, sobota 4 maja 2024
Wybory samorządowe 2014: Kandydaci o przyszłości Skoczowa
W tegorocznych wyborach samorządowych w Skoczowie wystartuje pięcioro kandydatów na stanowisko burmistrza: Alfred Brudny, Halina Gatner, Beata Macura, Piotr Rucki i Mirosław Sitko. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Wybory samorządowe 2014: Kandydaci o przyszłości Skoczowa

MAŁGORZATA BRYL
W tegorocznych wyborach samorządowych w Skoczowie wystartuje pięcioro kandydatów na stanowisko burmistrza. Zadaliśmy im kilka przedwyborczych pytań i publikujemy ich odpowiedzi.

Jaki jest powód startu w wyborach?

Alfred Brudny:
Kandyduję, ponieważ widzę, że gmina Skoczów zasypia. Bardzo doceniam to, co już zostało tu zrobione, ale uważam, że Skoczów w pewnym momencie stanął w miejscu. Nie ma tu nowych pomysłów na promocję, imprezy, a także atrakcje dla turystów i mieszkańców. Po godzinie 19.00 w mieście nic się nie dzieje. Uważam, że około 25 tysięcy mieszkańców Skoczowa zasługuje na lepsze traktowanie i zarządzanie gminą. Dlatego zdecydowałem się kandydować, by pomóc gminie ruszyć do przodu, wspomóc jej dalszy rozwój i dać jej zastrzyk energii.

Halina Gatner:
Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu dużą placówką oświatową nabyłam umiejętności w podejmowaniu trudnych decyzji, jak również słuchania potrzeb innych ludzi, a przez to poznałam potrzeby skoczowskiej społeczności. Mam odwagę do podejmowania trudnych, chociaż nie zawsze popularnych decyzji. Nie boję się wyzwań. Jako mieszkanka gminy Skoczów chciałabym, aby miasto i jego okolice było miejscem, które będzie przyjazne dla jego mieszkańców w każdym przedziale wiekowym. Wymaga to szukania rozwiązań organizacyjnych, społecznych i tworzenia środowiska potrzebnego do aktywności w każdej dziedzinie.

Beata Macura:
W samorządzie działam od ponad 20 lat, ta praca to moja pasja. Posiadam umiejętności i doświadczenie, które nabyłam, pracując w Urzędzie Miejskim, a także pełniąc przez 8 lat funkcję radnej powiatu cieszyńskiego. Zarówno moja działalność samorządowa, jaki i czynny udział w różnorodnych przedsięwzięciach o charakterze społecznym pozwoliły mi poznać potrzeby i problemy mieszkańców naszego miasta i poszczególnych sołectw. Podejmując decyzję o kandydowaniu, konsultowałam ją przede wszystkim z rodziną i najbliższymi, ale ogromny wpływ mieli też na mnie mieszkańcy naszej gminy, którzy namawiali mnie do kandydowania. Wiele się tutaj zmieniło, mieszkańcom nie żyje się źle. Ludzie odwiedzający nasze miasto i sołectwa też są zadowoleni. Jednakże są jeszcze obszary życia społecznego, gospodarczego czy kulturalnego, które należy udoskonalić, poprawić czy też zmienić. Dlatego pragnę podjąć skuteczne i efektywne działania, aby wspólnie z mieszkańcami osiągnąć zamierzony cel, tj. aby cała nasza gmina, w tym nasze miasto, były pod każdym względem najlepsze. Zamierzam być gospodarzem podejmującym szczery i szeroki dialog, nie wyróżniając nikogo bez względu na wiek, wykształcenie, światopogląd, status społeczny, przynależność polityczną czy wyznaniową.

Piotr Rucki:
Wspólnie z panią burmistrz, Janiną Żagan wiele udało nam się zrobić. Zrealizowaliśmy w sumie 224 inwestycje. Pozyskiwaliśmy fundusze europejskie - łączna wartość projektów zrealizowanych w gminie Skoczów to prawie 54 mln zł. Jednak wiele spraw rozpoczętych wymaga kontynuacji, przygotowaliśmy wiele nowych projektów, które chciałbym realizować, korzystając ze wsparcia środków unijnych. Dlatego też po decyzji pani burmistrz i z jej wsparciem postanowiłem ubiegać się o wybór na funkcję burmistrza Skoczowa.

Mirosław Sitko:
Długo zastanawiałem się, czy podjąć to wyzwanie. Kierowanie gminą to olbrzymia odpowiedzialność. Nie są mi obojętne sprawy moich sąsiadów, współmieszkańców i chcę mieć realny wpływ na to, co dzieje się w mojej Małej Ojczyźnie. Mam pomysły, które chcę realizować, a moje dotychczasowe doświadczenie jest gwarancją skutecznego działania. Pracowałem już kiedyś w tej gminie, kierując wydziałem techniczno-inwestycyjnym. Była to pierwsza i druga kadencja samorządu. Problemy mieszkańców poznałem szczególnie dobrze, kiedy jako zarządca nieruchomości organizowałem kolejne tzw. wspólnoty mieszkaniowe, oddając mieszkańcom - właścicielom mieszkań w budynkach gminnych i zakładowych - bezpośrednie zarządzanie swoimi budynkami. Niestety odnoszę wrażenie, że gminne sprawy stanęły w miejscu, a priorytety uległy pomieszaniu.

Jakie konkretnie zadania i inwestycje należy zrealizować w Skoczowie?

Alfred Brudny:
Skoczów nie może być miastem przejezdnym. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę przyjezdnych na potencjał tradycji, kultury i tutejszych mieszkańców, by chcieli tu dłużej zostać. Stąd ważne jest poszerzenie oferty kulturalnej Skoczowa. W tej chwili odbywają się tu tylko trzy duże imprezy, a to za mało. W Skoczowie jest o wiele więcej bogactw, które należy wypromować. Ponadto równie ważne będzie kontynuowanie remontów dróg i infrastruktury drogowej, w tym mostów i kładek. Istotnym zadaniem jest też przygotowanie nowych terenów pod inwestycje dla potencjalnych przedsiębiorców, a nie tylko pod nową zabudowę mieszkalną. Jest to kluczowe dla zwiększenia miejsc pracy w Skoczowie.

Halina Gatner:
Skoczów musi być miastem bezpiecznym i otwartym dla mieszkańców i wszystkich, którzy go odwiedzają. Chciałabym, aby młodzi ludzie chcieli tu mieszkać i pracować, a także zakładać swoje rodziny. Jeśli wygram wybory, to pierwszym moim zadaniem będzie dokończenie rozpoczętych inwestycji. Natomiast zadaniem priorytetowym będzie wybudowanie nowej kładki dla pieszych na rzece Wiśle. W tej chwili jest to największe utrudnienie dla wszystkich mieszkańców miasta, ze względu na codzienne dojście do miejsc pracy oraz do szkoły.

Beata Macura:
Chciałabym przede wszystkim zaznaczyć, że program wyborczy mojego komitetu stworzyliśmy wspólnie z kandydatami na radnych. Każdego z nich poznałam osobiście i mogę zapewnić, że każdemu dobro naszej gminy leży na sercu. Do najważniejszych działań naszego programu, które zamierzam przeprowadzić, należą: remont kładki dla pieszych i budowa nowego mostu drogowego na rzece Wiśle, zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Targowej, Mickiewicza, Ustrońskiej poprzez wybudowanie sygnalizacji świetlnej lub ronda, modernizacja i poprawa infrastruktury drogowej oraz oświetlenia, budowa i modernizacja kanalizacji, podejmowanie działań prowadzących do polepszenia warunków bytowych mieszkańców oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, modernizacja placówek oświatowych, utrzymywanie czystości i porządku na ulicach, dbałość o estetykę i małą infrastrukturę w centrum miasta, rozwój kultury, sportu i turystyki poprzez budowę nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego, wspieranie działań proekologicznych, a także wspieranie i rozwój przedsiębiorczości. Te zadania to priorytety, które zapewne znajdą się w programach wyborczych wszystkich kandydatów. Dlatego musimy pamiętać, że do ich realizacji jest potrzebna zgoda i wzajemne zrozumienie wszystkich, których mieszkańcy obdarzą zaufaniem, wybierając ich na radnych. W gminie trzeba szeroko, logistyczne, a zarazem kompleksowo spojrzeć na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, należy przy tym pamiętać, że muszą one być spójne ze Strategią Gminy i Wieloletnią Prognozą Finansową. Trzeba również umożliwić mieszkańcom zgłaszanie swoich propozycji, a co za tym idzie dać im realny wpływ na to, co w najbliższym czasie chcemy zdziałać.

Piotr Rucki:
Chcę, aby Skoczów i nasze 10 sołectw były bezpieczne, przyjazne rodzinom, inwestorom i turystom. Większość z zadań, które mają temu służyć, znajduje się już w wieloletnim planie finansowym naszej gminy, a ich realizacja będzie współfinansowana przy wsparciu funduszy zewnętrznych, głównie pochodzących z Unii Europejskiej. Bardzo ważna jest poprawa komunikacji w mieście: budowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Wiśle, remont mostu na i budowa nowej przeprawy przez Wisłę, remont kładki w Ochabach, przebudowa skrzyżowania i utworzenie ronda na skrzyżowaniu ulic Targowa, Mickiewicza i Górny Bór, budowa i remont chodników w mieście i sołectwach, przejęcie dworca kolejowego i przywrócenie kursowania pociągów na linii Bielsko-Biała – Cieszyn. Zależy mi także na poprawie bezpieczeństwa gminy: rozbudowa monitoringu,
modernizacja i rozbudowa oświetlenia, a także dalsze eliminowanie zagrożeń powodziowych. Gmina musi być przyjazna mieszkańcom w tym celu przewiduję: zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, budowę mieszkań komunalnych, poprawę stanu infrastruktury komunalnej, dalszą rozbudowę sieci kanalizacji, wsparcie lokalnych, małych firm i rzemieślników - stworzenie nowych miejsc pracy, dzięki realizacji programu Samorządowa Polska, kontynuowanie organizacji szkoleń, zajęć dodatkowych, kursów, a także rozszerzenie programu Karta Rodzina Plus oraz stworzenie odpowiednika tego programu dla osób starszych i seniorów. Priorytetem jest również turystyka, sport i rekreacja, dlatego chcę: zmodernizować istniejące obiekty sportowe i wybudować nowe, rozwijać bazy turystyczno-rekreacyjnej, zagospodarować brzegi Wisły i wzgórze Kaplicówka, zapewnić dalszy rozwój ścieżek rowerowych, a także kontynuować rewitalizację stawów na Górnym Borze.

Mirosław Sitko:
Nie tylko ustawowym, ale wręcz moralnym obowiązkiem jest zapewnienie mieszkańcom godnych warunków życia oraz poczucia bezpieczeństwa. Most i kanalizacja to absolutne priorytety. Ochrona przeciwpowodziowa - mam na myśli wały. Naprawa dziurawych dróg i chodników. Dworzec autobusowy, mało kto wie, że obecny dworzec jako własność Transkomu jest już prawie sprzedany deweloperowi. Będzie powtórka z Cieszyna i „zwalanie” na powiat? Z drugiej strony w pierwszej kolejności trzeba myśleć o tworzeniu nowych miejsc pracy. Ponadto dołożę wszelkich starań, by poprawić sytuację mieszkaniową - konieczna jest budowa mieszkań komunalnych. Brak zainteresowania, mimo deklaracji, władz centralnych i niedostatek środków, nie mogą być wytłumaczeniem. Trzeba spróbować sposobu budownictwa w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jest jeszcze wiele spraw, na które powinno się wskazać, np.: część budżetu gminy mogłaby być tworzona bezpośrednio przez mieszkańców gminy poprzez tzw. budżet obywatelski, rewitalizacja Zawiśla, odtworzenie szkolnictwa ponadgimnazjalnego z prawdziwego zdarzenia skupionego w dwóch oddzielnych punktach, a mianowicie LO i Zespole Szkół Technicznych, co w połączeniu z powstałą bazą sportową i rekreacyjną uczyniłoby Skoczów centrum edukacyjnym dla kilku sąsiednich gmin. Przeprowadzenie tego programu pozwoli być skoczowianom dumnymi ze swojego miasta i całej gminy oraz podniesie ich poziom życia codziennego. Jest to plan ambitny, ale możliwy do realizacji.

Czy Skoczów może być atrakcyjny dla inwestorów i turystów, jeśli tak, to jak konkretnie prowadzić promocję gminy w tym zakresie?

Alfred Brudny:
Skoczów powinien mocniej promować się na zewnątrz, w tym celu należy zintensyfikować promocję gminy w mediach i prasie. Chciałbym uwolnić potencjał kulturowy Skoczowa, poszerzając współpracę urzędu z organizacjami pozarządowymi, które mogą pomóc w kultywowaniu tutejszej tradycji i jej promocji. Należy niezmiennie myśleć o przedsiębiorcach, dlatego tak ważnym jest przygotowanie nowych terenów pod inwestycje dla potencjalnych inwestorów.

Halina Gatner:
Podstawą rozwoju przedsiębiorczości jest pięć filarów jej wzrostu, czyli przepisy (programy rządowe), dostęp do finansowania, edukacja, innowacje oraz sieci wsparcia (mentoringu). Każdy z tych elementów jest podstawą efektywnie funkcjonującej firmy. Wymienione pięć filarów przedsiębiorczości to elementy ściśle ze sobą powiązane. Bez edukacji nie ma innowacji, bez odpowiednich programów rządowych nie ma dostępu do finansowania itd. Pamiętać należy, że działania legislacyjne są konieczne, ale czasem wystarczy lepszy dostęp do informacji czy wsparcie odpowiedniego mentora. W Skoczowie ważnym elementem rozwoju może być rzemiosło w postaci małych zakładów produkcyjnych działających w oparciu o zapotrzebowanie społeczne w naszym regionie i dlatego będę w tym kierunku przyciągać zainteresowanych do prowadzenia takiej działalności. Cała gmina Skoczów powinna posiadać większą promocję w mediach oraz w internecie. Powinna być obecna we wszystkich promocjach całego regionu oraz na konferencjach i targach dotyczących prezentacji osiągnięć. Konieczne i zasadne jest zatem utworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej tak potrzebnej do rozwoju i dalszej promocji miasta i okolicy.

Beata Macura:
Skoczów jest terenem bardzo atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym z uwagi na świetną dostępność do dróg. Gmina leży przy skrzyżowaniu drogi S1 i drogi DK81, co zapewnia jej doskonałą dostępność komunikacyjną. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje bliskość granicy z Czechami i Słowacją. Dlatego też nasz rejon został uznany za najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie gminę wiejską, zgodnie z raportem końcowym atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału gospodarczego gmin województwa śląskiego. Jeśli chodzi o promowanie gminy wśród inwestorów, to według mnie konieczne jest wykorzystanie stworzonych już narzędzi, takich jak chociażby strona internetowa województwa śląskiego www.invest-in-silesia.pl, dzięki której można promować tereny o przeznaczeniu gospodarczym. Należy brać także pod uwagę przygotowanie własnej strony internetowej i materiałów promocyjnych w tym zakresie oraz działań mających na celu przygotowanie przez gminę terenów pod inwestycje, czy też ewentualnych ulg dla chcących ulokować działalność na naszym terenie. Jeśli chodzi o walory turystyczne Skoczowa i poszczególnych sołectw, to nie mam wątpliwości co do tego, że jesteśmy miejscem atrakcyjnym dla odwiedzających nas turystów. Gmina dysponuje „Programem rozwoju i promocji turystyki z określeniem lokalnych produktów turystycznych na obszarze działania trzech gmin: Chybie, Skoczów, Strumień”. Uważam że należy lepiej wykorzystać to, co zostało uwzględnione w tym dokumencie. Poza tym dbałość o piękno naszej okolicy i wsparcie dla osób prowadzących działalność z zakresu turystyki z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia naszej oferty.

Piotr Rucki:
Skoczów ma bogate tradycje rzemieślnicze. Promocja naszego miasta w dużej mierze opiera się właśnie na pokazaniu tego, co dobre, bo skoczowskie. Jednym z takich działań jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, której efektem są produkty lokalnego rzemiosła, na przykład słynne skoczowskie pierniki. Wspieramy lokalne mikroprzedsiębiorstwa i rzemiosło - to ulgi podatkowe oraz wsparcie finansowe, które będzie możliwe poprze Lokalny Fundusz Pożyczkowy w ramach programu Samorządowej Polski. Skoczów nie ma dużych terenów inwestycyjnych z uwagi na swoje położenie. W dużej części gmina leży w obszarze Natura 2000. Na terenie gminy znajdują się tereny chronione, takie jak strefa ochronna Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, rezerwat przyrody Skarpa Wiślicka, zespół przyrodniczo-krajobrazowy Kaplicówka. Mam nadzieję, że wykorzystując nasze położenie oraz walory przyrodnicze, uda się stworzyć tutaj sieć obiektów agroturystycznych oraz takich, które zapewnią atrakcje dla odwiedzających naszą gminę gości. Poprze rozwój bazy turystyczno-rekreacyjnej i stworzenie wachlarza produktów unikatowych, charakterystycznych dla naszej gminy, chcemy zatrzymać tu turystów na dłużej. W promocji miasta zamierzam wykorzystać turystykę pielgrzymkową - skoczowska Kaplicówka, Kościół św. Mikołaja w Pierśćcu.

Mirosław Sitko:
Konieczne jest wspieranie małych firm oraz poszukiwanie inwestorów i stwarzanie im możliwości zakładania u nas przedsiębiorstw. Nie podnosić im podatków! Może nawet je obniżyć. Przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego szczególnie dla terenów położonych w pobliżu ekspresówki. Budowa węzła drogowego w Międzyświeciu z jednej strony odkorkuje miasto, a z drugiej stworzy warunki do działań inwestycyjnych w jego obrębie, a tym samym do walki z bezrobociem w gminie. Skoczów posiada piękny teren na Górnym Borze przy stawach. Cieszy, że w końcu jest realizowany ten projekt. Skoczów długo czekał na rewitalizację tego miejsca, chciało by się rzec: oj, gdyby wybory były co roku! Potrzebne jest jednak miejsce rekreacji dla mieszkańców Skoczowa, gdzie powinny być organizowane wszystkie duże imprezy kulturalne, a nie tylko na Rynku. No i nasze piękne, można powiedzieć „historyczne” wzgórze Kaplicówka, czeka na właściwe zagospodarowanie - myślę tu oczywiście o prawdziwym i zadbanym parku (być może z jakąś małą działalnością usługowo-turystyczną) w okolicy dolnego parkingu.

Alfred Brudny - (60 l.), emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. Radny Powiatu Cieszyńskiego obecnej kadencji.

Halina Gatner - (57 l.), obecnie dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Skoczowie.

Beata Macura - (46 l.) aktualnie radna powiatu cieszyńskiego i wiceprzewodnicząca w powiatowych Komisjach: Rewizyjnej, Środowiska i Rolnictwa, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, a także pracownik Urzędu Miasta w Skoczowie.

Piotr Rucki - (47 l.) obecny wiceburmistrz Skoczowa.

Mirosław Sitko - (56 l.) aktualnie naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Słuchajcie! Czytam wiele gorzkich komentarzy, prześmiewczych, pesymistycznych pod różnymi artykułąmi nt wyborów ......

Skoro obecna władza Wam nie spasowała, Waszym zdaniem nie umie rządzić czy rządzi żle to... możecie to zmienić!!!!

Los Skoczowa i sołectw w Waszych rękach!!!
Możecie dokonać zmiany tylko Waszymi głosami, więc ruszcie się, idzcie do wyborów, zachecajcie innych, głosujcie, popierajcie nowe osoby, wybierajac nowych możecie sie przekonać, jak/ inaczej/ może wyglądać Wasze/ nasze miasto :)))))

Pani Beato! Brawo za odwagę, za decyzje o kandydowaniu, ma pani świetnych ludzi w swoim komitecie, młodych, aktywnych, prawdziwych społeczników a nie jakichś tam "nie zaleznych od kogoś czy czegoś ;) Życzę powodzenia, ma pani mój głos :)

A mój absolutnie NIE! Nigdy nie chciałbym takiego Burmistrza!

Twój wybór :) To idź i głosuj na stare sprawdzone układy, skoro tak ci dobrze w tym Skoczowie za obecnej władzy,

Propozycja na rozwój bazy turystyczno-rekreacyjnej w Skoczowie to przede wszystkim budowa tak potrzebnej hali widowiskowo-sportowej wraz z zapleczem gastronomiczno-hotelowym. Np w miejscu obecnego pl. Targowego obok basenu. Sąsiednie miasta posiadają hale, teatry. piękne nowe amfiteatry, a Skoczów "Teatr (ale) Elektryczny" i do wynajęcia ciasną salę w Spółdzielni Mieszkaniowej. Przecież okropne budy targowe można przenieść pod estakadę przy u. Wiślańskiej (były teren Parku nad Wisłą), a teren przy basenie wykorzystać na cele kulturalno - sportowe. Będzie to trafna oferta nie tylko dla mieszkańców ale dla ekip sportowych czy potencjalnego turysty. Pod rozwagę przyszłym władzom.wo.

Spokojnie, hala widowiskowo-sportowa wraz z zapleczem gastronomiczno-hotelowym powstanie w ..... Pogórzu. Trzeba nam tylko poprzeć kogo trzeba.

Nikt ci tyle nie da ile "nasz" kandydat może ci obiecać.
Już dawno Bertold Brecht, przytomnie spostrzegł, że „Toć raj na ziemi stworzyć każdy chce - ale czy forsę ma? Niestety nie.” Kandydaci, oczywiście wiedzą, że bez forsy raju na ziemi stworzyć się nie da, a w związku z tym, podstawowym problemem staje się odpowiedź na pytanie: skąd wziąć kasiorkę? Odpowiedź jest jedna - od Bogu ducha winnych obywateli, bo przecież raj na ziemi ma być stworzony dla nich i musi ich sporo kosztować. Nawet "darmowe" fundusze unijne wymagają wkładu własnego.
Problem jest jak zarobić, a nie jak ładnie wydać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama