, niedziela 2 października 2022
Cieszyński projekt w walce o środki z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego
Koleje Śląskie wielokrotnie wspierały wydarzenia kulturalne w regionie. Na zdjęciu inauguracja cyklu wydarzeń Rok kultury. fot: Witold Trolka UMWSDodaj do Facebook

Cieszyński projekt w walce o środki z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

MM
Cieszyński projekt w walce o środki z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Podpisy poparcia dla projektu będą zbierane do 26 lipca w Miejskim Centrum Informacyjnym w Cieszynie (ul. Rynek 1), a także w administracjach Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka w Cieszynie (ul. Hajduka 17, ul. Filasiewicza 7 i ul. Kossak-Szatkowskiej 6).

Do 26 lipca można zgłaszać projekty w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Już teraz wiadomo, iż o środki ubiegać się będzie projekt z Cieszyna, w ramach którego mieszkańcy województwa mogliby liczyć na tańsze o połowę przejazdy kolejowe na wydarzenia kulturalne organizowane na Śląsku.

- Pracując w Cieszyńskiej Informacji Turystycznej, obserwowałem jak duże jest zainteresowanie Industriadą. Ta akcja cieszy się niesłabnącą popularnością, a jej charakter od samego początku związany był z przemieszczaniem się pociągami do miejsc znajdującymi na Szlaku Zabytków Techniki. Na tej podstawie powstała inspiracja do projektu „Pociąg do kultury” - tłumaczy Michał Nowak, pomysłodawca projektu.

„Pociąg do kultury” zakłada tańsze o 50% przejazdy na wydarzenia kulturalne organizowane m.in. w teatrach, kinach, ośrodkach kultury, operach, filharmoniach, muzeach, galeriach sztuki, bibliotekach, ale także dojazdy na festiwale i przeglądy filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne. Projekt byłby realizowany od stycznia do grudnia 2020 roku. W ramach projektu, każdego miesiąca do wykorzystania byłoby 1000-2000 przejazdów Kolejami Śląskimi. Aby skorzystać z darmowego przejazdu, należałoby kupić bilet na przejazd Kolejami Śląskimi do miejscowości, w której odbywa się wydarzenie kulturalne, a następnie zakupić bilet na wydarzenie kulturalne odbywające się na terenie województwa. Po przedstawieniu obu biletów pasażer otrzymałby bezpłatny bilet powrotny do miejsca swojego zamieszkania. Koszt projektu to blisko 200 tys. zł, z czego 90% kwoty to koszt biletów, a pozostałe 10% to koszty związane z wdrożeniem i utrzymaniem projektu.

Obecnie zbierane są podpisy na liście poparcia dla projektu. Regulamin Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada bowiem, iż do zgłoszenia projektu wymagane jest uzyskanie wsparcia od minimum 100 mieszkańców województwa śląskiego. Podpisy będą zbierane do 26 lipca w Miejskim Centrum Informacyjnym w Cieszynie (ul. Rynek 1), w administracjach Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka w Cieszynie (ul. Hajduka 17, ul. Filasiewicza 7 i ul. Kossak-Szatkowskiej 6). Po formalnym zakwalifikowaniu projektu nastąpi głosowanie, które odbędzie się w dniach od 12 do 30 listopada 2019 roku. W międzyczasie, wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie formalnej oraz merytorycznej.

Szczegółowe informacje na temat projektu „Pociąg do kultury” dostępne są na stronie w serwisie społecznościowym Facebook.com/PociagDoKultury2020.
.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama