, sobota 25 maja 2024
Rząd poinformował o kolejnych krokach w walce z koronawirusem
Większość obowiązujących dotychczas ograniczeń zostanie wydłużona do 27 grudnia, a rozluźnienie obejmie jedynie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. fot: FJDDodaj do Facebook

Rząd poinformował o kolejnych krokach w walce z koronawirusem

MM
Polski rząd poinformował o kolejnych krokach w walce z koronawirusem, aktualizując listę obostrzeń, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach. Zmiany zapowiedziane podczas sobotniej konferencji prasowej zaczną obowiązywać 28 listopada. Mimo braku szczegółowych informacji, podczas konferencji prasowej pojawiła się informacja o planowanym rozwiązaniu prawnych, które umożliwi wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania podzielone zostały na etapy. Pierwszy nazwany został „etapem odpowiedzialności” i będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Drugi etap nazwany „etapem stabilizacji” wejdzie w życie 28 grudnia i ma obejmować powrót do podziału całego kraju na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną, które odpowiadać będą aktualnej sytuacji epidemicznej na danym terenie. Nadal rozważana jest także narodowa kwarantanna, która zostanie wprowadzona w ostateczności.

Większość obowiązujących dotychczas ograniczeń zostanie wydłużona do 27 grudnia, a rozluźnienie obejmie jedynie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, w ramach wprowadzania „etapu odpowiedzialności” podjęta została decyzja m.in. o otwarciu od 28 listopada sklepów i usług w galeriach handlowych, które będą musiały działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Nadal obowiązkowe będzie także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, a także zachowywanie minimum 1,5 m dystansu od innych osób. Bez zmian pozostaje kwestia ograniczeń w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia (w dniach nauki szkolnej w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym).

Minimum do 27 grudnia zawieszona będzie działalność kulturalna, a w komunikacji zbiorowej obowiązywać będą ograniczenia liczby pasażerów (50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych). W kościołach i miejscach sprawowania kultu religijnego obowiązywać będzie dotychczasowe ograniczenie liczby osób (max. 1 os. na 15m2, a także obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania ust i nosa).

W przypadku zgromadzeń i spotkań, a także imprez organizowanych w domu nadał obowiązywać będzie ograniczenie do maksymalnie 5 osób. Limit ten nie dotyczy jedynie osób, które wspólnie mieszkają. Do 27 grudnia nie będzie możliwe organizowanie wesel, komunii i styp, a także targów. Zamknięte pozostaną parki rozrywki, hotele (z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków), a także siłownie, kluby fitness oraz aquaparki. Do świąt Bożego Narodowego, do szkół nie wrócą także uczniowie klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, którzy kontynuować będą nauczanie zdalne.

W sklepach i galeriach handlowych obowiązywać będzie ograniczona liczba klientów (maksymalnie 1 osoba na 15m2). Podtrzymane zostaną także „Godziny dla seniorów”, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 12:00. Restauracje i punkty gastronomiczne będą mogły działać wyłącznie w opcji „na wynos” i „na dowóz”. Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły prowadzić swoją działalność w dotychczasowej formie tj. zachowaniem min. 1,5 m odległości między stanowiskami. Wydarzenie sportowe będą mogły odbywać się bez udziału publiczności.

Zdecydowano także, że ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych etapów rozwiązań znajdują się tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama