
polaźnik-skladający życzenia,
trójniczek- trzy grosze

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego 2018 Roku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama