, poniedziałek 6 maja 2024
W Brennej mieszkańcy zgłaszają pomysły na kulturę!
Głównymi celami Programu Dom Kultury+ są m.in.: poszerzanie dostępu do kultury i stwarzanie warunków sprzyjających współpracy z mieszkańcami, pobudzanie aktywności obywatelskiej oraz wspieranie nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.  fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

W Brennej mieszkańcy zgłaszają pomysły na kulturę!

BW
Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna wziął udział w programie Dom Kultury+, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Najpierw przeprowadzono badania diagnostyczne, później ogłoszono konkurs dla mieszkańców gminy, spośród którego wyłoniono 7 zwycięskich pomysłów na działania kulturalne.

Głównymi celami Programu Dom Kultury+ są m.in.: poszerzanie dostępu do kultury i stwarzanie warunków sprzyjających współpracy z mieszkańcami, pobudzanie aktywności obywatelskiej oraz wspieranie nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. Aby Dom Kultury mógł wziąć udział w tym programie, musi być m.in. otwarty na wszystkie grupy społeczne, integrować społeczności lokalne, być aktywnym uczestnikiem życia społecznego, a także budować postawy otwartości i tolerancji.

Pierwszym etapem projektu była analiza lokalnej sytuacji społeczno - ekonomicznej, dzięki której rozpoznano potrzeby mieszkańców. Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu w Brennej zlecił przeprowadzenie badań diagnostycznych zatytułowanych „Razem i aktywnie w Gminie Brenna”. Przeprowadzono wywiady z 289 osobami, a także zorganizowano warsztaty dla gimnazjalistów i seniorów. W drugim etapie tego projektu ogłoszono konkurs dla mieszkańców, w ramach którego chętni mogli zgłaszać swoje pomysły na działania kulturalne.

- W ramach konkursu mieszkańcy zgłosili 9 inicjatyw. Komisja, w której zasiadł przedstawiciel Rady Gminy, Urzędu Gminy Brenna, przedstawiciel lokalnego stowarzyszenia, gimnazjalistka z Górek Wielkich, która była organizatorką charytatywnej akcji „Daj włos”, a także przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury z Bielska-Białej, wyłoniła zgodnie z regulaminem 7 zwycięskich pomysłów - podaje w rozmowie z naszą redakcją Dorota Greń, koordynatorka działań projektu. Osoby zasiadające w komisji nie mogły brać udziału w konkursie.

- Wśród 7 zwycięskich inicjatyw znalazły się: przedstawienie teatralne, które tematycznie nawiązuje do dziedzictwa kulturowego i zabytków naszego regionu; warsztaty fotograficzne, które zostaną przeprowadzone w Górkach Wielkich; warsztaty o tematyce zielarskiej; Brenno-Góreckie posiady, czyli spotkania z ciekawymi osobami z regionu; warsztaty kuchni regionalnej i szycia strojów regionalnych zgłoszone przez Koło Gospodyń Wiejskich; „Festiwal kolorów” zgłoszony przez grupę teatralną; spotkania zatytułowane „Ocalić od zapomnienia” skupione na śpiewach i tańcach regionalnych - dodaje Dorota Greń.

Program Dom Kultury Plus jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury, zaś Ośrodek Promocji Kultury i Sportu sfinansował 5 % projektu, w ramach wkładu własnego. - W ramach projektu zostaną sfinansowane jedynie środki przewidziane do realizacji zadania, nie ma możliwości sfinansowania zakupu środków trwałych. Raport z działań diagnostycznych zrealizowanych w ramach projektu „Razem i aktywnie w Gminie Brenna” będzie podany do informacji publicznej. Zgłoszone projekty będą realizowane od sierpnia do połowy listopada bieżącego roku - podsumowuje Dorota Greń.

O potrzebie realizacji tego programu dotacyjnego w Polsce wypowiedział się na łamach Narodowego Centrum Kultury m.in. prof. Marek Krajewski: - „Trudno zaprzeczyć, iż Dom Kultury+, to jeden z najbardziej potrzebnych i najlepiej pomyślanych programów dotacyjnych realizowanych w Polsce. I to nie tylko dlatego, że zmiany systemowe w ostatnich dwu dekadach doprowadziły do likwidacji ponad 1/3 domów kultury w naszym kraju, a te, które pozostały, potrzebują wsparcia, bo często cierpią z powodu braków infrastrukturalnych, finansowych i kompetencyjnych. Przede wszystkim dlatego, że instytucje tego rodzaju w wielu, zwłaszcza mniejszych, miejscowościach są jedynymi miejscami, w których kultura może być tworzona, upowszechniana i popularyzowana”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama