, wtorek 7 maja 2024
Jest już bardzo kobiecy magazyn "Cieszyńskie na obcasach”
W dniu dzisiejszym, 18 stycznia w Starostwie Powiatowym miało miejsce spotkanie poświęcone promocji nowej gazety o kobietach Śląska Cieszyńskiego. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Jest już bardzo kobiecy magazyn "Cieszyńskie na obcasach”

MB
Jest już bardzo kobiecy magazyn "Cieszyńskie na obcasach”


Jest już bardzo kobiecy magazyn "Cieszyńskie na obcasach”

Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych wydało swoją gazetę poświęconą kobietom Śląska Cieszyńskiego. Na ten projekt zostały póki co pozyskane tylko zewnętrzne, ministerialne środki, ale lokalni samorządowcy pomagają w promocji, a nawet piszą własne teksty. Jednak Klub Kobiet Kreatywnych cicho liczy na wsparcie kolejnych numerów czasopisma już z środków samorządowych.

W dniu dzisiejszym, 18 stycznia w Starostwie Powiatowym miało miejsce spotkanie poświęcone promocji nowej gazety o kobietach Śląska Cieszyńskiego. Wszystkie przybyłe kobiety przywitały Roma Rojowska oraz Małgorzata Wacławik-Syrokosz, a następnie starosta Janusz Król i wicestarosta, Maria Cieślar.

W redakcji nowej gazety „Cieszyńskie na obcasach” zasiadają: Roma Rojowska jako redaktorka naczelna oraz inne dziennikarki i kobiety współtworzące kobiece czasopismo: Anna Maria Babik, Cecylia Gasz-Płońska, Joanna Jędrusik, Ilona Krzempek, Edyta Subocz i Małgorzata Wacławik-Syrokosz. Pierwszy numer gazety zawiera rozmowy i artykuły poświęcone kobietom związanym ze Śląskiem Cieszyńskim. - Autorki tekstów wybrały więc osoby, które dla nich samych są wzorami i autorytetami - mówi Roma Rojowska.

Na nową gazetę składają się m.in.: wywiad z „kobietami w męskim świecie polityki”: Mirosławą Nykiel, Danutą Kożusznik, Sylwią Cieślar i Anną Grygierek. Ponadto z Danutą Kożusznik znajdziemy w tym piśmie jeszcze drugi wywiad na temat jej pasji i projektów. Następnie artykuł wicestarosty, Marii Cieślar „Ziemia obdarzona uśmiechem Boga”. Potem wywiad promujący Teresę Mokrysz i jej firmę Mokate, a potem z Sylwią Mokrysz z Zarządu Mokate S.A w Ustroniu. Znajdzie się też rozmowa z Moniką Sabela-Kukuczką, dyrektorką banku BGŻ BNP PARIBAS S.A w Cieszynie. Gazetę zamyka artykuł promujący działalność Klubu Kobiet Kreatywnych. „Cieszyńskie na obcasach” to też artykuły poświęcone m.in.: dwóm spółdzielniom socjalnym: Ofka i Parostatek; przedstawicielkom cieszyńskich uczelni; kobietom związanym z nauką: prof. Katarzyna Olbrycht, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz; z folklorem i regionem: Karolina Małysz-Tulec, Agnieszka Pawlitko, Halina Sajdok-Żyła, z kulturą: Jolanta Dygoś, Beata Sabath, Izabela Tymich; ze sportem: Maria Juroszek, Anna Sojka, Paulina Ligocka-Andrzejewska oraz wiele innych ciekawych kobiet i ich zajęć.

Najnowszy magazyn powstał w ramach projektu „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym”, na który Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Na miejsce promocji nowej gazety wybrano Starostwo Powiatowe, bo pismo będzie dystrybuowane na całym Śląsku Cieszyńskim. - Zależy nam, żeby można było je poczytać w kawiarni, w bibliotece, ale też by umilało czas spędzony w poczekalni w oczekiwaniu na wizytę lekarską - mówiła Roma Rojowska podczas dzisiejszego spotkania promującego „Cieszyńskie na obcasach”. Dotąd pierwszy numer został wydany w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, ale podobno już wszystkie rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Będzie też kolejny, drugi numer „Cieszyńskie na obcasach”. Na to Klub Kobiet Kreatywnych pozyskał już środki w ramach tego samego projektu. Ten numer zaplanowany jest na późną wiosnę 2016. Co jeszcze? Kobiety kreatywne zaplanowały także III i IV Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego w październiku 2015 i 2016 roku, szkolenia i spotkania dla kobiet wszystkich 12 gmin powiatu cieszyńskiego w ramach KIWI, czyli Kobiecego Inkubatora Wiedzy i Inicjatyw, a także debaty w celu opracowania planów i projektów inicjatyw społecznych, które mają być zgłoszone do samorządów lokalnych.

Gazetę „Cieszyńskie na obcasach” można znaleźć w przestrzeni publicznej wszystkich gmin powiatu cieszyńskiego: na ulicach, w kawiarniach, w urzędzie, u lekarza, u fryzjera, u kosmetyczki, w miejskich instytucjach kultury. Pismo jest bezpłatne.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cóż za hucpa! Rojowska i Gasz-Płońska - ulubienice byłego burmistrza mamią teraz starostę licząc na samorządową kasę. Jeśli jakiś bank czy Mokryszowe chcą się promować, to za własne pieniądze. Wpiszą to sobie w koszty.

Oszelda - Tobie to brak jakiejś ważnej klepki, wszędzie Panią na Zamku chcesz wciskać. Choć przyznać trzeba, że akurat tam sztukę hucpy za samorządowe opanowano do perfekcji.

Hucpa proszę pana to jest wtedy, kiedy np. ksiądz z ambony pluje na Unię, a za unijne dotacje robi sobie full wypas plebanię.
Tobie najwyżej nadbywa klepek we łbie, jedna z nich zwie się bezinteresowna zawiść.

co ja Ci odpowiem, koleżko, którego nie ma...może po cieszyńsku, jędrnie i barwnie - "nie dupej se rozumu"...

Typowa reakcja internetowego trolla, którego wypociny ze względu na zawiłą i niejasną treść oraz niegramatyczną formę powodują niestrawność przy czytaniu - opluć i obrazić, bo argumentów merytorycznych brak.

misiu, czujesz się opluty? - może to rzeczywiście trolla sprawka...uspokój się, to tylko - słowa...! w imieniu Komitetu Obrony Trolli im. Jarosława Kaczyńskiego (KOT):

Zgryźliwiec, Pogardliwiec, Nienawistnik, Szyderca, Okrutnik... (podpisy nieczytelne)

Mam dysonans poznawczy - co innego czytam, a co innego widzę. Panie chodzące na obcasach to zwykle osoby smukłe, a tu panie w jakiś płachtach maskujących kibić. Gdyby to udało się zmienić to fundatorzy sami bez nagonki waliliby drzwiami i oknami. Taka zmiana jak sądzę dla kobiet kreatywnych to nic trudnego, a miejski podatnik nie ponosiłby dodatkowych obciążeń.

Gratuluję Paniom pomysłowości. Tytuł zerżnięty ze strony CieszynNaObcasach. To się nazywa kreatywność. I do rządzących po pieniądze! Bo przecież kasa miejska pęka w szwach. Kiedy ludzie zaczną w tym mieście szanować pieniądze podatników? Chcesz realizować pomysły to szukaj finansowania gdzie indziej, a nie w kieszeni podatnika! Po co ta szopka ze starostą w tle? Podlizywanie się? Przerażające.

poszerzony folder...w jaskrawie barwnym , hmmm... raczej tandetnym stylu...gdzież mu do dyskretnej elegancji i wysublimowania...
brakuje mi na otwarcie - dwóch pań, które zdecydowanie nadają ton w świeżości, odkrywczości oraz - nie ...niepretensjonalnym...quasi-światowym - profesjonalizmie działań - wiodących Zamek Cieszyn i Krytykę Polityczną - nie wiem czy to...przeoczenie/sic?/ czy raczej ...niejednomyślność...ale to pierwszy numer...życzę pomyślności! ps zabrakło numerów? bo za darmo...może trochę klęska urodzaju, jak to bywa z podobnymi wydawnictwami...

Kolejne darmozjady do samorządu po pieniądze... Gazeta to powierzchnia reklamowa. Może tutaj by poszukać środków?

A moze by sie zamknac i samemu cos zrobic? No ale trzeba miec jeszcze samozaparcie, talent, pomysl, checi i inne takie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama