, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Cieszyn: Wszystkie nekropolie w wersji on-line
ZGK zarządza czterema cmentarzami w Cieszynie: Centralny przy ul. Katowickiej, Bobrek przy ul. Kościuszki, Pastwiska przy ul. Ładnej oraz Mnisztwo przy ul. Hallera. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Wszystkie nekropolie w wersji on-line

MB
W ubiegłym tygodniu zakończyła się pierwsza tak duża inwestycja multimedialna, jaką przeprowadził Zakład Gospodarski Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. Mowa o stworzeniu serwisu internetowego Grobonet, gdzie znajduje się interaktywny plan wszystkich cmentarzy zarządzanych przez cieszyńską spółkę.

ZGK zarządza czterema cmentarzami w Cieszynie: Centralny przy ul. Katowickiej, Bobrek przy ul. Kościuszki, Pastwiska przy ul. Ładnej oraz Mnisztwo przy ul. Hallera. Informacje dotyczące tych nekropolii zostały zebrane na nowej stronie internetowej cmentarzy komunalnych w Cieszynie, którą można znaleźć pod adresem www.grobonet.zgk.cieszyn.pl. Wykonanie serwisu zostało zlecone zewnętrznej firmie, a koszty z tym związane w całości poniósł ZGK.

Nowy serwis ma przede wszystkim służyć mieszkańcom Cieszyna i innym osobom, które na co dzień nie mogą dotrzeć na cmentarze. Grobonet umożliwia odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. - Aby to było możliwe wykonaliśmy fotografie wszystkich grobów na czterech cmentarzach. W sumie było to około 13 tys. grobów - mówi w rozmowie z naszą redakcją Karina Żyłka, kierownik Działu Cmentarzy ZGK. - Te dane będą na bieżąco się zmieniać, zależy nam, aby w internecie były najbardziej aktualne informacje i zdjęcia grobów - dodaje.

Ze względu na ogromną ilość danych, jakie zawiera internetowa baza cmentarzy, ZGK zwraca się z prośbą do mieszkańców o sygnalizowanie spółce nieprawidłowości w danych, jeśli takie zostaną zaobserwowane.

Nowy serwis internetowy cmentarzy komunalnych w Cieszynie umożliwia także zlecenia opłacenia miejsca na cmentarzu, a także symboliczne zapalenie wirtualnego znicza. - Zapalenie wirtualnego znicza to tylko symbol, ale uważamy, że potrzebny osobom, które na co dzień z różnych powodów nie mogą dotrzeć do grobu bliskich - przyznaje Karina Żyłka. Nie zmienia to faktu, że każdy zainteresowany może także zlecić obsłudze cmentarzy zapalenie prawdziwego znicza na wybranym grobie. Dodatkowo w serwisie internetowym publikowane są nekrologi osób zmarłych, a także codzienne przypomnienia rocznic urodzin i zgonu osób, które zostały pochowane na cieszyńskich cmentarzach komunalnych.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kupiłem grobowiec przy Katowickiej dwa lata temu. Opłaciłem rachunki w biurze cmentarnym. Grobowiec jako grób murowany jest dzierżawiony na okres od 50 do 99 lat, w zależności od woli zakładającego grób murowany. Sprawdzając w grobonet czytam, że chociaż grób nowy bez spoczywającego zmarłego (pusty)-”jest nieopłacony”.
Czyli zarządca w takim wypadku może pochować zmarłego wg własnego uznania traktując grób ziemny lub murowany jako wolny, ponieważ został nieopłacony? Czy administrator liczy na kolejne opłaty, chociaż formalnie zostało wszystko załatwione, kupiłem miejsce pod grób murowany.

Ta usługa jest bezpłatna? Czy szykują się podwyżki opłat, aby pokryć koszty z tym związane?

"W ubiegłym tygodniu zakończyła się pierwsza tak duża inwestycja multimedialna, jaką przeprowadził Zakład Gospodarski Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. " Szkoda, że potrzebne usługi komunalne stają się coraz bardziej wirtualne w wykonaniu ZGK.

anonim tobie to nikt nigdy nie dogodzi. Piszesz bzdury,a jeżeli coś się nie zgadza, to po prostu to zgłoś! u nas wszystko ok!

Kto to jest "ten ( ta) u nas”? O ile mi wiadomo w ZGK wszystko się zgadza oprócz kasy i magazynu. Chociaż przy podejściu prezesów "najpierw misja, potem zyski", można wysnuć wniosek „zależy kto na to patrzy”. Z wewnątrz wszystko gra, z zewnątrz "mniej niż zero"
Opłaty za miejsca na cmentarzu, nie pokrywają jego utrzymania, wg zarządu ZGK cmentarze przynoszą straty 100-150 tyś rocznie, przy największych opłatach za miejsce i pochówek w regionie. Natomiast wewnętrzny twór "Arkadia" wyrasta na samarytanina utrzymującego cmentarze prowadzi usługi pogrzebowe (w nagrodę?), jako monopolista z dotacjami ze środków publicznych.
W zeszłym roku rozpoczęto remont głównej alei cmentarza przy Katowickiej ( od środka), w br. zapomniano o dokończeniu tejże „inwestycji”, rozpoczęto„ multimedialną”budowę wizerunku ZCK z „Arkadia kompleksowe usługi pogrzebowe”
Czy należy przypuszczać, że cieszyńskie cmentarze obrały kurs na wirtualne rozwiązania nie rzeczywiste(?), może cały Urząd Miasta podąży tą drogą, jak zapomniał o cmentarzach, zamieni Ratusz w multimedialny program w imię nowoczesności?

anonim tobie to nikt w niczym nie dogodzi,bzdury piszesz, ale skoro to ma cię uszczęśliwić... jeżeli napotkałeś na błędy, to tak jak pisze w artykule po prostu je zgłoś.U nas wszystko się zgadza!

U mnie się nie zgadza!, ponieważ wykupiłem miejsce pod grób a wg "grobonetu" już w tym miejscu, ktoś posiada swój grób.

Świetna strona ten „grobonet”, nie będzie wreszcie trzeba chodzić na cmentarz gdzie leżą bliscy zmarli, można będzie obchodzić Święto Zmarłych przy komputerze. Nawet świeczkę można zapalić ( za darmo). Naprawdę fajny gadżet ułatwiający życie.

Weryfikacja błędów i zdjęć w GROBONECIE będzie wymagać jeszcze nakładów finansowych i pracy, można się spodziewać podwyżki opłat na cmentarzu za miejsce, które szybko będą musiały przystawać do nowej rzeczywistości.
Tylko czy zadaniem gminy jest utrzymanie cmentarza realnego czy wirtualnego(?) i kto za to odpowiada burmistrz czy spółka z o.o. ZKG prowadząc komercję na cmentarzu pod nazwą „Arkadia”
Strona, może ciekawy, ale została upubliczniona w/g starych przyzwyczajeń, kiedyś na 22-lipca lub 1-maja teraz koniecznie na 1-listopada. Brawo plan został wykonany, tylko z usterkami już przy odbiorze a odpowiedzialność jak zwykle grupowa.

Nierzetelnie wprowadzone dane numeracji grobu i rzędu. Plan sytuacyjne nie pokrywa się z rzeczywistym usytuowaniem grobu na cmentarzu. Można mieć tylko nadzieja, że te niedociągnięcia pokryje ZGK z własnej kieszeni, jeżeli kupiło zabawkę nie program, umożliwiający weryfikacje grobu.
Jakość zdjęć nagrobków też woła o pomstę, przynajmniej z powodu marnej jakości ( rozdzielczości) i niemożliwości odczytanie danych zmarłego na tablicy pamiątkowej.

"Wykonanie serwisu zostało zlecone zewnętrznej firmie, a koszty z tym związane w całości poniósł..."płacący za utrzymanie grobu.

Jak zwykle cel uświęca środki, http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/najpierw-misja-potem-zyski-... !
Nierzetelnie wprowadzone dane numeracji grobu i rzędu. Plan sytuacyjne nie pokrywa się z rzeczywistym usytuowaniem grobu na cmentarzu. Można mieć tylko nadzieja, że te niedociągnięcia pokryje ZGK z własnej kieszeni, jeżeli kupiło zabawkę nie program, umożliwiający weryfikacje grobu.
Jakość zdjęć nagrobków też woła o pomstę, przynajmniej z powodu marnej jakości ( rozdzielczości) i niemożliwości odczytanie danych zmarłego spoczywającego w grobie.
Grubą forsę wydano na zakup takiego bubla nie z pieniędzy ZGK tylko z opłat za groby na cmentarzach, którego weryfikacja też będzie generować koszty.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama