, sobota 13 kwietnia 2024
Ruszyły prace przy budowie wieży przekaźnikowej w Cieszynie
Tablica informacyjna o budowie zawisła wprawdzie na terenie inwestycji jednak sprytnie ukryto ją przed wzrokiem zainteresowanych przechodniów. fot: UMDodaj do Facebook

Ruszyły prace przy budowie wieży przekaźnikowej w Cieszynie

URSZULA MARKOWSKA
Ruszyły prace przy budowie wieży przekaźnikowej w Cieszynie

Na portalu społecznościowym pojawił wpis pani burmistrz w którym tłumaczy: „Negocjacje z przedstawicielami firmy ze Śląska utknęły w miejscu, umówieni jesteśmy w centrali w Warszawie na 16 października. Cały czas chcemy rozmawiać i szukać zadowalającego obie strony rozwiązania. … rozpoczęte działania mają na celu sprawdzenie, czy natkną się na system korzeniowy drzew rosnących w pobliżu, na terenie miejskim. W tym celu wykonano wykop kontrolny.”. fot. UM

Właśnie ruszyły pierwsze prace przy budowie wieży przekaźnikowej firmy Play. Tablica informacyjna o budowie zawisła wprawdzie na terenie inwestycji jednak sprytnie ukryto ją przed wzrokiem zainteresowanych przechodniów. Dlaczego? Czy jest to plan by opóźnić protesty Cieszyniaków i czy w ogóle jest powód jej ukrywania, bo nic nie wskazuje na to, że protesty w ogóle mogłyby się odbyć.

Jedno jest pewne, czujność sprzeciwiających się budowie mieszkańców została uśpiona również przez samą włodarz Cieszyna Gabrielę Staszkiewicz, która oficjalnie już wiosną ogłosiła, że trwają rozmowy z operatorem i podjęta została decyzja o innej lokalizacji anten. Wówczas wskazano lokalizację na kominie Energetyki Cieszyńskiej. Jak się jednak okazało rozmowy nie zakończyły się pomyślnie czego dowodem są pierwsze prace na terenie inwestycyjnym.

Od wiosny jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów w Cieszynie jest budowa wieży przekaźnikowej operatora sieci komórkowej Play. Kontrowersyjna jest dlatego, że pozwolenie na warunki zabudowy wydane zostały bez zbędnych pytań przez urzędników i samorząd poprzedniej kadencji. A wszystko odbyło się w wyjątkowym milczeniu bez informowania o planach opinii publicznej. Mieszkańcy ze zdziwieniem odkrywali lokalizację przeznaczoną na budowę wieży co jak już wiadomo będzie kiepską konkurencją dla symbolu miasta, czyli Wieży Piastowskiej. Wszyscy rozumiemy potrzebę rozwoju oraz wciąż rosnące wymagania klientów sieci komórkowych. Każdy z nas chce mieć przecież możliwość rozmów czy korzystania z Internetu bez obawy utraty zasięgu. Należy jednak dołożyć wszelkich starań by umiejętnie łączyć wymagania technologiczne i takie żelazne konstrukcje z wyglądem starego miasta. Czy jednak jest to możliwe?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że zbyt wcześnie ogłoszony sukces negocjacyjny przez panią burmistrz nie tylko uśpił czujność mieszkańców, ale pozbawił ich możliwości obrony krajobrazu miasta który niewątpliwie jest wielkim atutem na mapie naszego kraju. Trudno już teraz oczekiwać zmiany decyzji inwestora, który właśnie rozpoczął prace budowlane. Na portalu społecznościowym pojawił wpis pani burmistrz w którym tłumaczy: „Podobnie jak Państwo z niepokojem patrzymy na działania Play w Miasto Cieszyn. Negocjacje z przedstawicielami firmy ze Śląska utknęły w miejscu, umówieni jesteśmy w centrali w Warszawie na 16 października. Cały czas chcemy rozmawiać i szukać zadawalającego obie strony rozwiązania. Straż Miejska w Cieszynie interweniowała na miejscu, z notatki służbowej wynika, że rozpoczęte działania mają na celu sprawdzenie, czy natkną się na system korzeniowy drzew rosnących w pobliżu, na terenie miejskim. W tym celu wykonano wykop kontrolny.

Trudno jednak w zapewnienia pani burmistrz Staszkiewicz wierzyć bo dotychczasowe obietnice różnią się w dużej mierze od tego co sami obserwujemy. A jedynym pewnym argumentem w tej sprawie są rozpoczęte prace na terenie w którym wieża ma powstać.

Co na temat negocjacji mówi operator Play?

Jeżeli chodzi o negocjacje z miastem... Negocjacje są wtedy, kiedy każda ze stron siada do rozmów z jakimiś postulatami, a następnie w drodze dyskusji wypracowuje wspólne stanowisko uwzględniające oczekiwania obu stron. Każda ze stron finalnie odchodzi od stołu z jakimiś ustaleniami, które adresują przynajmniej część oczekiwań. W rozmowach z miastem literalnie żaden z naszych argumentów nie został uwzględniony. O negocjacjach można mówić w momencie, gdyby chociaż jakaś część z nich została zrealizowana… - wyjaśnia Witold Tomaszewski Doradca Zarządu Play

Czy zatem rozpoczęła się budowa wieży?

Tak, rozpoczęliśmy budowę stacji, bo nie widzimy nadziei na to, żeby jakikolwiek nasz postulat doczekał się realizacji. Oczekiwania miasta są jasne: macie nie budować, ale nic w zamian za to jako inwestor nie otrzymacie. Czy to można nazwać negocjacjami? Przecież inwestujemy kilkaset tys. zł w nową wieżę, to nie jest wydatek, który ponosi się "ot tak" - a mimo wszystko jest to dla nas o wiele lepsze rozwiązanie niż dotychczasowe – dodaje pan Tomaszewski

Jest inna propozycja dla operatora Play

Do tej pory w rozmowach z operatorem miasto nie zgłosiło innej lokalizacji i rozwiązań niż komin Energetyki Cieszyńskiej. Przynajmniej do wiadomości publicznej inna propozycja nie została podana. Cieszyn to przecież miasto nie tylko piękne, ale skrywające wiele możliwości. Pomijaną w proponowanych lokalizacjach jest komin znajdujący się na terenie Szpitala Śląskiego. Nie wiadomo dlaczego nie zwrócono się do tej pory do operatora z propozycją wykorzystania tego obiektu w dodatku, że mogłoby to rozwiązać problem. Nie zwrócono się również z pytaniem do dyrekcji szpitala o możliwości jakie daje ta lokalizacja.

Czy istnieje szansa i techniczna możliwość na umieszczenie anten przekaźnikowych operatora sieci komórkowej na kominie przyszpitalnym?

- Na kominie znajdującym się na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie zainstalowane są urządzenia teletechniczne innego operatora sieci komórkowej. Urządzenia te znajdują się tam od października 2016 r. Wcześniej znajdowały się one na dachu Pawilonu Łóżkowego lecz ze względu na budowę lądowiska zostały przeniesione na komin. Operator przed przeniesieniem urządzeń z Pawilonu Łóżkowego na komin Szpitala uzyskał wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia. Ponadto informujemy, że końcem roku 2018 na kominie zostały przeprowadzone niezbędne prace budowlano konserwacyjne wraz z pomalowaniem pasów przeszkodowych a także montażem oświetlenia przeszkodowego - wyjaśnia dyr. szpitala Czesław Płygawko

Czy Dyrekcja szpitala jest otwarta na taką propozycję i jest gotowa na przystąpienie do rozmów?

- W naszej opinii istnieje techniczna możliwość montażu instalacji teletechnicznych innego operatora, pod warunkiem jego zainteresowania tą lokalizacją. Informujemy również, że Urząd Miejski w Cieszynie nie kontaktował się z nami w tej sprawie. Dyrekcja Szpitala jest otwarta na prowadzenie rozmów w tym temacie – dodaje dyrektor Szpitala Śląskiego.

Czy istnieje więc jeszcze szansa na odwrócenie tej „patowej” sytuacji? Być może propozycja innej lokalizacji jest szansą by krajobraz Cieszyna nie został zaburzony?

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No na pewno będą zdrowieć pacjenci szpitala, kiedy zostaną prześwietleni potężną energią mikrofalową z sieci 5G.

Jeżeli mieszkańcy Cieszyna zrezygnują z usług sieci Pley, wtedy nikt wieży niewybuduje.

i tak to się robi jeżeli innej mowy nie rozumieją ale do tego trzeba dojrzeć. Ja już zrezygnowałem z Play.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama