, czwartek 9 maja 2024
Studenci architektury zmieniają Cieszyn [WIZUALIZACJE - Studenci zaproponowali również wypełnienie niszy byłego amfiteatru, gdzie miałby stanąć "ekoparking" z ponad 100 miejscami dla samochodów.]
Studenci zaproponowali również wypełnienie niszy byłego amfiteatru, gdzie miałby stanąć "ekoparking" z ponad 100 miejscami dla samochodów. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Studenci architektury zmieniają Cieszyn [WIZUALIZACJE]

JAKUB MARCJASZ
Studenci architektury zmieniają Cieszyn [WIZUALIZACJE - Zamiast budynku dawnej strażnicy studenci proponują tylko taras widokowy lub pawilonik muzyczny. fot. mat. pras.]

Zamiast budynku dawnej strażnicy studenci proponują tylko taras widokowy lub pawilonik muzyczny. fot. mat. pras.


Studenci architektury zmieniają Cieszyn [WIZUALIZACJE - Studenci postanowili zmienić również budynek byłej drukarni, który wraz z przyległymi placami miałby stać się centrum alternatywnej kultury młodzieżowej. fot. mat. pras. ]

Studenci postanowili zmienić również budynek byłej drukarni, który wraz z przyległymi placami miałby stać się centrum alternatywnej kultury młodzieżowej. fot. mat. pras.


Studenci architektury zmieniają Cieszyn [WIZUALIZACJE -  Wśród pomysłów studentów pojawił się również ten dotyczący kładki dla pieszych i rowerzystów koło mostu kolejowego nad rzekę Olzą. fot. mat. pras.]

Wśród pomysłów studentów pojawił się również ten dotyczący kładki dla pieszych i rowerzystów koło mostu kolejowego nad rzekę Olzą. fot. mat. pras.

Podczas listopadowej sesji cieszyńscy radni mieli okazję zapoznać się z częściowym efektem kilkutygodniowych Polskich-Czeskich Warsztatów Studentów Architektury. Kilka zaproponowanych przez studentów koncepcji, które powstały w ich trakcie, dotyczy Cieszyna.

Studenci, którzy z propozycją opracowania któregoś z cieszyńskich tematów urbanistyczno-architektonicznych zwrócili się do władz miasta, postanowili wybrać trzy lokalizacje: Aleję Piastowską z dawną strażnicą na Moście Przyjaźni, ulicę Schodową razem z byłą drukarnią i amfiteatrem, a na prośbę Euroregionu Śląska Cieszyńskiego opracowali również koncepcję kładki dla pieszych i rowerzystów koło mostu kolejowego. - Opracowanie koncepcji projektów poprzedziła rzetelna analiza, zapoznaliśmy się z wszystkimi materiałami, które zostały nam udostępnione oraz wcześniejszymi projektami - podkreśla Karol Cieślar, architekt z Czeskiego Cieszyna, w pracowni którego odbyła się część robocza warsztatów.

W pierwszej kolejności studenci postanowili przyjrzeć się terenowi pomiędzy Wzgórzem Zamkowym i rzeką Olzą w okolicach Mostu Przyjaźni, czyli miejscu, gdzie stoi budynek dawnej strażnicy. I orzekli: Budynek musi zniknąć! - Istniejący budynek jest elementem bardzo niekorzystnie ingerującym w "magiczną przestrzeń" Wzgórza Zamkowego. Idea rewaloryzacji Alei Piastowskiej wychodzi z założenia rozbiórki substancji budynku do poziomu nawierzchni Mostu Przyjaźni, uformowanie jego terenu jako rampy poprowadzonej wzdłuż rzeki i częściowe wykorzystanie jako zaplecza lokali usługowych, na przykład kawiarni, czy czytelni. Na poziomie mostu proponujemy tylko taras widokowy czy też pawilonik muzyczny sezonowo lub na stałe zadaszony - opowiadał w imieniu studentów o idei przebudowy architekt.

- Ze względu na wartości kompozycji urbanistycznej oraz wartości widokowe nie można dopuścić do powstawania dysharmonijnych lub nieestetycznych form zabudowy czy tez intensyfikacji użytkowania terenu bez właściwej obsługi komunikacyjnej. Polityka przestrzenna musi zapewnić rozwój miasta wolny od takich błędów. A błędem według nas byłoby budowanie w tym miejscu bryły, która narusza niepowtarzalny klimat Wzgórza Zamkowego - mówił podczas prezentacji Karol Cieślar, który tym samym odniósł się do pomysłu koncepcji przebudowy dawnej strażnicy zaproponowanej przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego.

Przyszli architekci zajęli się również zmianą przestrzeni wzdłuż ul. Schodowej. - Dziś użytkowana jako prowizoryczny, ale płatny parking jest projektowana jako tereny zielone o funkcji rekreacyjnej. Rewaloryzacja ul. Schodowej uwzględnia uzupełnienie tkanki miejskiej oraz projekt rewaloryzacji ul. Przykopa, czyli "Wenecji Cieszyńskiej" - kolejnego magicznego miejsca Cieszyna - opowiadał Cieślar. Studenci zaproponowali również wypełnienie niszy byłego amfiteatru, gdzie miałby stanąć "ekoparking" z ponad 100 miejscami dla samochodów, pełniący również rolę nowego miejsca dla imprez plenerowych. Studenci postanowili zmienić również budynek byłej drukarni, który wraz z przyległymi placami miałby stać się centrum alternatywnej kultury młodzieżowej. Według wizji studentów w tym miejscu miałyby powstać kawiarnie, galerie, pracownie artystyczne, nowe muzeum, czy na przykład skatepark.

Wśród pomysłów studentów pojawił się również ten dotyczący kładki dla pieszych i rowerzystów koło mostu kolejowego nad rzekę Olzą. - Zaprojektowaliśmy kładkę stalową opartą na żelbetowych przyczółkach w kształcie litery S. Środek mostu leży na przedłużeniu alejki od strony Zakładu Energetycznego, druga strona jest wyprowadzona na ścieżkę rowerową w kierunku Karwiny. Taki układ mostu jest oryginalny, statycznie logiczny i chyba atrakcyjny. Proponujemy wykorzystanie budki strażnika na małe muzeum, które prezentować mogłoby, na przykład ekspozycję losów mostu - mówi Karol Cieślar.

Wszystkie propozycje, jakie powstały podczas Polskich-Czeskich Warsztatów Studentów Architektury, będzie można zobaczyć na wystawie, która zostanie otwarta 13 grudnia o godz. 16.30 w siedzibie Euroregionu Śląska Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie przy ul. Głównej 13.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nareszcie pomysł wyburzenia strażnicy (a dyskusja trwa od kilku ładnych lat) znajduje coraz więcej zwolenników. Należy się tylko cieszyć :) oczywiście o sposobie zagospodarowania tego miejsca powinno się jeszcze podyskutować, albo najlepiej ogłosić konkurs architektoniczny, żeby wybór rozwiązania był bardziej obiektywny i żeby w ogóle był.

Nic odkrywczego ! Przecież kładka dla pieszych i rowerzystów "przybudowana" do mostu kolejowego na Małej Łące miała być wykonana w ramach projektu ciesz się Cieszynem - ogród dwóch brzegów / most sportowy, most Roche,a i kładka przy moście kolejowym/. Co z tym projektem czyżby całkowicie upadł?????

Nie sądzę żeby zburzenie mogło się odbyć tak hop - siup... ale może się mylę.

Brawo! Za warsztaty i za odwagę powiedzenia o chorym projekcie Koniecznego prawdy. Wiele osób pisało tu już dawno - budynek zburzyć, bo straszy i nie pasuje do miejsca, zasiać trawę i już. Niestety, pani na zamku i bezradni radni byli jak zwykle innego zdania niż przypadkowe społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama