, piątek 29 września 2023
Debata: Gdzie się podziali intelektualiści?
Na spotkaniu poruszone zostaną tematy ważne z punktu widzenia osób mieszkających w Cieszynie. Czy obecność Uniwersytetu ma dla mieszkańców znaczenie? Czy studenci czują jakikolwiek związek z miastem? Z czym wiąże się ich zaangażowanie i dlaczego jest inne niż kilkanaście lat temu? fot: Anna JaroszDodaj do Facebook

Debata: Gdzie się podziali intelektualiści?

SM/MAT.PRAS.
Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza w poniedziałek 7 kwietnia o godz. 17.00 na dyskusję na temat tego "Gdzie się podziali intelektualiści?". - Podczas spotkania będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z powyższym zagadnieniem jak i relacją Uniwersytet Śląski - miasto Cieszyn - zapowiadają organizatorzy.

- "Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści?" - to pytanie, które zadał Frank Furedi na początku XXI w. W obliczu poczucia braku głosu intelektualistów poza uniwersytetem coraz częściej pytamy gdzie oni są i kim w ogóle dzisiaj są - piszą w zaproszeniu organizatorzy dyskusji.

W dyskusji udział wezmą dr Katarzyna Marcol (Uniwersytet Śląski - prodziekan ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym), Bartosz Tyrna (prezes Cieszyńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Podmiotów Ekonomii Społecznej) oraz Kuba Moczyróg (Przewodniczący Samorządu Studenckiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji). Wprowadzenie i moderacja: prof. Tadeusz Sławek. - Obecność przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego i Cieszyńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Podmiotów Ekonomii Społecznej, zawiązanej na początku 2014 r. jako organu zrzeszający organizacje, działające w obszarze kultury, pomocy, edukacji, jest istotne z tego powodu, że to najczęściej III strefa (organizacje pozarządowe) współpracują ze studentami i angażują ich do podejmowania aktywności w mieście - argumentują organizatorzy.

Na spotkaniu poruszone zostaną tematy ważne z punktu widzenia osób mieszkających w Cieszynie. Czy obecność Uniwersytetu ma dla mieszkańców znaczenie? Czy studenci czują jakikolwiek związek z miastem? Z czym wiąże się ich zaangażowanie i dlaczego jest inne niż kilkanaście lat temu? - Zastanowimy się również kim jest współczesny intelektualista, czy jest "osobą, której istnienie opiera się na zmyśle krytycznym, postawie nieskorej do akceptacji prostych formuł lub gotowych klisz czy gładkich, jakże łatwo dających się zastosować potwierdzeń tego, co władza i społeczne konwencje mają do zaoferowania i tego, co robią - nie kogoś po prostu pasywnie niechętnego do współpracy, ale gotowego do aktywnego, publicznego wyrażenia tej niezgody" - cytują za Edwardem Saidem organizatorzy i zachęcają do udziału w spotkaniu

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zachęcają nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców. Szczególnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy niedługo staną przed wyborem studiów.

Dwa dni później organizatorzy związani ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz studentki animacji społeczno-kulturalnej UŚ w Cieszynie zapraszają na spacer edukacyjny, który nosić będzie ten samym tytuł co debata czyli "Gdzie się podziali intelektualiści?". Jest on skierowany głównie do studentów Uniwersytetu Śląskiego, oparty na wnioskach płynących z poprzedzającego go spotkania. Spacer wyruszy z dziedzińca przed wejściem do budynku głównego UŚ w Cieszynie, 9 kwietnia o godz. 12.00.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale jaja , same ynteligenty się rozbrykały , leży im to ble, ble , a już oszi to wniebowzięty - w sumie co za bełkot.

Nasz przeciętny inteligent jest wyjątkowym oportunistą. Uwielbia mieć własne zdanie, ale pod warunkiem, że jest to zdanie podzielane przez ludzi znaczących. Uwielbia chodzić w nogę, być po słusznej stronie i śpiewać zgodnie w chórze.
Większość inteligencji skupionej wokół strażnicy głęboko wierzy, że jest wyjątkowo postępowa, niemal jak inteligencja z zachodnich kampusów i wpiera sobie, że musi bez wątpienia zostać zwycięzcą przemian. Takie przekonanie powoduje chroniczne poczucie wyższości nad ogółem rodaków, a zwłaszcza nad prawicą, traktowaną z góry jak skazane na wymarcie dinozaury.

No poczucie wyższości nad tzw. "polska prawicą", w szczególności tą reprezentowana przez PIS, RM czy ONR to mają już licealiści i, i to bez oglądania się na strażnice - na to ta "prawica" sama zapracowała przez ostatnie 10 lat swoim błaznowaniem i rykowiskiem.
Bóg, honor, Ojczyzna - byle w brunatnej koszuli, z rękami podniesionymi w nazistowskich gestach, pod amboną Rydzyka Tadeusza, patrona klerykalnego biznesu i obowiązkowo z potworną zbrodnią smoleńską w ich brzozowych głowach.

No, no te "brunatne koszule i nazistowskie gesty pod amboną" - a tak z ciekawości, co pan kolega bierze? Chyba nieco dawka zbyt duża, bo totalnie zaburza percepcję.

wpisz sobie w googlu ONR i kliknij na grafika - o ile to nie za trudne dla cię zadanie...

Lokalna elyta yntelektualna dyskutuje w necie o remoncie cieszyńskiej kanalizacji

ciekawe spotkanie - przy okazji podzielę się wrażeniami...

poniżej: myślenie ćwierć-inteligenta...

Obowiązek szkolny powoduje, że inteligentów jest coraz mniej, za to coraz więcej wykształciuchów. Gdy jest przymus szkolny, wszyscy musza iść do szkoły i poziom szkół dostosowuje się do poziomu uczniów, którzy często są debilami, więc poziom nauczania spada. Gdy nie ma przymusu, uczniowie idą do szkół dobrowolnie i wg własnych talentów zdolności, dlatego poziom szkół rośnie.
Im bardziej obniżymy obowiązek szkolny, tym poziom wykształcenia się zwiększy.

czuł się (popr.)

> mati: to nie przychodź, będziesz czuł głupio - nic tu po tobie!

pomyłkowo wpisałem zachętę do spotkania... w komentarzach pod tematem:... "Będą walczyć z gender w Cieszynie", ale widać nie tylko ja się pomyliłem bo widać są osoby, które... zabłądziły tutaj, stamtąd...

Na pewno na próżno szukać intelektualistów na spotkaniach w Krytyce Politycznej

Gdzie się podziali?
Na isto bodej u Nikodyma maszyrujom, broniom monopolu chopów na ciul.ki a bab na myci garów - gupimi tymatami sie nie zajmujom.

wyjechali do Londynu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama