, piątek 26 kwietnia 2024
Dyskusja, koncert i premiera na granicy
- Jeżeli tak długo wytrzymałem w Cieszynie, to tylko dla Cieszyna właśnie - pisał Julian Przyboś w liście z 15 maja 1932 roku. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Dyskusja, koncert i premiera na granicy

MB/MAT.PRAS.
Dyskusja, koncert i premiera na granicy

Okładka tomiku „!ulicy“ inspirowanego poezją Juliana Przybosia, fot. mat.pras.

Już 18 grudnia, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy“ w Cieszynie odbędzie się premiera tomiku inspirowanego poezją Juliana Przybosia, dyskusja oraz koncert. Wstęp na wydarzenia jest wolny, a dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są tomiki poezji.

- Jeżeli tak długo wytrzymałem w Cieszynie, to tylko dla Cieszyna właśnie - pisał Julian Przyboś w liście z 15 maja 1932 roku. Kim był dla miasta, w którym spędził niemal dwanaście lat? Co nam umyka, kiedy nie dostrzegamy jego poezji jako części budującej tożsamość miasta? Podczas premiery tomiku „!ulicy“ inspirowanego poezją Juliana Przybosia odbędzie się rozmowa zarówno o samym poecie awangardowym, jak i szerzej o poezji i jej upowszechnianiu ze Zbigniewem Machejem (poetą, tłumaczem) oraz Wojciechem Brzoską (poetą, muzykiem). Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak (inicjatorka grupy literackiej).

Wydarzenie zacznie się 18 grudnia, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy". Po dyskusji i prezentacji tomiku odbędzie się koncert zespołu "Brzoska&Gawroński". Jest to 5-osobowy „duet” z Katowic łączący poezję z muzyką elektroniczną. Zespół wystąpi w oknie dawnego przejścia granicznego na moście Przyjaźni w Cieszynie (skąd dobrze widać drukarnię Karola Prohaski nakładem, której w 1930 roku ukazał się tomik "Sponad" Juliana Przybosia).

Nazwa tomiku „!ulicy“ pochodzi z utworu „Gmachy“ Juliana Przybosia. W tomiku „!ulicy“ znalazło się 28 utworów młodzieżowej grupy literackiej z Cieszyna - w czasie spotkania zostaną zaprezentowane niektóre z nich, a organizatorzy opowiedzą o działaniach upowszechniających poezję, które miały miejsce od września tego roku (w 2015 roku minęło 88 lat, od kiedy Przyboś rozpoczął pracę w liceum w Cieszynie). Grupa młodych ludzi w wieku 15-18 poza tworzeniem treści w ramach regularnych spotkań działa poprzez "wirusowanie" poezją przestrzeni miasta i sieci. Już niedługo te działania będą dostępne pod adresem: facebook.com/wykrzyknikulicy.

UWAGA! KONKURS!

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są dwa tomiki "!ulicy“ inspirowanego poezją Juliana Przybosia.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym z cieszyńskich liceów pracował Julian Przyboś?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywają dwie osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odbioru w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" przy ul. Zamkowej 1 w Cieszynie.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

znak zapytania nad...wykrzyknikiem
------------------------------------------------
byłem zbyt krótko (oglądałem - pierwszą część klęski z Holandią - w ogólnym sukcesie naszych, piłkarek ręcznych), żeby relacjonować - ale z końcówki spotkania, wiem, że Julian Przyboś i jego, jakże znaczące ślady, w Cieszynie... * publikacja, którą w 1930 roku drukowano w Drukarni Karola Prohaski w Cieszynie,to najbardziej znany, głośny tomik "Sponad", którego oprawę graficzną wykonali...Władysław Strzemiński oraz Katarzyna Kobro (!)...to było wielkie zdarzenie w europejskim świecie artystycznym - owych lat,*... są kompletnie niedostrzegane, nie mówiąc już o upamiętnianiu, przez lokalnych kultur-oficjeli - o ich nieobecności... (z wyjątkiem pani poseł - Aleksandry Trybuś,z - a jakże, wiernym mężem), na tym arcyciekawym spotkaniu, okraszonym, twórczością młodych, zainspirowanych Przybosiem, przez, prowadzącą spotkanie...krytyczno-polityczną - Annę Cieplak dobrą, oraz, chciałoby się napisać "około-przybosiową" muzyką...

- oj mało co a.....poszłaby ze mną, mama - w swobodno-fantazyjne tany... o wykonawcy i jego kompanach, mówiła kręcąc dłońmi kółka przy skroniach - wariat...! celna uwaga bo...wierzcie mi - ciekawe oraz artystycznie wysokie, były to wariacje...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama