, wtorek 21 maja 2024
MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie
MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie fot: FJDDodaj do Facebook

MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie

F.J DRAL
MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie

Wolfgang Amadeusz Mozart – geniusz muzyczny naszej ery /1756-91/


MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie


MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie

3 listopada Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zorganizował comiesięczny wykład, tematem którego tym razem był najwybitniejszy twórca klasyczno-romantycznego stylu w muzyce. Czy człowiek z taką osobowością jest postrzegany jako geniusz, czy też już cierpiący na poważne zaburzenia, zastanawiał się prelegent Tomasz Piwko.

MUR swoim słuchaczom serwuje przeróżne tematy naukowe, przyrodnicze, podróżnicze, a tym razem sięgnął po temat mniej znany, jakim są tajemnice muzyki. Wykładowca Tomasz Piwko z wykształcenia nauczyciel muzyki, chórmistrz, nauczyciel akademicki oraz animator życia muzycznego regionu cieszyńskiego podzielił się swoją wiedzą na temat tego wybitnego kompozytora.

Tematem przewodnim był geniusz, czy może jakieś zaburzenia osobowości tego wybitnego kompozytora, które objawiały się niespotykaną i fenomenalną pamięcią do zapamiętywania w ułamku sekundy całych połaci nut i dźwięków. Już jako 14 letni chłopiec potrafił bezbłędnie zapisać w swojej pamięci cały utwór grany tylko raz w roku w Kaplicy Sykstyńskiej-Miserere Gregoria Allegriego. Ciekawostką tego zdarzenia jest to, że papież Klemens 14 trzymał pod zamknięciem wszystkie nuty tego utworu, dlatego aby świętość tej melodii nie przedostała się nigdy poza mury kaplicy. Młody Mozart można powiedzieć przechytrzył papieża i zapisał ten utwór w swojej pamięci z matematyczną dokładnością i nutka po nutce potrafił go odtworzyć bezbłędnie. Za tą swoją niebywałą, a jednocześnie zaskakującą umiejętność otrzymał od papieża wysokie kościelne odznaczenie.

Wykładowca w dalszej części prelekcji przedstawił Mozarta jako człowieka o nieprzeciętnych, niczym nie skrępowanych a dla wielu wręcz nieludzkich umiejętnościach muzycznych, zarówno twórczych, jak i odtwórczych. Podczas wykładu słuchacze uraczeni zostali także szeregiem fragmentów znanych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także szeregiem plansz, na których można było zobaczyć solistów oraz bogaty wystrój sal koncertowych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama