, sobota 28 września 2024
Cieszyńskie Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego - konferencja podsumowująca
Spotkanie prowadził Bartosz Tyrna - prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna (Lidera projektu). fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyńskie Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego - konferencja podsumowująca

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
W piątek 14 grudnia br. w Cieszynie odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Cieszyńskie Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego". Spotkanie miało miejsce w siedzibie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem", która była partnerem projektu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego powiatu cieszyńskiego. Spotkanie prowadził Bartosz Tyrna - prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna (Lidera projektu).

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pana Przemysława Smyczka, który w ciekawy sposób poruszył zagadnienie kreatywnej współpracy NGO z samorządem w wymiarze regionalnym. Przybliżył zebranym formy tej współpracy zawarte w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wynikające z niej korzyści, jak również zwrócił uwagę na problemy, które tą współpracę utrudniają. Wśród nich znajdują się te związane ze zrozumieniem zasadności swoich działań przez każdą ze stron, umiejętnością definiowania celów, a wreszcie problemy we wzajemnej komunikacji na linii pracownik urzędu - członek organizacji pozarządowej ("petent"). Omawiając sposoby konsultacji społecznych wraz z zebranymi zastanawiano się na tym, czy sam tryb konsultacji aktów prawa miejscowego powinien również stać się przedmiotem konsultacji?

Następnie Bartosz Tyrna, koordynator przedsięwzięcia, przybliżył efekty projektu w liczbach oraz osiągnięte cele. Projekt pokazał, którymi usługami organizacje pozarządowe zainteresowane są najbardziej (księgowość, fundraising, doradztwo prawne), a do których trudniej było je przekonać, choć mają realny wpływ na przyszłość organizacji (kwestie planowania strategicznego, czy kształtowania umiejętności miękkich). Ogółem udzielono 1587 godzin doradczych w formie modułów oraz ponad 400 godzin z fundraisingu i ponad 300 godzin doradztwa księgowego. Wskazano również pola do rozwoju organizacji – obszary, które wymagają dalszego wsparcia u stowarzyszeń i fundacji uczestniczących w działaniach projektowych.

Dariusz Bożek reprezentujący FRPS "Być Razem" omówił zagadnienia wzajemnej współpracy organizacji pozarządowych, zarówno w ramach projektu, jak i poza nim. Wskazał na obecną kondycję organizacji pozarządowych, którą charakteryzuje m.in. znaczny stopień uzależnienia od środków publicznych oraz brak podejmowania partnerskich inicjatyw z innymi NGO (poszukiwanie grantodawców zamiast partnerów). Przedstawiono przyczyny tego stanu, wśród których znajduje się niski poziom świadomości korzyści płynących ze współpracy, rywalizacja pomiędzy poszczególnymi organizacjami i generalnie niski poziom zaufania społecznego. Pojawiły się tu również refleksje z procesu przygotowywania indywidualnych planów rozwoju poszczególnych organizacji uczestniczących w projekcie.

Spotkanie podsumował swą prezentacją Mateusz Werpachowski, który zaprezentował opracowaną i wydaną w ramach projektu Strategię współpracy organizacji pozarządowych i sektora publicznego w powiecie cieszyńskim. Została ona wypracowana w ramach warsztatów w poszczególnych gminach powiatu cieszyńskiego oraz w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, w których udział wzięli reprezentanci poszczególnych NGO oraz samorządów lokalnych. Prócz diagnozy współpracy zaprezentowano tu główne cele i kierunki strategiczne dokumentu oraz kręgi strategiczne - obszary działania, w ramach których wyznaczono: zadania i projekty, strategie i polityki oraz infrastrukturę i narzędzia dla wsparcia III sektora w powiecie. Wśród wniosków końcowych pojawiły się postulaty powołania Rady Pożytku Publicznego na poziomie powiatu (lub innego ciała w tej formule), która będzie aktywna na wszystkich polach związanych z realizacją Strategii, a także jak najszybsze i systematyczne wdrażanie rekomendowanych w opracowaniu kierunków działań.

Konferencja podsumowująca projekt CCSO była okazją do spotkania przedstawicieli NGO, samorządowców i twórców projektu oraz dyskusji w kuluarach nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego na Śląsku Cieszyńskim. Opublikowana Strategia stanowi zaś bardzo dobrą podstawę do efektywnych działań mających na celu zwiększenie zakresu, rozwój form i podnoszenie standardów współpracy organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego na rzecz promocji aktywności obywatelskiej, rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zaspokajania potrzeb mieszkańców powiatu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama