, środa 26 czerwca 2024
Cieszyn: Rada Pożytku Publicznego wyłoniona
W skład Rady weszli: 6 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 2 przedstawicieli Rady Miejskiej oraz 4 przedstawicieli burmistrza miasta. fot: Renata Karpińska/www.cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Rada Pożytku Publicznego wyłoniona

MB
W ubiegłym tygodniu burmistrz Cieszyna powołał Gminną Radę Pożytku Publicznego.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna z września 2012r., która zadecydowała o trybie powoływania członków oraz organizacji i trybie działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Cieszynie, w skład tej Rady weszli: 6 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 2 przedstawicieli Rady Miejskiej oraz 4 przedstawicieli burmistrza miasta.

W Gminnej Radzie Pożytku Publicznego zasiądą przedstawiciele organizacji pozarządowych wytypowanych przez burmistrza na podstawie zgłoszeń (jakie napływały w kwietniu i maju tego roku): Joanna Rzepka-Dziedzic - prezeska Fundacji Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”, Anna Pszczółka - członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego- Oddział Ziemi Cieszyńskiej, Małgorzata Szwarc-Niedźwiecka - prezes Stowarzyszenia Cieszyński Uniwersytet III Wieku, Romualda Rojowska - prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych, Wojciech Szczurek - prezes Stowarzyszenia Transgranicznego Centrum Wolontariatu oraz Kazimierz Chmiel - prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Karolinka”- Polski Związek Działkowców.

W cieszyńskiej Radzie Pożytku Publicznego zasiądą także przedstawiciele gminy oraz Rady Miejskiej. Gminę będą reprezentować: Małgorzata Węgierek - pracownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, Izabela Błaszczok - pracownik Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego, Maja Awramczuk - pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Beata Cher-Tomica - pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z kolei Radę Miejską będą reprezentować radni Janina Cichomska i Krzysztof Herok.

Zgodnie z ustawą z 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zadań Rady Pożytku Publicznego należy w szczególności: opiniowanie projektów strategii rozwoju, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Kolejnymi funkcjami Rady są: wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych, udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi, a także wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Leśne Dziadki. Polski Związek Działkowców ma szczególne zasługi dla opiniowania projektów strategii rozwoju. Kampania przeciw własności działek to pokazała. Może Ktoś liczyć na mizerię i głosy członków tej organizacji. Proszę bardzo. Będziemy mieli akty prawa miejscowego nakazujące jednych karmić kosztem drugich. Przejąć darmowo tereny i nie płacić podatków. Utrwalić organizację dla jedynie słusznego Prezesa i Jego Rodziny. Niżej potworzyć takie same wieloletnie klany. Wszystko utrwalić ustawą niezgodną z Konstytucją. Taka oto organizacja będzie rekomendowała standardy realizacji zadań publicznych. Brawo. Kolejna fala emigracji pewna.

9 kobiet, 3 mężczyzn, Pan Burmistrz otacza się płcią piękną. A parytet to nie obowiązuje?

Ciekawe co też ta rada może oprócz "opiniowania"? Mam nadzieję, że nic więcej, bo towarzystwo jest doprawdy doborowe, sami urzędnicy, działacze i prezesi stowarzyszeń... czyli ludzie, którzy myślą, że pieniądze rosną na drzewach, albo biorą się z dotacji (co na jedno wychodzi w sumie). Ciekawe, czy uda się kiedyś pozyskać na wysokie stanowiska na przykład biznesmenów czy ludzi, którzy po prostu wiedzą, jak się "robi" pieniądze. Chociaż wątpię, żeby ktoś z umiejętnościami i talentem i jako tako zdrowym rozsądkiem długo wytrzymał w tym grajdole.

To jest parodia demokracji , a w Cieszynie oczywiście kampania przedwyborcza pana Burmistrza !

Jaka jest relacja /koneksja/ Wojciech Szczurek- Mieczysław Szczurek ?

czyli na 12 członków Rady 10 wyznaczył burmistrz - któremu zostały 3 miesiące . To tak dla scementowania układu przed wyborami. Pełna demokracja. Gratuluję !!

jakoś dziwnie wszystko zaczyna przyspieszać pod koniec kadencji, a przez prawie 4 lata nic się nie działo. Czyżby kampania wyborcza ruszyła w ratuszu ??? - może Burmistrz potrzebuje "wywiadu" środowiskowego ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama