, piątek 23 luty 2024
Album muzyczny ,,Symfonia Beskidów” w 100. rocznicę Muzeum Sztuki Jana Wałacha
,,Symfonia Beskidów" to autorski projekt Zbigniewa Wałacha z udziałem muzyków reprezentujących gatunki muzyczne tj.: rock, jazz, folklor polskiej części Karpat. Dodaj do Facebook

Album muzyczny ,,Symfonia Beskidów” w 100. rocznicę Muzeum Sztuki Jana Wałacha

,,Symfonia Beskidów” to autorski projekt Zbigniewa Wałacha z udziałem muzyków reprezentujących gatunki muzyczne tj.: rock, jazz, folklor polskiej części Karpat - projekt muzyczny oparty został na autorskich aranżacjach i muzyce tradycyjnej Beskidu Śląskiego.

Muzeum Jana Wałacha jest wyjątkowym miejscem na mapie działań kulturalnych promujących twórczość artysty, w swych działaniach nawiązuje do szeroko pojmowanego dziedzictwa kultury. Celem działania podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej tworzącej historię narodową. Realizacja na celu utrwalanie i nagranie niekomercyjnych utworów muzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z muzyką inspirowaną tradycją muzyczną Beskidu Śląskiego. Projekt wpisuje się w 100. rocznicę budowy pracowni artystycznej, dzisiejszego Muzeum Sztuki Jana Wałacha w Istebnej, z wykorzystaniem dorobku artystycznego Wałacha. Udział artystów z rożnych kręgów muzycznych, pokaże działanie w wymiarze ponadregionalnym i stanowi ważny element ochrony kultury i szerokiego kontekstu jakim jest dziedzictwo narodowe.
,,Symfonia Beskidów" to autorski projekt Zbigniewa Wałacha z udziałem muzyków reprezentujących gatunki muzyczne tj.: rock, jazz, folklor polskiej części Karpat - projekt muzyczny oparty został na autorskich aranżacjach i muzyce tradycyjnej Beskidu Śląskiego. Całość ilustruje pejzaż beskidzki wyrażony poprzez zastosowanie sekwencji wywodzących się z tradycyjnego repertuaru i wzbogacone o współczesne brzmienia. Artyści starszego i młodszego pokolenia - od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców - świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków - poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry, ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność regionu, wspólne muzyczne korzenie z nawiązaniem do twórczych inspiracji Jana Wałacha, które eksponował w swojej sztuce. Autorskie kompozycje Zbigniewa Wałacha, nawiązują natury, jej obserwacji, zmian następujących po sobie m.in. pór roku, aury, nastrojów. W dźwiękach zamknięte zostały pejzaże miejsc – natury, która formowała pokolenia przez wieki, zgodnie ze zmianami pór roku i całą paletą cyklu przemijalności człowieka. Muzycy wspólnie w projekcie, brzmieniem nawiązują do najstarszych melodii beskidzkich, przywołując cienie przodków. „Strażnicy tradycji” nie boją się wychodzić poza sztywne ramy, umykają klasyfikacjom, by – opracowując nowe aranżacje dawnych pieśni czy melodii. Końcowym efektem będzie wydanie albumu, który zostanie zaprezentowany 10 listopada 2022 roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama