, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszynity Uznania 2019
W tym roku nagroda została przyznana wybitnym osobistościom Śląska Cieszyńskiego w dziedzinie kultury i sztuki, promotorom dobrego imienia naszego regionu w świecie.  fot: DRDodaj do Facebook

Cieszynity Uznania 2019

DR
Cieszynity Uznania 2019


Cieszynity Uznania 2019


Cieszynity Uznania 2019


Cieszynity Uznania 2019


Cieszynity Uznania 2019

Poznaliśmy siedmiu laureatów Cieszynitu Uznania 2019. Gala rozdania nagród odbyła się we wtorek, 4 czerwca, w sali widowiskowej „Domu Narodowego”. W tym roku nagroda została przyznana wybitnym osobistościom Śląska Cieszyńskiego w dziedzinie kultury i sztuki, promotorom dobrego imienia naszego regionu w świecie.

Cieszynit Uznania wziął swoją nazwę od skały, z kolei nazwa tej skały wywodzi się od miasta Cieszyna. Po raz pierwszy, właśnie w okolicach Cieszyna, ta skała została opisana. Dokonał tego Ludwik Hohenegger, geolog i inżynier górniczo-hutniczy Komory Cieszyńskiej, autor pierwszej szczegółowej mapy geologicznej Księstwa Cieszyńskiego wydanej w 1861 roku. Z uwagi na rzadkość występowania cieszynity – obok cieszynianki wiosennej – zaliczyć można do najciekawszych osobliwości przyrodniczych Cieszyna. Nie ma takiego państwa na kontynencie europejskim, gdzie moglibyśmy tę charakterystyczną skałę magmową zobaczyć.

Pomysłodawcą tej nagrody jest Karol Cieślar, który postanowił przyznawać ją niezwykłym osobistościom Śląska Cieszyńskiego, promującym dobre imię tego regionu. Laureatami tej nagrody w poprzednich latach byli m.in. prof. Jerzy Buzek, dr Jan Olbrycht, prof. Karol Daniel Kadłubiec, prof. Józef Budniak czy Jaromír Nohavica. Nagroda ma charakter honorowy

W tym roku nagroda została przyznana siedmiu działaczom w dziedzinie kultury, wybranym głosowaniu tajnym w dniu 14 marca 2019 r. przez Kapitułę Nagrody w składzie: przewodniczący Karol Cieślar – architekt, oraz członkowie: Gabriela Staszkiewicz - Burmistrz Miasta Cieszyna, Adam Cieślar - dyrektor COK „Dom Narodowy“, Jan Wacławek - Bp senior Śląskiego Kościoła ew. A.W., Aleksandra Trybuś–Cieślar - dyrektor LOTE Józef Szymeczek - dyrektor Ostrawskiego Instytutu ds Badań Tożsamości Europejskiej oraz Urszula Markowska - Fundacja Lokalsi.

Statuetkę w tym roku odebrali: dr Renata Putzlacher-Buchtová – urodzona w Karwinie polska poetka, autorka opowiadań, tłumaczka, publicystka, autorka tekstów piosenek, adaptacji i sztuk teatralnych, polonistka; Ewald Danel – ur. w Suchej Górnej wybitny skrzypek i dyrygent występujący na światowych scenach, dyrektor artystyczny Słowackiej Orkiestry Kameralnej; Ewa Farna – ur. w Trzyńcu polsko-czeska gwiazda muzyki pop, autorka tekstów, kompozytorka, producentka, prezenterka telewizyjna; Beata Hlavenková – ur. w Wędryni kompozytorka jazzowa, pianistka, aranżerka i producent, nauczycielka muzyki na Uniwersytecie Nowojorskim w Pradze; Zbigniew Machej – cieszyński poeta, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, działacz kultury. Autor kilkunastu tomików poezji; Karol Suszka - aktor, reżyser, kierownik artystyczny oraz wieloletni dyrektor Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie; Anna Fenby-Taylor - wnuczka Zofii Kossak, urodzona i wychowana w Wielkiej Brytanii, od wielu lat czynnie działająca w sprawie wskrzeszenia pamięci o życiu i twórczości Zofii Kossak.

Na koniec, galę rozdania nagród uświetnił występ laureatki Cieszynitu Uznania 2019, Beaty Hlavenkovej, czołowej przedstawicielki czeskiego jazzu, kompozytorki i wokalistki z Pragi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama