, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszyn: Premiera książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci"
- Historie w tej książce są moimi obserwacjami oraz własnymi doświadczeniami - mówi Hanna Gill-Piątek, współautorka książki. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyn: Premiera książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci"

JAKUB MARCJASZ
- Skąd bierze się bieda? Czy biedny oznacza gorszy? Jak można pomóc tym, którzy mają mniej od nas? O tych sprawach z reguły nie rozmawia się z dziećmi. My próbujemy - mówią autorki nietypowej książki dla najmłodszych. 14 lutego w Miejskiej Bibliotece w Cieszynie odbyła się promocja książki \"Bieda. Przewodnik dla dzieci\" Hanny Gill-Piątek oraz Henryki Krzywonos.
Anka mieszka u babci. W jednym pokoju razem z dwójką rodzeństwa oraz mamą, która "nie ma zbyt dużo czasu, bo ciągle gdzieś pracuje". Jak dwadzieścia jedne procent ludzi w Polsce Anka i jej rodzina dotknięte jest ubóstwem. Anka jest główną bohaterką książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci". To fikcyjna postać. Fikcyjne jednak nie są sytuacje, z jakimi się spotyka. Anka opowiada o swoim życiu: rodzinie, przyjaciołach, podwórku i sytuacjach jakich doświadcza na co dzień.

- Historie w tej książce są moimi obserwacjami oraz własnymi doświadczeniami - mówi Hanna Gill-Piątek, współautorka książki. - Na przykład historia z konsolą do gier jest historią mojego syna. Nie miał jej dlatego, że nie mogliśmy na to sobie pozwolić, ale wykluczenie, które spotkało go z tego powodu, było podobnie dotkliwe i bolesne jak to, którego doświadczają dzieci z uboższych rodzin. Dlatego łatwo było mi sobie wyobrazić co one mogą wówczas czuć, jak to odbierać.

Każdy z rozdziałów, który jest inną opowieścią, uzupełniony jest informacjami dla starszych starszych dzieci, gdzie merytorycznie przedstawione są problemy biedy: skąd się bierze i co z niej wynika, jakie są jej konsekwencje w szkole i w domu. Mówi o mitach związanych z ubóstwem i sposobach jego zwalczania.

- Zamiarem książki było wzbudzenie empatii, broń Boże litość - mówi Gill-Piątek. - Wiedzą chcemy otworzyć tę barierę, która jest pomiędzy dziećmi z tak zwanych lepszych domów, a tymi uboższymi. Ogromnym zyskiem będzie, jeśli te dwa światy będę umiały się zrozumieć. To też jest inwestycja, bo mówimy do dzieci, czyli przyszłych dorosłych.

Książka powstała w ramach obchodów Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Skierowana jest nie tylko do dzieci, ale również dla rodziców i nauczycieli. - Organizujemy warsztaty w szkołach. Planujemy również spotkanie z kierownikami bibliotek działających na terenie powiatu cieszyńskiego - dodaje Joanna Wowrzeczka-Warczok z cieszyńskiej Krytyki Politycznej, która wydała przewodnik. - Ta książka jest jest kapitalnym materiałem edukacyjnym i zależy nam, aby dzieci ją nie tylko przeczytały, ale i "przepracowały".

W tę niełatwą, choć potrzebną podróż, dzieci zostaną zabrane przez Hannę Gill-Piątek i Henrykę Krzywonos.

Książka jest bezpłatna, dostępna między innymi w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (ul. Zamkowa 1), a już niedługo w formacie pdf także na stronie www.krytykapolityczna.pl.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kontynuuj. Mysli warte krat, kiedyś ktoś pomnikowy powiedział. Czy wiedział, czy przeczuwał, że powiedzenie może dotyczyć nie tylko "czerwonych"? Mówił w końcu do czerwonych idiotów. Trzeba być idiotą aby w Państwie totalitarnym wykształcić takie tabuny ludzi. Trzeba być równym "czerwonym" idiotą aby w Państwie najjaśniejszej wolności ograniczać społeczeństwo w dostępie do kształcenia. Tak więc myśli są warte krat. No to myślę, że jest bardzo źle. Co ja myślę, jest tragicznie. Wieśniactwo rozciąga się od Rozewia po Most Wolności. Dobrze że już wkrótce wiosna a potem lato. Pojadę sobie do Łeby do "Fregaty". Zażyje wielkiego świata. Pospaceruję sobie wśród Panów ze złotymi ketami, a może i Ci z telewizji się trafią. Co tu Andrzeju gadać o biedzie? To kłamstwo przecież? Tu szczęśliwość wielka jest. A może będzie jeszcze większa? Kto to wie? Ja nic nie wiem. Ja nikogo nie znam. Bieda? A Kto to jest? Jak ma na imię ta Pani?

W książce brak mi jeszcze aktywnej sugestii skierowanej do dzieci z biednych rodzin, by były dumne ze swojego położenia. Wszak "drzewiej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niźli..." itd. Biedne dzieczi muszą sobie uświadomić, jakiego szczęścia dostępują, gdyż nie mając zabezpieczonych dóbr podstawowych, mają krolestwo niebieskie na wyciągniecie ręki. A nas starych niech grzeje wspomnienie tego, jakeśmy czewonych gnali, jak czerwone spie.da..ły...

wyluzuj, kochaj ludzi.... Pomódl się o powrót do zdrowia dla Jarosława K.

Pan mądraliński ma na myśli stan wojenny?

W ostatnim półroczu ministerstwa i urzędy wojewódzkie zwiększyły zatrudnienie o 30 proc. Urzędnicy to najszybciej rosnąca grupa zawodowa, twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”

doły się snuja walcząc o przetrwanie, bo na ich pracy pasożytują tabuny budżetowych wampirów. W skalo kraju sa to takie parchy jak PKP, kopalnie, służba zdrowia - a na naszym podwórku mamy dizajny, książnice, mosiry, teatrzyki, COKi, MOPSy itd itp. Chcesz, aby żyło co sie lepiej - krzycz głośno o przepędzenie nienasyconych wieprzy od koryta z publicznym groszem. Nie udawaj, że ciebie dizajn nie obchodzi - to z twojej pensji jest on utrzymywany - dlatego twoja pensja jest taka niska.

Państwa myśli i słowa poniżej raczyły uprzejmie sięgnąć dna szamba. Z szamb na świecie robią nawozy. Z niektórych jednak nie da się tego zrobić z uwagi na nadmiar szkodliwych bakterii. Choć i te mozna zaprząc do efektywnej pracy. Przeciwnie jest z niektórymi "mądralińskimi". Ubolewać nalezy że w Polsce musimy 30 lat po szczęściu dyskutowac o biedzie. Horror, rozmawiać z dziećmi. No ale jak się mleło obecanki to się ma efekty. Nie lepiej jest z wiekową grupą obywateli co to jeszcze niedawno mieli obiecany Egipt przez Pana K. (nie znaczy Cogito). Mamy zatem dwie grupy dotknięte biedą. Sredniaki jeszcze lawirują ale i tak ich populację ocenia się ich na jakieś góra 5%. Co z resztą? A miała być przedsiębiorczość. A miała być swoboda. A miała być uczciwość. A miała być solidarność. Czyżby wszystko jasny szlag trafił?

Żona zomowca wniesie wiele cennych spostrzeżeń.

zabezpieczeń nad każdym innym ciupcianiem - wzrasta miłość małżeńska, dar Boga, więzi międzyludzkie, prawo naturalne itp.

to ta przyjaciółka Kwaśniewskiej ? Tak mi się wydaje że siedząc na "warszawskich salonach" nie ma prawa pisać o biedzie.

tak mówi BIBLIA !
Od kogo zależy więc dostatnie życie?
Od Pana Boga !

ludzkiego charakteru !

"- Zamiarem książki było wzbudzenie empatii, broń Boże litość - mówi Gill-Piątek. "
Gdyby naród niemiecki wiedział co to litość, od której autorka tak stroni i się wstydzi, toby ludzie hitlera nie wymordowali tyle EUROPEJCZYKÓW !

Pisze kolejne książki, w których wykorzystuje elementy autobiograficzne. Znalazł ukojenie w duchowości, jest protestantem, aktywnie działa w łódzkim zborze ewangelicko-reformowanym. Hanna jest buddystką, ale ślub wzięli w jego kościele. Gdy dziś Hanna zastanawia się nad życiowym bilansem, jednego jest pewna - czuje wdzięczność do terapeutów z ośrodka OTOU w Toruniu za to, że przywrócili męża światu, a do Tomka, że dał jej siebie. Ich związek jest dojrzały, a ona nauczyła się, że lęk, smutek czy bezsilność pojawiają się u niej tylko w gorszych momentach choroby Tomka, a potem równie naturalnie mijają.

... nawet nie narodzone niemowlęta !

Jak jest każdy widzi

Publikacja współsfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

"Skłonność charakteru wynikająca z nadaktywności, swego rodzaju ADHD. Lewicowość zwykle jest wyborem osób mających przymus działania, z reguły wyprzedzający przemyślenie sprawy. Typowy lewicowiec bezustannie kombinuje, gdzie by tu się jeszcze wkręcić, w co jeszcze zaangażować i kogo jeszcze nawrócić na swoją wiarę."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama