, czwartek 16 maja 2024
Które drogi powiatowe do remontu w 2016 roku?
Szacunkowa wartość wszystkich zadań przyjętych do planu remontów dróg powiatowych na 2016 rok wynosi ok. 5 mln 700 tys. złotych. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Które drogi powiatowe do remontu w 2016 roku?

RED. / MAT.PRAS.
Jak informuje starosta Janusz Król, jednymi z najważniejszych zadań inwestycyjnych w Starostwie Powiatowym na ten rok będą remonty dróg powiatowych. Wartość tych zadań ma wynieść blisko 6 mln złotych. Które drogi powiatu cieszyńskiego zostaną odnowione w bieżącym roku? Zapraszamy do poniższego zestawienia.

Cieszyniacy mogą odetchnąć z ulgą, bo Starostwo Powiatowe na poważnie przymierza się w tym roku do obiecanych i konsultowanych z mieszkańcami remontów dróg powiatowych w Cieszynie, czyli ulic Frysztackiej i Pikiety.

Dobra wiadomość jest taka, że prace budowlane na ulicy Frysztackiej mają rozpocząć się na przełomie maja i czerwca br., bo samorząd otrzymał już dofinansowanie na to zadanie. - W marcu wyłonienie wykonawcy tej inwestycji, a do końca bieżącego roku zakończenie zadania - poinformowała Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych podczas spotkania z mediami 3 lutego br. Szacunkowy koszt remontu Frysztackiej to ok. 6 mln 800 tys. zł, z tego połowa dofinansowanie, a druga połowa montaż finansowy powiatu i miasta.

Gorsza wieść jest taka, że remont ulicy Pikiety jest mniej pewny, bo nie ma jeszcze przyznanego dofinansowania. Start i zakończenie tego zadania zależy od prowadzonych właśnie negocjacji samorządu Cieszyna i powiatu. - Realizacja zadania jest uzależniona od pozyskania dofinansowania z oszczędności poprzetargowych w programie - informuje Starostwo Powiatowe. Gdyby zadanie zaczęło się w najbliższych miesiącach, to musi być też zakończone w tym roku. Wartość tej inwestycji drogowej została oszacowana na ponad 8 mln złotych, z czego po połowie to dofinansowanie i montaż finansowy Cieszyna i Starostwa Powiatowego. Starosta mówi o stanie negocjacji między samorządami, decydujących o starcie przedsięwzięcia: - Myślę, że do końca lutego negocjacje zakończą się, mam w tej sprawie stały kontakt z burmistrzem Ryszardem Macurą. Na pewno po rozstrzygnięciu przetargu z ulicy z Frysztackiej będziemy wiedzieć, jak wygląda nasz budżet i możliwość finansowania kolejnego zadania - informuje Janusz Król.

Remonty pozostałych dróg powiatowych w 2016 roku:

1. „Droga powiatowa 2603 S Brenna - Leśnica (ul. Leśnica w Brennej) na odcinku ok. 0,9km”,

2. „Droga powiatowa 2627 S Kaczyce Dln. - Kończyce Małe - Pruchna - Drogomyśl - Chybie (ul. Cieszyńska w Mnichu) na odcinku ok. 0,73km”,

3. „Droga powiatowa 2619 S Cieszyn - Gumna - Dębowiec - Ochaby - Kiczyce w miejscowości Gumna na odcinku ok. 0,9km”,

4. „Droga powiatowa 2614 S Skoczów - Kisielów - Ogrodzona (ul. Wiejska w Kisielowie) na odcinku ok. 0,7km”,

5. „Droga powiatowa 2621 S Kończyce - Hażlach - Zamarski - Cieszyn (ul. Karnowiec w Hażlachu) na odcinku ok. 0,4km”,

6. „Droga powiatowa 2620 S Zamarski - Gumna (ul. Gumieńska w Zamarskach) na odcinku ok. 0,48km”,

7. „Droga powiatowa 2616 S ul. Stalmacha w Skoczowie na odcinku ok. 0,9km

8. „Droga powiatowa 2629 S Golasowice - Pielgrzymowice - Rychułd - Pruchna (ul. Główna w Bąkowie) na odcinku ok. 0,86km”,

9. „Droga powiatowa 2659 S - ul. Skoczowska w Ustroniu na odcinku ok. 0,9km”,

10. „Droga powiatowa 2672 S ul. Dziechcinka w Wiśle na odcinku ok. 0,5km”,

11. „Droga powiatowa 2628 S Zebrzydowice - Kończyce Małe (ul. Zagrodowa w Kończycach Małych) na odcinku ok. 0,35km”,

12. Zadanie rezerwowe:
„Droga powiatowa 2620 S Zamarski - Gumna w miejscowość Gumna na odcinku ok. 0,36km”.

Jak informuje Starostwo Powiatowe, zadania na terenie Miasta Ustronia i Wisły będą powierzone tym miastom do realizacji (z uwagi na fakt, że Miasto Ustroń i Wisła zarządzają drogami powiatowymi w granicach administracyjnych miast, na podstawie stosownych porozumień), natomiast pozostałe zadania realizowane będą przez PZDP Cieszyn.

Szacunkowa wartość wszystkich zadań przyjętych do planu remontów dróg powiatowych na 2016 rok wynosi ok. 5 mln 700 tys. złotych. W budżecie powiatu na ten cel zarezerwowana została kwota 3 mln złotych. Na ten moment gminy zadeklarowały pomoc finansową na poziomie ok. 1,5 mln złotych.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mieszkam od kilku lat na Śląsku Cieszyńskim i jako osoba z zewnątrz mogę ocenić obiektywnie stan dróg w tym regionie. Jest on po prostu TRAGICZNY.Tylko dwie drogi : "wiślanka" z Katowic i droga ekspresowa Cieszyn-Bielsko są w miarę normalne (ale tych akurat nie zbudowały z tego co wiem władze lokalne). Poza tymi dwoma przypadkami chyba z 90 % dróg w powiecie cieszyńskim nadaje się nawet nie do remontu tylko do całkowitej wymiany nawierzchni,a właściwie budowy od nowa. Wąskie dróżki,składające się z jednego pasa,często bez mijanek,zwykle dziura na dziurze,ewentualnie łata na łacie.I takie drogi ciągną się kilometrami!Oczywiście prawie nigdzie (nawet w znanych miejscowościach turystycznych!) nie ma chodników,nie wspominając o ścieżkach rowerowych.
Do tego dochodzi wyjątkowe chamstwo dużej części kierowców (jazda "na zderzaku",niebezpieczne manewry,"ścinanie" zakrętów skutkujące wyjeżdżaniem na przeciwny pas,którym poruszają się pojazdy z przeciwnego pasa,nieużywanie kierunkowskazów,notoryczne przekraczanie prędkości itp. itd.
Oczywiście remontowanie kilku odcinków na terenie powiatu po kilkaset metrów w ciągu roku oznacza,że nigdy nie zostanie stworzona normalna sieć dróg w tym regionie.

a co z obiecanym rondem na skrzyżowaniu Bielskiej i Wiślanskiej??? korki coraz większe bo w odróżnieniu do MIASTA CIESZYNA sąsiednie gminy potrafią przyciągnąć inwestorów....a wiele środków na zorganizowanie w tamtym miejscu ruchu w formie ronda nie potrzeba...no chyba że znów przejdzie opjca budowy " ze zbędnym rozmachem" jak na Pastwiskach.....na taką rozrzutność to Powiatu jeszcze długo nie będzie stać);

a co z obiecanym rondem na skrzyżowaniu Bielskiej i Wiślanskiej??? korki coraz większe bo w odróżnieniu do MIASTA CIESZYNA sąsiednie gminy potrafią przyciągnąć inwestorów....a wiele środków na zorganizowanie w tamtym miejscu ruchu w formie ronda nie potrzeba...no chyba że znów przejdzie opjca budowy " ze zbędnym rozmachem" jak na Pastwiskach.....na taką rozrzutność to Powiatu jeszcze długo nie będzie stać);

Nie ma ulicy na Górnym orze zrobionej w Skoczowie ale za to jest zrobiona droga na Bładnicach pod sam dom radnego powiatowego Malika

Bardzo się cieszę, że będzie dalej remontowana ulica Karnowiec w Hażlachu, do tego dochodzi ulica Gumieńska w Zamarskach. W Hażlaskich wiadomościach można przeczytać o wspólnym generalnym remoncie ulicy Długiej i Rudowskiej w Hażlachu i Zamarskach. Co by tu nie mówić na stanowisku Starosty i Wójta w Hażlachu nastapiła dobra zmiana. Oby tak dalej.

Co z ulicą Stawową w Cieszynie?!?

Co z ulicą Bielską w Cieszynie?!?

W Skoczowie początkowy odcinek ulicy Górny Bór jest w opłakanym stanie - łata na łacie. To jest ulica położona jest w centrum miasta a jazda samochodem po niej przypomina jazdę po wertepach (łatane dziury, zapadnięte studzienki kanalizacyjne). Od wielu lat remonty polegają tylko na kładzeniu łaty na łacie. Brak zatoczek autobusowych na przystankach położonych niemal dokładnie vis-à-vis tylko dopełnia obrazu tej tragicznej ulicy.

A co z ulicą Hażlska w Cieszynie?!?

Jak wynika z wyżej przedstawionego wykazu średni odcinek remontowanej drogi nie przekracza o,6 km, co raczej zapowiada, że drogi powiatowe będą miały wymienianą nawierzchnię raz na 30 lat- 40 lat przy założeniu średniej długości 6 km jednej drogi których pełny wykaz wielokrotnie przekracza wskazane 11 odcinków. Stanowi to zapowiedź, że stan naszych dróg powiatowych nigdy nie ulegnie poprawie a raczej zapowiada to dalszą ich degradację.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama