, piątek 14 czerwca 2024
Rząd otwiera granice dla pracowników!
W niedzielę miał odbyć się kolejny protest. Być może nie będzie już potrzebny, a dramat wielu rodzin się skończy.  fot: UMDodaj do Facebook

Rząd otwiera granice dla pracowników!

UM
Właśnie zakończyły się rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego ze starostami powiatów przygranicznych. Jak wynika z informacji przekazanej przez Sylwię Pieczonkę, rzecznik prasowej Starostwa Powiatowego w Cieszynie, granice mają zostać otwarte już 4 lub 5 maja. Jeśli rząd potwierdzi tą informację, oficjalnie pracownicy będą mogli już niebawem wrócić do pracy.

Protesty, które odbyły się w ubiegłą sobotę w miejscowościach przygranicznych nie tylko zwróciły uwagę rządu, ale i całej Polski. Dramatyczna sytuacja i utrata pracy wielu ludzi to problem nie tylko ich samych. Solidarnie do apeli i petycji pracowników transgranicznych przyłączyli się samorządowcy. Od kilku dni trwały rozmowy starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka z biurem MSWiA oraz gabinetem premiera. Nadzieje dał zapis dotyczący nowego rozporządzenia, zdejmujący obowiązek kwarantanny w przypadku przekraczania granic w celach zarobkowych.

W niedzielę ma odbyć się kolejny spacer przeciwko zamkniętym granicom. Dramat wielu rodzin ma szansę zakończyć sie już niebawem. Pozostaje jednak pytanie, co z pracownikami, którzy już zostali zwolnieni?

30 kwietnia na stronie rządowej pojawił się projekt rozporządzenia, mówiący o zniesieniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla mieszkańców pogranicza.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało nowelizację rozporządzenia dotyczącą kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br. "Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni - od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach" - przekazał w komunikacie wydział prasowy MSWiA.

30 kwietnia o godzinie 8:15 na stronie rządowej gov.pl pojawił się nowy projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W punkcie 3 pojawił się zapis dotyczący uczniów i pracowników transgranicznych, a dokładniej zniesienia dla nich obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:

 • w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
 • przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.
  Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową dokumentują Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym
  - czytamy w rozporządzeniu.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama