, czwartek 2 maja 2024
Cieszyńska biblioteka chce odzyskać książki, ogłasza amnestię
Bibliotekarze mówią, że amnestia ma na celu odzyskanie zbiorów od mało zdyscyplinowanych czytelników, którzy najczęściej w obawie przed karą, rosnącą z dnia na dzień, nie oddają książek. fot: ARC



Dodaj do Facebook

Cieszyńska biblioteka chce odzyskać książki, ogłasza amnestię

JM
Nawet kilkaset książek udaje się odzyskać cieszyńskiej bibliotece dzięki organizowanej co roku amnestii dla wszystkich przetrzymujących książki. Kolejna taka akcja już od 7 do 12 maja.

Wszyscy, którzy w tym terminie zwrócą do biblioteki książki przetrzymywane powyżej miesiąca, nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji finansowych. Amnestia organizowana jest zarówno w wypożyczalni dla dorosłych, oddziale dla dzieci, jak i bibliotecznych filiach.

Podobne akcje w placówce organizowane są raz lub dwa razy do roku. Zawsze w różnych terminach. Czasem w ramach "Święta Trzech Braci", "Skarbów z cieszyńskiej trówły", innym razem, tak jest w tym roku, z okazji obchodów "Tygodnia Bibliotek". - Okresy amnestii co roku celowo ulegają zmianie, by nie przyzwyczajać nierzetelnych czytelników, iż zawsze w tym samym czasie mogą bez żadnych konsekwencji uregulować swoje zobowiązania wobec biblioteki - podkreśla Magdalena Strządała z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Bibliotekarze mówią, że amnestia ma na celu odzyskanie zbiorów od mało zdyscyplinowanych czytelników, którzy najczęściej w obawie przed karą, rosnącą z dnia na dzień, nie oddają książek. Z ich doświadczenia wynika, że osoby, których kara urasta do kilkudziesięciu złotych unikają wizyt w bibliotece. - Nie tylko nie płacą należnej sumy, ale również nie zwracają książek do biblioteki, stanowiących majątek publiczny. Biblioteka traci przez to nie tylko zbiory, ale i czytelników - zauważa Strządała.

Pracownicy biblioteki starają się jednak do takich sytuacji nie dopuszczać. Dwa razy w roku wysyłają upomnienia do czytelników przetrzymujących książki. Do każdej osoby, która ma zobowiązania wobec biblioteki, wysyłane są co najmniej trzy takie upomnienia. W cieszyńskiej bibliotece nie wprowadzono natomiast, znanego w szczególności z bibliotek działających na terenie dużych miast, egzekwowania kar od czytelników poprzez firmy windykacyjne, czy dyscyplinowanie zapominalskich czytelników poprzez kierowanie spraw do sądów. Izabela Kula, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, uważa, że stawianie "zapominalskich cieszyniaków" przed sądem nie przysporzyłoby bibliotece popularności i niekorzystnie wpłynęłoby na wizerunek instytucji w środowisku lokalnym. Tym bardziej, że jak podkreśla, czytelnicy biblioteki są w większości zdyscyplinowani, a akcje "amnestia" i "upomnienie" w miarę skutecznie służą odzyskiwaniu zbiorów bibliotecznych.

Dzięki tygodniowej akcji bibliotece udaje się odzyskać zazwyczaj około 300-400 książek. Rekordzista oddał książkę przetrzymaną pięć lat. Kara za każdy dzień ponad terminowego przetrzymanie książki wynosi w cieszyńskiej bibliotece 10 groszy. Rekordziści płacą kary dochodzące do 100 zł.

W 2011 roku z powodu przetrzymania książek, czytelnicy cieszyńskiej biblioteki zapłacili ok. 7 tys. zł kar.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dobrze ze sa takie akcje bo pani w bibliotece nie powiedziala mi ze termin na oddanie ksiazki wynosi miesiac teraz mam do zaplaty 30 zl a matura tuz tuz

Na co komu w dzisiejszych czasach biblioteka? Chyba tylko niedouczonym i zacofanym moherom po PRL-owskich podstawówkach i zawodówkach jest potrzebna. Nowoczesnym Polakom z wyższym wykształceniem do szczęścia wystarczy EURO 2012, Paszport Polsatu i Tefałenu, "Szkło kontaktowe", "Kropka nad i" "X-Factor", "Na Wspólnej" i "Ukryta prawda".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama