, piątek 27 stycznia 2023
Diecezja bielsko-żywiecka: Kościół w sprawie in vitro
Diecezja bielsko-żywiecka przytacza słowa dr inż. Antoniego Zięby z czwartkowego spotkania w kurii, w których wyraża on zadowolenie z decyzji obecnego rządu i ministra zdrowia.  fot: Diecezja bielsko-żywiecka /diecezja.bielsko.plDodaj do Facebook

Diecezja bielsko-żywiecka: Kościół w sprawie in vitro

MB/MAT.PRAS.
Diecezja bielsko-żywiecka: Kościół w sprawie in vitro

„To procedura śmierci i kalectwa" - powiedział w trakcie spotkania organizowanego przez diecezję bielsko-żywiecką dr inż. Antoni Zięba, fot. diecezja bielsko-żywiecka /diecezja.bielsko.pl

W grudniu minister zdrowia ogłosił, że od połowy tego roku rząd nie będzie już dofinansowywać metody in vitro. W miniony czwartek 18 lutego podczas organizowanego przez diecezję bielsko-żywiecką comiesięcznego spotkania w kurii wypowiedział się w tej sprawie dr inż. Antoni Zięba. Diecezja przytacza słowa Zięby, w których stwierdza on m.in., że „in vitro nie leczy z niepłodności, natomiast stanowi zagrożenie życia i zdrowia w stosunku do dzieci poczynanych za pomocą tej metody”.

Z początkiem grudnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ogłosił, że rząd nie będzie już prowadzić programu dofinansowania in vitro, bo go na to nie stać. Oznacza to, że ten program będzie realizowany do połowy 2016 roku, a nie jak przewidywała poprzednia ekipa rządząca - do końca 2019 roku.

Diecezja bielsko-żywiecka przytacza słowa dr inż. Antoniego Zięby z czwartkowego spotkania w kurii, w których wyraża on zadowolenie z decyzji obecnego rządu i ministra zdrowia. „To procedura śmierci i kalectwa. 90 proc. dzieci poczętych ‘in vitro’ ginie przed narodzeniem. A dzieci poczęte tą metodą należą do grupy podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o śmiertelność około i poporodową oraz zapadalność na różne choroby, szczególnie wrodzone i genetycznie uwarunkowane” - diecezja przytacza na swojej stronie wypowiedź Zięby.

Gość kolejnego ze spotkań organizowanych w ramach bielsko-żywieckiego duszpasterstwa służby medycznej wyraził też nadzieję na powstanie narodowego programu prokreacyjnego opartego na naprotechnologii. „Wiemy, że są inicjatywy społeczne, prywatne, kościelne dzięki którym placówki naprotechnologii już lepiej lub gorzej funkcjonują i dzieci się rodzą. Jest jednak potrzeba powstania państwowego, ogólnopolskiego programu prokreacyjnego finansowanego ze środków publicznych. Byłby przez to dostępny w każdym województwie, a być może w przyszłości w każdym powiecie. Placówki te mogłyby służyć pomocą rodzicom, oczekującym upragnionego  potomstwa” - stwierdził Zięba.

Zięba odniósł się także z komentarzem do obecnie stosowanych metod antykoncepcji. Diecezja cytuje jego słowa: według Zięby „niezwykle pilną rzeczą jest zablokowanie, dostępnej obecnie bez recepty, antykoncepcyjnej, ale także wczesnoporonnej pigułki „dzień po”. „To czy pigułka działa antykoncepcyjnie czy wczesnoporonnie zależy od fazy cyklu, w jakim znajduje się kobieta, która jej użyła” - stwierdził.

„Medyczne spotkania czwartkowe” to comiesięczne spotkania w kurii w Bielsku-Białej. Tematem spotkania 18 lutego br. były „aktualne zadania pracowników służby zdrowia w dziele obrony życia”. Dr inż. Antoni Zięba jest wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i współzałożycielem Krucjaty Modlitwy w obronie poczętych dzieci.

Program in vitro jest refundowany przez rząd od 2013 roku, a do 2016 roku trwa pierwszy etap projektu. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, średnia skuteczność metody in vitro wynosi w Polsce 32 proc. In vitro w liczbach (dane z Ministerstwa Zdrowia na 7 grudnia 2015): na przestrzeni lat 2013-2016 3841 urodzonych dzieci metodą in vitro, 17084 par w trakcie leczenia, 13 leków refundowanych, 150 mln złotych na realizację.

Rząd poprzedniej kadencji planował kontynuację programu do 2019 roku. W grudniu 2015 roku rząd obecnej zadecydował o zakończeniu tego programu. Ma go zastąpić Narodowy Program Prokreacyjny, wspierający m.in. naprotechnologię.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Biskupom sprawy związane z seksem przesłaniają wszelkie inne - oni mają na tym punkcie normalnego jobla.

Rozwój genetyki, samo ulepszanie człowieka jak i otaczającego świata to droga którą musi podążać ludzkość by zakosztować owocu z drzewa życia a ja mam nadzieje się z niego najeść.

To oczywiste. Plody powstale dzieki metodzie in vitro bardzo czesto maja wady i trzeba je skrobac juz na etapie prenetalne. Sprawa prof. Chazana jest przykladem tego.

Kiedy czytam te biskupie brednie, zwyczajne obrzydzenie mnie ogarnia.
Brzydko pachnie z gęby Zięby.

Ciekawe jak ks Zięba skomentuje ostatnią wypowiedź papieża o akceptowaniu i zasadności antykoncepcji w obliczu groźnego wirusa???

150 mln wydano i to jakby 150 mln wyrzucone w błoto. Nic to nie dało kompletna nieudolność, ale to nieprawda, że rodzą się tylko dzieci kalekie z in vitra. Już niech ten ksiądz nie przesadza, bo takich co przesadzają my też rozsądzimy. Prędzej czy później.....

"Rządowy program in vitro po dwóch latach: Urodziło się prawie 2300 dzieci
Z rządowego programu zapłodnienia in vitro przez dwa lata skorzystały 20 462 pary. Urodziło się co najmniej 2287 dzieci.
Na program wydano 260 mln zł. Nie ma pewności, ile dokładnie urodziło się dzieci, bo kobieta po zajściu w ciążę nie jest pod opieką kliniki in vitro i tylko od niej zależy, czy poinformuje o urodzeniu.
15,5 tys. par nadal jest w programie"

Gdyby pewien moherowy beret w miasteczku S. skorzystał z in vitra, nie latałby być może za proboszczem i nie miałyby nad czym dziś rechotać moherowe żabki w mieście.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama