, sobota 13 lipca 2024
Czesi zamknęli ostatni sklep z dopalaczami
Prowadzone przez Polaków sklepy z dopalaczami pojawiły się w Czeskim Cieszynie jesienią zeszłego roku. fot: Schorle/wikimedia commonsDodaj do Facebook

Czesi zamknęli ostatni sklep z dopalaczami

EWA FURTAK/GAZETA.PL
Policja zamknęła ostatni sklep z dopalaczami w Czeskim Cieszynie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni - cieszą się władze miasta, ale Czesi nie mają złudzeń, że to koniec walki
Prowadzone przez Polaków sklepy z dopalaczami pojawiły się w Czeskim Cieszynie jesienią zeszłego roku. Przeniosły się tam, gdy w Polsce przeprowadzono akcję antydopalaczową. Sklepy nastawione były przede wszystkim na Polaków, dlatego działały nieopodal granicy, ale zaopatrywali się w nich także Czesi. Podobne sklepy powstały też w innych miastach regionu, m.in. w Ostrawie, do której na słynną ulicę Stodolni z pubami i klubami w każdy weekend ściągają setki Polaków. Handlarzom wydawało się, że interes w Czechach będzie się długo kręcił. Ale się przeliczyli.

W styczniu władze Czeskiego Cieszyna zaczęły bić na alarm, ale - podobnie jak w Polsce - urzędnicy tłumaczyli, że prawo nie daje im żadnych narzędzi do walki z tym zjawiskiem. Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna, spotkał się w tej sprawie z czeskim premierem Petrem Neczasem. Potem sprawy potoczyły się już bardzo szybko.

PISALIŚMY: Czeski Cieszyn chce likwidacji sklepów z dopalaczami

W marcu czeski rząd poparł wprowadzenie zakazu sprzedaży 30 substancji, które dopalacze mają w swoim składzie. Projekt w trybie przyśpieszonym został złożony przez przedstawicieli wszystkich partii politycznych i trafił pod obrady parlamentu. Zanim jeszcze wszedł w życie, głośno było o akcji policji, w czasie której w Czeskim Cieszynie zlikwidowano fabrykę środków psychotropowych. Jak donosi "Głos Ludu", gazeta Polaków mieszkających w Republice Czeskiej, wytwórnia działała w centrum miasta, tuż koło rynku. Okazało się, że prowadzą ją Polacy. Przenieśli się do Czech, gdy zaczęła się nimi interesować polska policja.

PISALIŚMY: Koniec dopalaczy w Czechach?

Zakaz sprzedaży substancji psychoaktywnych wszedł w Czechach w życie 22 kwietnia. Dzięki temu policja w Czeskim Cieszynie mogła zamknąć sklepy z dopalaczami. Czesi nie mają złudzeń, że to koniec walki. Producenci będą używali substancji, które nie znalazły się na liście zakazanych. Wiceburmistrz Folwarczny uważa, że najlepiej byłoby zmienić przepisy. Teraz każdy nowy środek zakazany musi trafić na listę, co wymaga nowego procesu legislacyjnego. Zdaniem Folwarcznego wpisanie nowej substancji na listę zakazanych mogłoby mieć formę ogłoszenia resortu zdrowia. - Nadążalibyśmy za producentami i sprzedawcami dopalaczy - mówi.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W niedawnej dyskusji z celebrytami Donald Tusk zarzekał się, że jeśli chcą oni legalnych narkotyków, to muszą sobie wybrać innego premiera. Po czym niewiele dni potem zalegalizował posiadanie niewielkich ilości narkotyków miękkich.

mądry komentarz

Wszystko to prawda. Ratuje Donalda to, że jest jedyną, mocna i realną alternatywą dla faszysto-bolszewików Lecha i Jarosława, którzy pokazali, że zamykać będą nie sklepy, ale nas.

Tusk nie potrzebował ustawy. Siłowo pozamykał sklepy i tyle. Handlarze wygrają w sądzie, ale to my im zapłacimy odszkodowania a nie on.
Tusk zyskał poparcie większości, która jest przeciwna legalizacji, gangsterzy odzyskali rynek, a handlowcy dostaną odszkodowania, więc wszyscy skorzystali.
Tylko my frajerzy zapłacimy.

Napisał uzależniony od narkotyków. Żenada ! Ćpuny ! Nie wypisujcie tu swoich wypocin, pisanych na głodzie. Młodzież i dzieci też to czytają a wy dajecie zły przykład. Leczcie się !!!

niedozwolone, śmiertelnie groźne - to o konopiach, które ludzkość pali od początków swych dziejów...

Moze ktos wie ile kosztuje ustawa w Polskim sejmie, bo tez bym sobie zalatwil pare spraw?

No to handlarze juz nie musza z nikim walczyc o klienta, znowu kasa poplynie strumieniami. Widac korupcja jak w Polsce tak i w Czechach ktos dostal w lape i juz mamy ustawe !!!!!!!

Najważniejsze są interesy dilerów i mafii narkotykowych, że władza przywróciła im rynek. Sklepy z dopalaczami, choć działały zgodnie z prawem, bardzo uszczupliły zyski gangsterów, więc trzeba było je siłowo pozamykać.

ja chce kupic te faje wodne z wystawy

Ty myslisz, że prawowitymi właścicielami tych "sklepów" byli ludzie z poza gangów ? He he, takiś naiwny ?! Jebać ćpunów a handlarzy do łagrów !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama