, czwartek 25 kwietnia 2024
Dobra infrastruktura drogowa ratuje życie
Jak zmienić sytuację na drogach? Zapytaliśmy o to Tomasza Toszę, zastępcę dyrektora MZD i M. w Jaworznie. 90 tysięczne miasto słynie w Polsce z programu „ wizja zero”, czyli zero wypadków na drodze. fot: TDDodaj do Facebook

Dobra infrastruktura drogowa ratuje życie

UM
W 2018r. w Powiecie Cieszyńskim odnotowano 160 wypadków drogowych. To 216 rannych osób. Doszło również do 21 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 8 osób, w tym 5 z nich to piesi. Rok 2019 nie był lepszy. 190 wypadków drogowych, 185 osób rannych. Policja odnotowała 5 wypadków z udziałem pieszych. Na naszych drogach w ubiegłym roku również zginęło 8 osób. To nie są optymistyczne dane. Jak zmienić sytuację na drogach? Zapytaliśmy o to Tomasza Toszę, zastępcę dyrektora MZDiM. w Jaworznie. 90 tysięczne miasto słynie w Polsce z programu „ wizja zero”, czyli zero wypadków na drodze.

Jaworzno odniosło sukces. W ubiegłym roku nie odnotowano ani jednego wypadku drogowego, a od 2018 r. na drogach nie było ofiary śmiertelnej. Nie brak oczywiście kolizji drogowych, które jak wiadomo podnoszą PKB. Policjanci w Jaworznie się jednak nie nudzą, mają czas na pilnowanie porządku społecznego i interwencję.

By móc mówić o sukcesie potrzeba było dużej odwagi włodarzy i konkretnych realizacji, które nie zawsze spotykały się z zadowoleniem mieszkańców. Zwężanie dróg z 9m szerokości do 6m, szersze chodniki i ścieżki rowerowe, a także dobre planowanie skrzyżowań i rond. Taka infrastruktura drogowa to wiele lat pracy, ale przede wszystkim konsekwencja. Wbrew obawom mieszkańców takie rozwiązanie nie sparaliżowało miasta, a wręcz poprawiło przepustowość na drogach. Centrum miasta uwolniono z ruchu samochodowego zastępując go dobrą organizacją transportu publicznego.

Dobra infrastruktura drogowa ratuje więc ludzkie życie. Czy takie dobre praktyki mogą zagościć na cieszyńskich drogach?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama