, sobota 18 maja 2024
Cieszyn: Zbliżają się XXIII Prezentacje Filmowe w kinie Piast
Jednym z filmów wyświetlonych w ramach XXIII Cieszyńskich Prezentacji Filmowych będzie film "Anatomia zła". fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Zbliżają się XXIII Prezentacje Filmowe w kinie Piast

SM
Już po raz 23 miłośnicy cieszyńskiego kina wybiorą najlepszy film Cieszyńskich Prezentacji Filmowych. Tygodniowa przygoda z filmami z tzw. "górnej półki", rusza w najbliższy piątek, 23 października.

Formuła Cieszyńskich Prezentacji Filmowych od lat pozostaje taka sama. Regularnie, dwa razy w ciągu roku organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kina na filmową podróż po tym co ciekawego i znaczącego wydarzyło się na przestrzeni ostatnich lat w światowej kinematografii. Tradycyjnie, po zakończeniu wszystkich projekcji widzowie wcielą się w rolę filmowego jurora i wybiorą najlepszy film przeglądu. Wszystkie projekcje odbywać się będą w cieszyńskim kinie Piast. Cena karnetu wynosi 40 zł, pojedynczy bilety dostępny jest w cenie 18 zł. Karnety i bilety są w sprzedaży w kasie kina "Piast". Sprzedaż biletów na poszczególne filmy odbywa się wyłącznie w dniu projekcji. Ilość karnetów jest ograniczona.

Repertuar XXIII Cieszyńskich Prezentacji Filmowych

23 października Anatomia zła, godz. 19.45,

Płatny zabójca, pseudonim "Lulek" (Krzysztof Stroiński) zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce potem prokurator (Piotr Głowacki), który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycję nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju, "Lulek" ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego... - Fabuła ‘Anatomii zła’ i główne postaci to historia oryginalna, wymyślona do filmu, niemniej wiele filmowych wydarzeń może kojarzyć się z autentycznymi wypadkami, takimi jak zabójstwo generała Marka Papały czy zdarzenia z Nangar Khel w Afganistanie, gdzie polskich żołnierzy oskarżono o zbrodnie wojenne. Chodziło mi o to, by przesłanie filmu możliwie jak najgłębiej trafiło do widza i uzmysłowiło mu, jak bardzo zmienia się świat, w którym żyjemy. Dobro dawno przestało być już tematem interesującym media, a rolę punktu odniesienia przejęło zło. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że sytuacja taka coraz bardziej wydaje nam się normalna - mówił reżyser filmu, Jacek Bromski.

24 października Sicario, godz. 19.45,

Młoda agentka FBI, Kate Macer przyłącza się do supertajnej akcji CIA, mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Macer stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany "konsultantem"...
W Meksyku "sicario" oznacza "wynajętego mordercę". Nazywając tak swój najnowszy film, kanadyjski reżyser Denis Villeneuve doskonale zdefiniował to, o czym chciał opowiedzieć na ekranie. "Sicario" to pełen emocji thriller, który w bezkompromisowy sposób ukazuje świat wojen narkotykowych na granicy Stanów Zjednoczonych - świat intryg, korupcji oraz szerzącej się moralnej degrengolady. Obszar ten jest obecnie uznawany za jeden z najbardziej przerażających na świecie. Narkotyki, wszechobecny terror, wymykająca się spod kontroli nielegalna imigracja, finansowa i moralna korupcja oraz powszechna na każdym kroku brutalność sprawiają, że ludzie po obu stronach granicy muszą trzymać się cały czas na baczności.

25 października Młodość, godz. 19.45,

Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję... Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla innej kobiety (Paloma Faith), od której wszystko ją różni... Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu... Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie... Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie... Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli.... Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a na próbę wystawione zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

26 października Amy, godz. 19.45,

Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy, a zarazem przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano. Jaka była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki, i która zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat?

27 października Optymistki, godz. 19.45,

Poruszający i humorystyczny film dokumentalny, opowiadający historię niezwykłej drużyny siatkarskiej z miasteczka Hamar. W jej skład wchodzą panie liczące sobie od 66 do 98 lat. Pomimo cotygodniowych treningów, drużyna od 30 lat nie rozegrała żadnego spotkania. Teraz jednak chcą wreszcie z kimś zagrać. Kto miałby to być? Może znalazłaby się drużyna przystojnych gentlemanów z sąsiedniej wioski Brumunddal? A może będą musiały wybrać się aż do Szwecji, aby znaleźć godnego przeciwnika?

28 października 11 minut, godz. 19.45,

Zazdrosny mąż, jego seksowna żona, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów, sfrustrowany uczeń, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut. Stąpamy po kruchym lodzie, na skraju przepaści. Za każdym rogiem czyha nieprzewidziane, niewyobrażalne. Nic nie jest pewne – następny dzień, następna godzina, nawet następna minuta. Przyszłość jest tylko w naszej wyobraźni. Wszystko może skończyć się raptownie, w najmniej oczekiwany sposób – komentował Jerzy Skolimowski treść swego filmu.

29 października Klasyka na prezentacjach: Co się zdarzyło Baby Jane?, godz. 19.45,

Dwie legendarne gwiazdy złotej ery Hollywood Bette Davis i Joan Crawford przenoszą autentyczny prywatny i zawodowy konflikt na kinowy ekran w słynnym, kontrowersyjnym thrillerze psychologicznym Roberta Aldricha. Film opowiada o dwóch siostrach, podstarzałych aktorkach, które żyją pod jednym dachem w atmosferze nienawiści i strachu. Nagrodzona Oscarem Davis wciela się w postać byłej dziecięcej gwiazdy kina Baby Jane Hudson, zaś Crawford w rolę niepełnosprawnej Blanche. "Co się zdarzyło Baby Jane?" to studium popadania w obłęd z szokującym i niezapomnianym zakończeniem. Jeden z najważniejszych filmów gatunku, który wraz z "Kolekcjonerem" Michaela Powella i "Psychozą" Alfreda Hichcocka na zawsze zmienił jego oblicze.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...a niemal wszystkie bardzo dobre...
Nic dziwnego, że na cieszyńskich prezentacjach kino zawsze pełne.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama