, piątek 14 czerwca 2024
Fotowoltaika – tania energia dla domu i firmy
Chociaż instalacja fotowoltaiczna wymaga inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, to będzie się ona stopniowo zwracać w postaci obniżenia rachunków za energię.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Fotowoltaika – tania energia dla domu i firmy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Fotowoltaika – tania energia dla domu i firmy

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Przedstawiamy kilka powodów, które wykażą dlaczego warto postawić na własny prąd ze Słońca.

Mniejsze rachunki za prąd

Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej powoduje zmniejszenie rachunków za energię kupowaną z sieci, dzięki temu, iż urządzenia domowe (lub firmowe) w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej, a nadwyżka energii „odsyłana” jest do operatora. Zakumulowaną nadwyżkę energii możemy odebrać w nocy oraz dniach o słabszym nasłonecznieniu.
Chociaż instalacja fotowoltaiczna wymaga inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, to będzie się ona stopniowo zwracać w postaci obniżenia rachunków za energię. Opłacalność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, szczególnie w obliczu prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej pobieranej z sieci. Obecnie czas zwrotu z inwestycji w instalacje fotowoltaiczną to średnio 7 lat, co daje nam stopę zwrotu z zainwestowanej kwoty na poziomie ok 15% rocznie. Wprowadzając prooszczędnościowe zachowania, które mają na celu obniżenie zużycia energii oraz wykorzystując własną energię z instalacji fotowoltaicznej można znacznie zredukować koszty rachunków za prąd przez wiele lat.

Bezobsługowość instalacji i długa żywotność modułów fotowoltaicznych

Jedną z najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Po montażu paneli, czy to na dachu czy gruncie, nie jest wymagana jakakolwiek ingerencja ze strony inwestora. Produkcja energii oraz jej przesył jest automatyczny. Eksploatacja instalacji jest praktycznie bezkosztowa. Jedynym wydatkiem może być okresowe mycie modułów fotowoltaicznych, co w polskich warunkach powinno być przeprowadzane średnio raz w roku, po okresie zimowym. Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (np. śnieg lub deszcz). Praca instalacji jest przerwana jedynie w nocy. Natomiast wiatr chłodzi moduły (szczególnie latem), co przekłada się na ich większą wydajność.

Polska znajduje się w takiej samej strefie klimatycznej, co Niemcy, lider w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie. Nasłonecznienie, czyli ilość godzin w ciągu roku przypadająca na dany obszar, na który pada bezpośrednie promieniowanie słoneczne, wskazuje, że cały obszar naszego kraju jest jednolicie nasłoneczniony. Instalacje fotowoltaiczne cechują się wysoką trwałością, czego potwierdzeniem jest gwarancja producencka na nominalną moc wyjściową paneli na poziomie 80% przez 25 lat. Ostatnio rynek zalany jest ofertami montażu instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Warto jednak wybrać taką, która ma duże doświadczenie i zasięgnąć opinii inwestorów. BESKID ENERGY (www.beskidenergy.pl), to lokalna firma nie tylko z dużym doświadczeniem, ale również jej oferta jest szeroka i imponująca. Instalacje wykonane są pod konkretny projekt, odpowiednio dobrane do zapotrzebowania na energię, oraz uwzględniają indywidualne gusta i potrzeby inwestorów. Firma współpracuje z wiodącymi dostawcami sprzętu i materiałów co zapewnia klientowi maksymalne zadowolenie, wysoką jakość, niezawodność i gwarancję wykonanej instalacji. Krótkie terminy realizacji sa z pewnością wielką zaletą firmy.

Ochrona środowiska

Kolejną korzyścią, dla której wybiera się panele fotowoltaiczne, jest ich nieemisyjny charakter. Jest to cecha charakterystyczna dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania to coraz częściej kwestia wartości oraz odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia. Ponadto warto pamiętać o presji, pod jakim od dobrych kilku lat znalazł się dwutlenek węgla (CO2) w związku ze zmianami klimatycznymi. Przekładać się to będzie na wzrost cen prądu – co zresztą już ma miejsce. Przede wszystkim w Polsce, której energetyka wciąż węglem stoi i nikt nie ma spójnej oraz konsekwentnej strategii, jak w znaczący sposób skorygować miks energetyczny. Nie wykazano także szkodliwości modułów fotowoltaicznych dla flory i fauny. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne praktycznie nie wpływają na okolicę. Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się powszechnie występujący krzem oraz aluminium, dzięki czemu w 100% ulegają recyklingowi. Ponadto fotowoltaika przyczynia się do oszczędzania wody. Produkcja prądu dzięki instalacji fotowoltaicznej w przeciwieństwie do elektrowni konwencjonalnych odbywa się bez udziału wody. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii na świecie. Skuteczność instalacji można podnieść stosując jednocześnie pompy ciepła. Połączenie tych dwóch systemów jest najbardziej ekologicznym i najbardziej wydajnym sposobem w gospodarstwie domowym. Decydując się na fotowoltaikę warto wziąć więc pod uwagę instalację pomp ciepła.

Możliwość finansowania z programem „Mój prąd”

Osoby inwestujące w technologie fotowoltaiczne mogą skorzystać z wielu możliwości dofinansowania – od dofinansowań lokalnych, po branżowe do czasowych. BESKID ENERGY (www.beskidenergy.pl),zapewnia wsparcie zarówno merytoryczne, jak i formalne w znalezieniu odpowiedniej formy dofinansowania. Wspiera Klientów także na etapie przygotowania wniosków skierowanych do instytucji zewnętrznych w celu pozyskania środków na instalacje fotowoltaiczną. Firma BESKID ENERGY(www.beskidenergy.pl), współpracuje z instytucjami finansowymi, dzięki czemu osoby lub firmy inwestujące w czystą energię mogą skorzystać także
z dogodnych form finansowania: nisko oprocentowanego kredytu lub leasingu. W połowie lipca 2020r. pod względem złożonych wniosków program Mój Prąd osiągnął półmetek – 100 tys. Polaków złożyło wnioski o dotacje do fotowoltaiki. Dwa tygodnie później tych wniosków było już 110 tys. Jeśli nadal Polacy będą składali wnioski w tym tempie, to może okazać się, że pula programu przewidziana na ok. 200 tys. instalacji, wyczerpie się już pod koniec tego roku, najpóźniej na początku przyszłego. Do wzięcia będą pieniądze z innych programów, ale już nie tak prostych jak „Mój Prąd”. Jeśli więc w planach jest instalacja fotowoltaiki warto się pospieszyć i skorzystać z dotacji.

BESKID ENERGY
ul. Słowackiego 2a
Zebrzydowice
tel. +48 506 054 489
www.beskidenergy.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama